Bij geheel ophouden van stoelgang en braking stake men ook het gebruik van het middel. In den regel zijn de genoemde giften voldoende ter be dwinging der ziekte, wanneer zij dadelijk na het begin van den aanval worden aangewend. Dr. Bleeker raadt elk aan dit middel in huis te nemen en te gebruikenin afwachting van verdere geneeskundige hulpterwijl hij aan gemeentebesturen in overweging geeft om het bij de wijkmeesters te deponeerenen aan spoorweg ondernemingen enz. om het in stations en wachtkamers voor handen te hebben. In den nacht van Zondag op Maandag 11. ontstond brand in de meeldrogerij van de heeren Meihuizen, Boon en Comp., te Veendam, die zoo hevig toenam, dat binnen weinige oogenblikken de geheele kapitale nieuwe behuizing van den heer S. Meihuizenbenevens veel victualiekrui denierswaren en huisraad een prooi der vlammen zijn ge worden. Door de hulp der spuitgasten en omdat er niet veel wind was, heeft zich de brand niet verder verspreid en is de stroopfabriek verschoond gebleven. Slechts een gedeelte van het huisraadeenig winkelgoed en de beesten zijn gered. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft als candidaten tot den heiligen dienst toegelaten de HH. P. Con- radi en W. P. M. Moulijn, candidaten aan de Utrechtsche hoogeschool. - Te Krimpen a/d IJsel is tot predikant beroepen de heer J. W. van Hoogstraten, cand. te Utrecht. Van 's-Grevelduin-Kapelle wordt gemeld dat Ds. P. DeetmanGereformeerd leeraar aldaarvoor het beroep naar Oud-Alblas bedankt heeft. Wegens het bedanken van Ds. Kraijenbelt is tot predi kant te Arnemuiden beroepen Ds. A. P. A. du Cloux, thans te Spijk, in Groningen. Ds. Knappert, pred. te Harlingen heeft het beroep naar Deventer aangenomen. Woensdag avond is door den grooten kerkeraad der Evang. Luth. gemeente alhier, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. H. Heijen naar 's-Gra- venhageopgemaakt de navolgende nominatie van predikan ten alphabetisch gesteld Beudeker te Edam, Böhringer te Maastricht, Poolman te LeeuwardenRumke te MonnikkendamScharten te Bever wijk en Walch te Breda. In de vergadering van den Gemeenteraad van heden Donderdag hebben de nieuwe leden de HH. J. van Heuke- lom en Mr. C. Cock zitting genomennadat zij de vereischte eeden en beloften hadden afgelegd en door den voorzitter har telijk waren toegesproken- vervolgens heeft de Raad een krediet van 3000 verleend tot bekostiging van voorloopige maatregelen bij het uitbreken der cholera, waartoe behoort het inrichten van de Lakenhal tot hospitaal, waarin Dr. J. van Kaathoven met de studenten van het laatste jaar bij de geneeskundige faculteit zullen dienst doen. De Raad heeft benoemd tot hulponderwijzer bij de openbare school voor minvermogenden P. M. Smitvoorts aan de wed. Eggink toegekend het bedrag der jaarwedde van haar man over het loopend kwartaal bij zijn overlijden; - aan W. Wijn- nobel een pensioen van f 346,60 en aan den beëedigden korenmeter J. F. Wijnbeek een wachtgeld; wijders besloten de bewaarschool van Wijk Vtijdelijk in de Baaihal ge houden voor gemeenterekening over te nemen en aan de bestuurders f 150 toe te leggen voor de schoolmeubelen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 50°. Donderdag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 53°, 's middags te 12 uren 72°, 's namiddags te 4 uren 70°. Buitenlandsch Nieuws. Het gerucht van een nieuwe door Oostenrijk te slui ten leening wordt tegengesproken. De Oostenrijksche Minis ter van Financiën schijnt tot dat gerucht aanleiding gegeven te hebben door het voorstel aan de inschrijvers van de jong ste leening, om op de stortingen, die nog plaats moeten hebben, 40 millioen franks te anticipeeren. Naar men zegt, zal het bedrag der uit te geven munt biljetten in Oostenrijk niet minder dan 112 millioen A, be. dragen. De Oostenrijksche regeering heeft een besluit geno- mendat een terugtred is op het stuk der godsdienstvrij. heid en als zoodanig zeer betreurenswaardig is. Zij heeft na melijk het patent ten gunste der Protestanten in Tyrol ge- wijzigd overeenkomstig een besluit van den landdag van dit gewest, volgens hetwelk de openbare godsdienstoefening der Protestanten slechts op vergunning van den landdag, welks leden meerendeels uit clericalen bestaan, mag plaats hebben. Te Munchen is dezer dagen een proces gevoerdzoo als slechts zelden voorkomt. Een zekere vrouw Riegwed, van een herbergierheeft hare schoone zeventienjarige doch. ter verkocht aan den ouden in Beieren maar al te goed als wellusteling bekenden Prins Wrede, dien zij als hande laar in wijnen aan hare dochter had voorgesteld. Wrede be taalde daarvoor 200 gulden. De ontaarde moeder is tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld, terwijl tegen Prins Wrede een aanklacht wegens meineed wordt ingesteld. Men zal er kennen dat de dames van Zirik en Mont-Athos nog heili gen warenvergeleken met vrouw Rieg. De vertegenwoordiging van het kanton Uri zal in hare eerstvolgende bijeenkomst in de maand Mei voorstel len Koning Lodewijk II van Beierenwegens zijn gene genheid voor Zwitserland en zijn bewondering voor Willem Teil, het eereburgerschap op te dragen. Daaraan is echter de voorwaarde verbonden dat hij die het burgerschap aan vaardt, elk burgerschap verliest. Het is niet waarschijnlijk dat Koning Lodewijk de kroon van Beieren zal nederleggen om een Urisch landman te worden. De heer Peabody is Maandag 11. per stoomschip //Sco tia" van Londen naar New-York vertrokken. Gedurende zijn verblijf in Liverpool was hij de gast van den heer Edward Moon, een Amerikaansch handelaar. Een aanzienlijke menigte had zich op de plaats van inscheping vergaderddie den weldoener der Londensche armen met gejuich begroette. De heer Peabody scheen diep bewogen door deze manifestatie. Te Albany wordt een nieuwe brug over de rivier de Hudson gebouwd. De brug is nu zoo ver voltooid, dat spoorwegtreinen er over kunnen. Het werk was begonnen in Juni 1864 en den 15den Februari 11. ging de eerste locomotief, de Augustus Schell, over het monument van bouwkunst. De geheele lengte van de brug is 4800 voeten, of ten naastenbij een mijl. De hoogte is 30 voeten boven hoogwater peilen het geheel rust op twintig hoofdenzoo sterk gebouwddat zij den drang van ijs en stroom kunnen weêrstaan. De brug heeft tusschen deze hoofden op vier plaatsen 172 voet spanning, op de andere punten 72 voet. De sluis of brug ter doorlating van schepen wordt door twee andere hoofden gevormd, ieder 110 voeten wijd, en waarboven zich een toren verheft, 90 voeten hoog. Het werk, dat in ongeveer 20 maanden gebouwd werd, kostte 1,200,000 dollars. Omtrent 18 maanden geleden vertrok een licht vaar tuig van 16 voet lengte, //the Vision" genaamd en twee man benevens een hond aan boord hebbende, van New- York naar Engeland. Ter halver reis werd het gepraaid, maar sedert dien tijd heeft men niets van de boot verno men. Thans eindelijk meldt een te Plymouth ontvangen nieuwsblad uit New-Foundlanddat tusschen de kust van Afrika en Zuid-Amerika een ledig vat is opgevischt, waarop de naam//Vision" is geschilderd. Men kan dus met vrij veel zekerheid onderstellen dat de waaghalzen in de golven hun graf hebben gevonden. Bij de hoofdagenten der photographische vereeniging te Berlijn zijn 10,000 portretten van Prins Karei van Hohen- zollern besteld, ten einde die naar Bucharest en andere steden in Rumenie te verzenden. Men spreekt er vandat bij gelegenheid van de al- gemeene tentoonstelling in het volgend jaar door de stad Parijs een monsterbal zal worden gegeven in het tegenwoor dige paleis van nijverheid (Champs Elysées)waarvoor 30,000 uitnoodigingen zouden worden uitgegeven. De commissie voor de groote tentoonstelling staat met eenige industriëelen in onderhandeling omtrent het organi- seeren van een dienst van stoom-omnibussen zonder rails. De lijn zal van het plein der Bastille naar het gebouw der ex positie loopen.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2