Buitenlandsch Nieuws. bureau gebracht, alwaar de geheele zaak aan den dag kwam. De "jongste deed van alles den president zulk een omstandig verhaaldat het hof naderhand oordeelde dat hij hoewel 15 jaar oud, met oordeel des onderscheids had gehandeld. Het O. M. requireerde voor beide knapen schuldigverklaring aan diefstal bij nachtgepleegd door meer dan één persoon in een bewoond huis, en veroordeeling, onder toepassing van verzachtende omstandighedentot correctioneele gevan genisstraf van 3 maanden tot 6 jaar. Mr. B. M. Vlielan- der Hein trad als verdediger dezer jongelingen op, conclu deerde tot vrijspraak van den jongsten en toepassing van verzachtende omstandigheden voor den oudsten. Het hof heeft, na in raadkamer te zijn vergaderd geweest, uitspraak ge daan, en de beide jongens schuldig verklaard aan het hun ten last gelegde feit en veroordeeld den eersten tot correc tioneele gevangenisstraf en den tweeden tot opsluiting in een verbeterhuis, beiden voor den tijd van 3 maanden, Blijkens het verslag van den toestand der naamlooze vennootschap //de Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage" over 1866 medegedeeld aan de aandeelhouders in de ge wone algemeene vergadering van Zaterdag 21 April, gehou den in het locaal /zDiligentia", kon aan de aaudeelhebbers een dividend van zeven pCt. toegekend worden, en werd bij het opmaken der balans tevens de noodige afschrijving voor vermindering van waarde der gebouwen, machineriën en gereedschappen gedaan. In deze vergadering is de heer van Bosse met algemeene stemmen tot president-commissaris herkozen. Voor den dienst in Ned. Indië worden gevraagd zes onderwijzers in 't bezit eener acte; sollicitanten moeten zich voor 24 Mei opgeven met requaest op zegel aan 't Dep. van Koloniën. De prov. commissie voor het lager onderwijs in Zuid- Hólland heeft Vrijdag het afnemen der examens geëindigd. De uitslag van hare werkzaamheden was: Voor de vakken van het lager onderwijs zijn als hoofd onderwijzers: 3 8 geëxamineerd, 10 toegelaten, 2 8 afgewe zen; hoofdonderwijzeressen: 3 g., 3 t.; hulponderwijzers: 73 g., 47 t., 4 6 a.; hulponderwijzeressen: 15 g, 11 t., 4 a. Meer uitgebreid onderwijs: Fransch, onderwijzers: 40 g., 5 t., 3 5 a.; onderwijzeressen: 2 2 g., 10 t., 12 a.; Engelsch, onderwijzers: 17 g., 10 t., 7.; onderwijzeressen: 21 g., 14 t., 7 a.; Hoogduitsch, onderwijzers: 13 g., 3 t., 10 a.; onderwijzeressen: 9 g., 6 t., 3 a.; wiskunde, onderwijzers: 11 g., 8 t., 10 a.; teekenen, onderwijzers2 g., 1 t., la.; gymnastiek, onderwijzers: 1 g., 1 a.; handwerken, onder wijzeressen: 24 g., 21 t., 3 a. In het geheel zijn dus ge ëxamineerd 316, toegelaten 149, afgewezen 16 7 candi dates Uit de opgaven in de Staats-Courant, betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week be ginnende den 8sten en eindigende den 14den April, blijkt dat er in die week zijn aangetast 1365 aan de ziekte ge storven 411, afgemaakt 65, hersteld 44, aan het einde der week nog ziek 845 runderen, terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 46,435 aan de ziekte gestorven 17,421, afgemaakt 9587, hersteld 17,817 en nog ziek 1610 runderen. De vele en brutale diefstallen, die te Rotterdam in den laatsten tijd plaats vonden, geven de politie de handen vol werk. - Zoo was heden Maandag morgen de commis saris Cardinaal vergezeld van eenige agenten wederom bezig een paar verdachte woningen in de Baan te doorzoeken. - Een aantal personen (men spreekt van zeven) bevindt zich hierdoor reeds in hechtenis. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Briels-Nieuwland de candidaat J. A. Schultz - te Koude- kerke Ds. J. G. G. Moorrees Bz., pred. te Ommen- te 's-Hee- renhoek Ds. H. van Strienpred. te Bennekom;-benoemd te Sybrandaburen (Friesland) Ds. A. Klinkenbergpred. te Donkerbroek c. a. Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden door Ds. W. Kraijenbelt, pred. te Opheusden; - voor Kockengen door Ds. C. L. Klein, pred. te Kortenhoef; - voor Ter Aar door Ds. A. Loeff, pred. te Leusden; - voor Makkum en Cornwerd door Ds. E. B. Gunuing, pred. te Nichte- vecht. Te Heemse is ter vervulling der nog voortdurende vacature het volgende tweetal van predikanten samengesteld DD. J. J. Gobius du Sart, te Raamsdonk, en J. Gann Dun te Slijk Ewijk. Eervol emeritaat verleend aan Ds. L. A. Offerhaus, pred. te Wanswerd, in te gaan 1 Juni, en aan Ds. J. J. van Walsempred. te Zwartewaalin te gaan 1 October aanstaande. Aan Ds. H. Y. Hogerzeilpred. te Sluis, is eervol ontslag verleend in te gaan met 1 Mei. Bij de Remonstrantsche gemeente te Zwammerdamen Woerden is beroepen Ds. H. A. van Oordepred. te Ha- zerswoude- bij de Doopsgezinde gemeente te Grouw (Fries land) Ds. B. Cuperus, pred. te Borne. Heden Maandag heeft alhier de aanbesteding plaats gehad voor het bouwen van de Leidsche broodfabriek. Van de 9 inschrijvers was P. van der Kamp alhier, de laagste, aan wien het werk dadelijk voor f 17,310 gegund is. De Thermometer van Fahrenneit leekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 54°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46". Zondag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 53°, 's namiddags te 4 uren 53°. te 5 5 2°, te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Maandag morgen te 5 *uren 38°, te 8 uren 43°, 's namiddags te 12 uren 5 5°, te 4 uren 5 7°. Als een nieuw bewijshoezeer men op zyn hoede moet zijn tegen de soms allerzonderlingste berichten, die de telegraaf brengtkan dienen dat het bericht, getelegrafeerd omtrent de komst van den Pruisischen Minister von Bis marck in Bad Emsop een grove dwaling berust. Inder daad wordt een heer von Bismarck te Ems verwacht; maar het is de commissaris voor de baden een man uit het zui den van Duitschland en die hoegenaamd in geen bloedver wantschap staat tot den Pruisischen premier, maar eenvou dig zijn preparatieven komt maken voor het aanstaande bad- saizoen. En dan laat men ons politieke combinatiën maken op zulke berichten De heer Ewald Hilgers, eigenaar van een groote fa briek van stoomwerktuigen enz. te Essen, heeft aan de cen trale commissie voor de groote tentoonstelling te Parijs een kennisgeving gezondenmeldende dat hij aan den eervollen wedstrijd op het gebied der kunsten geen deel zal nemen, nu een lOjarige knaap tot president der hoofdcommissie is gekozen. Op de veemarkt te Londen kunnen meer dan 7000 runderen en 25,000 schapen eene plaats vinden, en het is wel eens gebeurddat er op een marktdag verkocht werden 32,000 schapen. De inrichting, de stallingen, enz. van die markt, heb ben ongeveer 4i millioen gulden gekost en toch betaalt men voor elk stuk vee, 't welk ter markt komt, 10 cents, be halve voor 't aanbinden ongeveer 7 J cent. Door beschrijving een denkbeeld te geven van het ge schreeuw op die markt is onmogelijk. Het geloei der koeien het geblaf der honden en het blaten der schapen is letterlijk oorverdoovend. 's-Maandags en Donderdags is er de meeste drukte en worden er kooplieden aangetroffen uit Portugal, Spanje, Italië, Hongarije, Polen, Jutland, Bessarabië, enz. Ook neemt het aantal Nederlanders, die de Londensche markt bezoeken gaandeweg toe en van daar dat zoons van landlieden, ook in hel noorden des Rijks, meer en meer Engelsch leeren. Men begint daar te begrijpen, dat, moge de conversatie taal het Fransch zijn die van den handel het Engelsch is, en zoo zal, wellicht spoediger dan men vermoedt, de be oefening van de Engelsche taal in Friesland en Groningen vrij algemeen zijn. Op de Fransche begrooting is een amendement voor gesteld door Glais-Bizoin die verlangt dat de prijs der te legrammen zal worden verlaagd. Hij wil dat 20 woorden 10 cents zullen kosten en elke 20 woorden meer 2cent. Men meldt dat de Fransche regeering dezer dagen bij Oostenrijk pogingen heeft gedaanom het te bewegen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2