Vrijdag 4 Mei. A0. 1880.® Publieke geest. N°. 1906. LE1DSCH DA6BLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 87 ra.; 6 u. 16 m. 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West»Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaaldetijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdagte 11 uten. Commissie pan FabricageWoensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie ven Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uien; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. Fan tijd tot tijd is er gelegenheid tot waarneming of er publieke geest heerschtdie getuigt van politiek leven; maar vooral openbaart zich dat bij de verkiezingen. Men moet bij het thans heerschende kiesstelsel aannemen dat de meerderheid der uitgebrachte stemmen, waardoor een benoe ming is verkregen, de uitdrukking is van den publieken geest, ook zelfs als het aantal der opgekomen kiezers verre beneden is van dat der kiesgerechtigden. Die bij de stem bus niet verschijnt mag gehouden worden zich te vereeni gen met de keuze der volstrekte meerderheid, ook al is het wegblijven toe te schrijven aan onverschilligheid. De kies wet, bepalende dat de volstrekte meerderheid van het aan tal uitgebrachte stemmen en niet die van dat der kiezers tot een wettige benoeming wordt vereischt, staaft die mee- oing. De alzoo plaats gehad hebbende verkiezing is derhalve onschendbaar en de minderheiddie overstemd werdis niet ontvankelijk in haar eisch, dat de uitslag der verkie zing zou strijden met den geest en het beginsel onzer staat kundige instellingen. Zij moet er een krachtige drangreden in vinden om te werken en invloed uit te oefenen door alle betamelijke en doeltreffende middelen op meerdere of betere ontwikkeling van staatkundig leven en politieken geest onder de natie in de door haar voorgestane richtingenzoo het kan, in den meest uitgebreiden kring. Onder de middelen, die daarvoor dienstig zijn, telt men de dagbladpersdie ten doel heeft voor te lichten en te leiden zich aangenaam makende aan het geweten der kiesbevoegden. 2ou het raadzaam en gewenscht zijn dat te doen in een bepaalde richting? Gewis, want het komt toch alleen op beginselen aan, maar bij den heerschenden strijd over be ginselen is het de vraagof die scherp genoeg geteekend Z1jn om de grenslijn te kunnen vindenvooral waar zij moe- teu worden toegepast of belichaamd? dn onzen tijd en in onze omgeving is het meer en meer moeilijk geworden die lijn, waardoor de beginselen geschei den zijnop te merken of aan te wyzen. Ook zelfs bij een grondig en onpartijdig onderzoek, 't zij bij staatkundige par tijen of bij kiesvereenigingen of bij volksvertegenwoordigers, geraakt men ten einde raad. De uitslag der laatste verkie zingen heeft het weder geleerd dat bijna hetzelfde aantal stemmen hebben geleid tot de benoeming van twee leden voor den gemeenteraad wier bekende staatkundige richtingen naar men meent, zeer van elkander verschillen. Een feit evenweldat de kiezers voor den gemeenteraad op geheel iets anders letten dan op de politieke richtingen naar onze meeningvoor de geschiktheid een anderen maatstaf stellen. En in waarheid, wie, niet de geheime, maar de open bare geschiedenis der verkiezingen heeft bestudeerd wordt gedrongen tot de erkenning dat vaak hartstochten en geen beginselen in het spel komen. Zoo was het steeds en is het nog en zal het zijnals men zich door hartstocht en niet door beginsel laat beheerschen. De personen die jaren lang vóór een kiesvereeniging ijverden en een andere bestreden handelen beginsellooswanneer zij. zich tot de door haar bestreden keerentenzij ze ook daarmede hun vroeger be ginsel op goede gronden en met overtuiging voor een an der verwisselden. Voor leden van den gemeenteraaddie geen invloed kun nen uitoefenen op het staatkundig regeeringsbeleidmaar tot bevordering van plaatselijk belang geroepen zijnkomen staatkundige beginselen niet in aanmerking, dewijl de ge meentewet de staathuishoudkundige richting aanwijst, die zij slechts te volgen en toe te passen hebben. Leden der Provinciale-^taten moeten een staatkundige kleur hebben omdat zij de kiesbevoegdheid hebben voor leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Wat nu betreft de ver kiezing voor leden der Tweede Kamerbij de aanstaande verkiezing voor de periodieke aftreding wachten wij weder een strijdmocht het zijn van beginselen, die duidelijk te onderscheiden zijn.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1