IV0.1902. Maandag 30 April. A0.1866/ Binnenlandsch Nieuws. I.EIUSCII DlliftLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Z. M. heeft aan H. C. Ter Maat of Termaatnotaris binnen het arrondissement Arnhemvergund zijn standplaats van Loenen, gemeente Apeldoorn, over te brengen naar de gemeente Harderwijken is voorts tot notaris ter standplaats Loenen, gemeente Apeldoorn, benoemd H. M. van Voort- huysen, candidaat-notaris te Wijk-bij-Duurstede. Z. M. heeft goedgevonden den apotheker van de 3de klasse H. Rolff, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, bij de landmacht in West-Indië te detacheer en. Men wil weten dat Z. K. H. de Prins van Oranje eerstdaags een groote buitenlandsche reis zal ondernemen. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Woensdag, den 2den Mei aanstaande, niet plaats hebben. Men bericht dat er geen waarschijnlijkheid bestaat voor de benoeming van den kapitein ter zee Jansen tot Mi nister van Marine, maar veeleer tot vereeniging van die portefeuille met die van Minister van Koloniën. Naar men verneemt, is heden Zaterdag ten overstaan van den notaris Schmolck te 's-Hage de akte gepasseerd van de Nederlandsche Internationale Spoorweg- en haven maatschappij ter uitvoering van de werken waarvoor aan de beeren Swaan en van Heyningen concessie is verleend. Zijn wij wel ingelicht, dan zal Leiden ook daardoor met een zij tak aan den Rijn-Spoorweg worden verbonden. Te 's-Gravenhage wordt het brood na de afschaffing der belasting op het gemaal bij de meeste broodbakkers ver kocht voor 18 cents het gebuilde tarwebrood, 14 cents bet ongebuilde, 23 cents extra fijn wit tarwebrood en 9£ cent het roggebrood zonder stroop en 11£ cent met stroop, - alles per Ned. pond. Donderdag 11. had te Utrecht weder een algemeene vergadering plaats van afgevaardigden der afdeeling en van leden der Confessioneele Vereeniging. Het voorzitterschap werd waargenomen door Prof. Lintelo de Geer, die de ver gadering met een korte toespraak opende. De rapporten om trent de Evangelisatie en omtrent het Hooger Onderwijs waren zeer belangrijk; - de vergadering besloot de Evan gelisatie zooveel mogelijk uit te breiden en zich ten aanzien van het hooger onderwijs voorloopig te bepalen tot het on dersteunen van studentendie daaraan behoefte hebben tot voortzetting hunner studiën. De aan de orde gestelde voor stellen der afdeelingen werden in beraadslagingen gebracht bet lste ingetrokken, het 5de verworpen en de overige aangenomen. Onder de voorstellendie staande de vergade- ring werden ingediend, was er een van Ds. Voorhoeve, waarmede de vergadering zich vereenigde, strekkende tot bet openbaar maken eener met redenen omkleede verkla ag, waarin aangewezen wordt dat de predikanten, die de moderne leer belijden geen recht hebben om het leeraars- ambt in de Hervormde kerk te bekleedenvoorts werden aangenomen twee voorstellen van den heer Keucheniushet eerste strekkende om een adres van instemming te zenden aan den kerkeraad te Parijs ten aanzien van zijne handelin gen met den predikant Martin Paschoudhet andereom de regeering te verzoekendat bij het benoemen der com missie voor de Protestantsche kerken in Oost- en West-Indië niet uitsluitend een bepaalde richting wordt vertegenwoor digd. De belangrijkheid der vergadering bestond meer in de vrijmoedige en veelbeteekenende bespreking der gewich tige onderwerpen, dan uit de daaromtrent genomen beslui ten. - Een uitvoerig verslag van het verhandelde zal spoe dig openbaar worden gemaakt en algemeen verkrijgbaar ge steld. De Staats-Courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 15den en eindigende den 21sten April. Daaruit blijkt, voor zoo veel de prov. Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 770 runderen, 199 gestorven, 51 afgemaakt en 28 hersteld, terwijl er 492 in behandeling bleven. Se dert het uitbreken der ziekte zijn in de provincie 47,205 runderen aangetast, waarvan er 18,088 stierven, 9650 wer den afgemaakt, 18,717 herstelden en 1290 nog ziek zijn. Uit Drenthe meldt menDe landlieden in een groot deel onzer provincie weten letterlijk niet langer welken prijs zij vragen zullen voor hun vee. De opkoopers loopen hun de deur plat, niet alleen uit naburige gewesten, maar zelfs uit Noord en Zuid-Holland. Vooral jonge melk- en kalfkoeien gel den enorme prijzen. Te meer moet zulks verwondering wek ken wanneer men weet dat Maandag 11. de markt te Am sterdam van ruim 2000 stuks voorzien was, zooals van daar naar een der voornaamste handelaren in dit gewest werd getelegrapheerd. Een ingezetene van Venlo vierde dezer dagen zijn gouden bruiloft te gelijker tijd met de zilveren bruiloft zij ner dochter, terwijl twee zijner kleindochters dien zelfden dag in het huwelijk traden. De vier bruidsparen werden door een groote menigte feestelijk kerkwaarts begeleid. Donderdag is te Tiel een moord gepleegd. Een vrouw heeft, men zegt in dronkenschap, in een twist met haar echtgenoot dezen een doodelijke wond toegebracht. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeftna afgelegd examentot candidaten voor den H. Dienst toege laten de heeren W. van Marken en D. G. Escheren het provinciaal kerkbestuur van Overijsel de heeren A. D. Adama van Scheltema en M. A. van Regteren Altena, candidaten in de Godgeleerdheid aan de Utrechtsche Hoogeschool, Beroepen bij de Hervormde gemeente te Genemuiden Ds. W. van den Bijtel te Nunspeet; - toezegging van be roep gedaan aan den candidaat I. B. Swaan door den ker keraad der Hervormde gemeente te Eemnes-Buitendijks. De uitmuntende zwem- en badinrichting van den heer Rutgers is weder geopend; sedert Woensdagtoen het weder zoo gunstig veranderde, wordt daarvan reeds door velen gebruik gemaakt eo gaarne deelen wij dat medeom tot een vlijtig gebruik op te wekken allen, die het belang in zien van zulk een schoone gelegenheid, die ook [als rust en uitspanningplaats zoo gunstig gelegen is. Door den Gouv.-Gen. van Neêrl.-Indië is ter beschik-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1