Buitenlandsch Nieuws. vlakte en 450 Ned. el wand-oppervlakte. De heer Coster, te Parijs, lid van de hoofdcommissie, heeft het voornemen in het park van het tentoonstellingsgebouw op het Champ de Mars op te richten een diamantslijperij door stoom in wer king gebracht. Met het leggen der rails voor de exploitatie van de Algemeene Nederlandsche Railroute-Maatschappij op den Delft- schen weg werkt men met veel spoedzoodat zonder ver hindering de opening van den weg van de residentie naar Delft den lsten Mei a. s. zal plaats hebbenbinnen eenige dagen worden de daarvoor benoodigde paarden uit Frank rijk te 's-Hage verwacht. De kosten van aankoop, aanbouw en inrichting van openbare scholen voor het lager onderwijs te Amsterdamgedu rende de jaren 1860-1864, bedroegen in 1860 25,596.96 1861 ƒ96,457.71 1862 ƒ223,317.78; 1863 161,303.18; 1864 ƒ68,731.80; op de begrooting voor 1865 is tot het zelfde doel uitgetrokken ƒ145,000 en voor 1866 ƒ150,000 te zamen ƒ870,407.41 en nog is er veel te doen als het zijn zal zoo als het behoort. Het clipperschip //Willem Poolman," kapitein A. Hoo- genstraaten, arriveerde den 6den dezer ter reede van Brou wershaven. Men begon den volgenden dag een aanvang te makenom de lading van de op de reede liggende zeven lichters over te nemen. De lading van twee lichters was overgenomen, toen 15 man der equipage (12 matrozen en 3 licht-matrozen) weigerden te werken en verklaarden, de reis met het schip niet te willen mede maken. De reeders ontvingen dit bericht, nadat alles beproefd was om de schepelingen van gedachten te doen veranderen, waarop direct werd teruggeseind: //In Zierikzee in gevange nis zetten tot het schip beladen isen dan weder aan boord volgens de wet." Dit werd natuurlijk ten uitvoer gebracht, doch in plaats dat de officier van justitie te Zierikzee de manschappen in bewaring hield, ontsloeg zijn ZEd. de weer spannige schepelingen en waren zij dus op vrije voeten. Ten 11.40 minuten van den lOden dezer ontvingen de reeders van de //Willem Poolman" dit voor hen onaange name bericht, waarop zij met den trein van 12.25 naar 's-Hage stoomden en assistentie van den Minister van jus titie vroegen. Het Ministerie seinde, in overleg met de reeders, den waterschout te Rotterdam: //de 15 man van de Willem Poolmanaanhouden en weder aan boord brengen." De waterschout van Rotterdameen alleszins wakker man had de weêrspannigen te 3 uren in handen en nam hen dadelijk in verzekerde bewaring. Zaterdag den 14den dezer 's-avonds te 8 uren werden de weêrspannigen op verzoek van de reedersin hunne te genwoordigheid en die van den waterschout en den gezag voerder, in een zaal gelaten in het gevangenhuis, en werd hun gevraagd wat zij wildengoedschiks aan boord of kwaad schiks ook werd hun medegedeelddat indien het laatste het geval wasen zijin zee zijndeden dienst weigerden de kapitein hen zoude doodschietenhetgeen ook werkelijk het voornemen was. Hierop werd door de equipage geant woord dat zij zeer goed begrependat al de door hunne handelingen veroorzaakte kosten ten laste van hen kwamen en zij dus de reis voor den prins zouden maken (dit was een zeer juiste opmerking)daarbij voegden zij dat het schip een lading inhad van 936 lasten zwaar en licht goed, en dit alles weder op Samarang ontlast moest worden 1 Op een en ander werd door den waterschout en den gezagvoerder ge antwoord dat zij niet aan boord waren gekomen om ledig te zijn en te slapenen dat het verder van hen zelve zoude afhangenwelke straffen later nog op hen zouden toegepast worden. Ten gevolge van dit onderhoud oordeelden de 15 man het ten slotte het best om ongeboeid en vrijwillig aan boord te komen. Den 16den dezer vertrokken de matrozen naar Brouwers haven vergezeld door 8 politie-dienarenaldaar aangeko men zijnde, verklaarden zij onderling, liever in stukken aan boord te zullen komen dan te werken en de reis mede te maken. Dit werd 's-avonds aan den gezagvoerder mede gedeeld. De reeders van de //Willem Poolman" hadden gezorgd dat zij ook te Brouwershaven waren om in hunne tegenwoor digheid de strengste maatregelen te zien toepassenwaartoe de wet op de tucht van koopvaardijschepen den gezagvoerder recht geeften de gezagvoerder had bepaalde orders om liever alle 15 man dood te schieten, dan toe te geven om hen vrij te laten. Den 17den dezer, 's-morgens te 6 uren, werden de weêr spannigen met geweld aan boord gebracht en bleven zij aan boord zijndevolhouden dat zij niet wilden werken waarop de gezagvoerder bevel gaf twee hunner, die de woordvoerders schenendirect in boeien te zetten en afzon derlijk op te sluiten. Het andere gedeelte der equipage zag nu duidelijk in, dat er van een terugkeer naar Rotterdam niets kwamen de gezagvoerder z\jn recht in alle opzichten zou handhaven, waarop zij verklaarden aan het werk te zullen gaan en dit ook deden. De twee in boeien zijnden verlangden nu ook ontslagen te worden van hunne boeien en gingen insgelijks aan het werk. De twee belhamels van de equipage zyn in boeien naar Rotterdam teruggezonden. Als een navolgenswaardig voorbeeld van eerlijkheid en getrouwheid van beginselen wordt ons medegedeelddat in het Gereformeerde Weeshuis bij de laatste aanneming tot lidmaten de opmerkzaamheid werd gaande gemaakt op het godsdienstig onderwijs, dat aldaar gegeven werd. Uit de bij die gelegenheid gedane vragen bleek dat de geschiedenis van Jezus ophield met zijn doodwaaruit het bestuur aan leiding nam den godsdienstonderwijzer uit te noodigen tot een rekenschap van gevoelens, die ten gevolge had dat hij den volgenden dag zijn ontslag verzocht, met de verklaring van zijne instemming met de nieuwere richtingdie hem als eerlijk man noopte om afstand te doen van zijne betrekking. Zulk een oprechtheid aan de eene zyde en zulk een con- scientieu8e opvatting der plichten van regenten aan de an dere zijde verdienen wel met lof te worden vermeld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 54°, des avonds te 8 ureu 49°, ïe 10 uren 47°. Donderdags morgen te 5 uren 45°, te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 63c, 's namiddags te 4 uren 63°. In een circulaire, door het comité van het 43ste Neder-Rijnsche Muziekfeest te Dusseldorf verzondenwordt medegedeeld dat de grootenieuwe feestzaaldie na het in 1863 gevierde muziekfeest aldaar werd gebouwd, bij ge legenheid van het op 20, 21 en 22 Mei dezes jaars te houden feest zal worden ingewijd. Verder bericht het comité dat de muziekdirecteurs Otto Goldschmidt, uit Londen, en Julius Tauschvan Dusseldorf, zich met de leiding der uitvoeringen hebben belast, terwijl mevrouw Jenny Lind- Goldschmidt, van Londen, Fraulein von Edelsberg, van Berlijn, Dr. Gunz, van Hanover, de heer Slockhausen, van Hamburg, weder hunne medewerking hebben toegezegd. Bij de vaststelling van het programma is het. comité uitge gaan van het denkbeeld stukken te doen opvoeren van com ponisten die tot de ontwikkeling der toonkunst in Dussel dorf zelf zooveel bijdroegenzoo als van Mendelssohn Rietz, Hiller, Schumann en Tausch, die sedert 1833 ach tereenvolgens muziekdirecteur aldaar waren. Het programma zal alzoo de volgende nommers bevattenOp den eersten dag: Ouverture zur Weihe des Hauses" van Beethoven. Der Messias, oratorium van Haendel. Op den tweeden en derden dag: Fragmenten uit de //Armide" van Glück. Sym- phonie Eroica van Beethoven. Cantate voor dubbel koor en orgel-accompagnement van Bach. Muziek bij de //Athalie" van Mendelssohn. Concert in A-moll voor pianoforte en or- chest van Robert Schumann. //Pfingsten", Vocalwerk van Ferdinand Hiller. Ouvertures van J. Rietz en J. Tausch. Solo-voordrachten. Een Duitsch blad deelt mede dat de Koning van Pruisen bepaald heeft voortaan de zieken in de Pruisische militaire hospitalen aan de zorg der liefdezusters toe te vertrouwen. De talrijke en uitmuntende dienstendie zij ge durende den oorlog tegen Sleeswijk bewezen hebbenen die zij nog voortdurend in het hospitaal te Munster aan de lij denden bewijzenwaar zij sedert eenigen tijd met de zorg der zieken belast waren heeft Z. M. hiertoe doen besluiten. Vol gens dit besluit zal, zoodra er eenige zusters ergens geves-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2