aanvaarding der kroon vóór het afleggen van den eed op de constitutieb de instelling der eerste kamer, c de ver kiezing voor de tweede kamer door de kiezers van een dis trict, in plaats van door de gezamenlijke kiezers van alle districten, d het gemis eener voldoende definitie van de termmaatregelen van algemeen bestuurjen e het ge- heele hoofdstuk over de godsdienst, dat uit de grondwet moest verdwijnen. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zal den lOden Juli dezes jaar9 en volgende da gen hare 89ste algemeene vergadering te Haarlem houden. Onder de punten van beschrijving komt voor een voorstel, om zich tot de Regeering te wenden, tot het verkrijgen van vrijdom van grondbelasting voor de gebouwen, dje Handel en Nijverheid voor de uitoefening van hun bedrijf noodig hebben. Op het congres, dat Woensdag 11 Juli bijeenkomt zijn verschillende belangrijke onderwerpen te behandelen zooals: «arbeid van handwerkslieden in hunne vrije uren; industriëel onderwijs aan meisjes; plaatselijke vereenigingen tot wetenschappelijke ontwikkeling der ambachtslieden; over het stelsel van aanbesteding, de gebreken en nadeelenaf schaffing of verbeteringover den ijk der gasmeters." Vrijdag aanstaande zullen de medailles en getuigschrif ten aan de bekrooners wegens ingezonden voorwerpenop de Internationale Tentoonstelling te Dublin in het vorig jaar gehouden, door den voorzitter der Nederlandsche commissie, Mr. J. Messchert van Vollenhoven, in het Paleis voor Volks- vlyt te Amsterdam worden uitgereikt. Bij de provinciale commissie van onderwijs in Noord- Holland zijn toegelaten 4 van de 17 die zich aangemeld had den als onderwijzer in de wiskunde en 4 van de 15 voor het handteekenen. Bij het te Utrecht plaats gehad hebbende examen voor het lager onderwijs was de uitslag ah volgt: hoofdonderw., geëxamineerd 14, toegelaten 5; hoofdonderwijzeressen, geëx. 3 toegel. 1huisonderw., geëx. 1 toegel. 1 hulponderw., geëx. 36, toegel. 18; hulponderwijzeress., geëx. 8, toegel. 8. Meer uitgebreid onderwijs volgens art. 1: Fransch, on- derw., geëx. 1, toegel. 1; onderwijzeress., geëx. 6, afgew. 6; Engelsch, onderwijzeress., geëx. 2, toegel. 1; Hoog- duitsch, onderw., geëx. 2, toegel. 1; onderwijzeress., geëx. 4, toegel. 3; wiskunde, onderw., geëx. 6, toegel. 4; tee kenen, onderw., geëx. 3, toegel. 2 handw., onderwijzeress., geëx. 7, toegel. 7. Voortgezet onderw., volgens art. 72, landbouwk., geëx. 1, toegel. 1. Bij de examens voor het lager onderwijs in Overijsel, in de vorige week gehouden, zijn o. a. geëxamineerd: 11 candidaat-hoofdonderwijzerswaarvan 2 zijn toegelaten, 1 cand.-hoofdonderwijzeresdie is toegelaten, 3 cand,-hulpon derwijzeressen waarvan 2 zijn toegelatenen 7 candidaten voor de wiskunde, waarvan 3 zijn toegelaten, Door Dr. Bosch is in bet licht gegeven een «Tweede wekstem aan Nederland tot barmhartigheidrechtvaardigheid en plichtbetrachting jegens de Javanen", waarin hij de li berale koloniale richting verdedigt tegen de aantijging van Jhr. van der Wijckdie haar aanklaagt, «als roovers en dieven, die slechts strijd voeren om de verdeeling van den buit." De schrijver treedt daarbij in een schets van den toe stand der Javanen en noodigt nogmaals uit om deel te ne men aan de vereeniging welke zich de verbetering daarvan ten doel stelt. De Staats-Courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de weekbeginnende den lsten en eindigende den 7den April. Daaruit blijkt, voor zooveel de prov. Zuid Holland betreftdat in die week zijn aange tast 1129 runderenwaarvan 297 zijn gestorven, 32 afgemaakt en 50 hersteld, terwiji er 750 in behandeling bleven. Se dert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 45,082 runderen aangetast, waarvan er 16,626 stierven, 9515 weiden afgemaakt, 1 7,477 herstelden en 1664 nog ziek zijn. Maandag morgen omtreeks 7 uren is te Rotterdam bij den advocaat Mr. H. J. van Buren aan het Haringvliet een brutale ditfstal bij insluiping gepleegd. Een welgekleed heer trad de deur binnen die aan stond, liep den gang door, klom den trap op, die naar de eerste verdieping leidt en ontvreemde uit de lade van een machonyhouten tafeltje in de openstaande kamer het aanwezig tafelzilver. Den t>ap weer afgaande ontmoette hij twee verversknechts, die zich' naar hun werk op den zolder begavenmaar meenden dat hij een logé wasdaar hij een reislasch in de hand had. - Te Delft is door de politie een welgekleed persoon aange houden die in het bezit van tafelzilver was. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 5 7°, des avonds te 8 uren 49°, te 10 uren 4 7°. Woendags morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 51°, 's middags te 12 uren 55°, 's namiddags te 4 uren 64°, Buitenlandsch INieuws. Aan de «Echo du Luxembourg" wordt geschreven dat de gezondheidstoestand te Diekirch is verbeterd. Tot 11 April was het aantal sterfgevallen honderd tachtig, hetgeen zeer aanzienlijk is, wanneer men nagaat dat de bevolking slechts drie duizend zielen bedraagt en een derde de stad heeft verlaten. Er blijft nog een zestigtal ziekenherstellenden of personendoor cholerine aangetast. De kenteekenen van de echte cholera zijn verdwenenmen kan dus hopen dat de ziekte aan het afnemen is. Uit alle oorden van het hertogdom worden gelden en andere ondersteuningen ontvangen. Prins Hendrik der Neder landen en eenige aanzienlijke familien hebben bevel gegeven om niets te sparen. De overheden hebben zich uitmuntend gedragenhunne houding verdient allen lof. De doodgra vers waren overleden, niemand wilde tegen belooning hunne plaats vervullen; toen hebben de jongelieden der eerste fa milien zich met die treurige taak belast. De drie genees- heeren der stad zijn mede bezwekenzoodat men andere heeft ontboden. Het gedrag van Dr. Valerius, uit Arlon wordt bijzonder geroemd. De bisschop van Luxemburg is te Diekirch gekomen en bezoekt de kranken. De ziekte heeft zich ook te Viauden en Moesdorff vertoond, maar heeft er tot dusver slechts weinig slachtoffers gemaakt. De heer von Bismarck heeft gedurende de jongst verloopen dagen zijn kamer moeten houden, ten gevolge van een aanval van jicht. De United Service Gazette deelt mede dat Koningin Victoria lang geaarzeld had om het doodvonnis van sergeant Darragh, beschuldigd van deelname aan het Feniauisme, te onderteekenenen er alleen op aandrang van het Privy Council toe wa9 overgegaan. Nadat zulks echter geschied was, gevoelde H. M. haren afkeer van de doodstraf zoo levendig ontwakendat het vonnis op haar speciaal bevel nog werd herroepen. Donderdag avond is nabij Stratford een passagiers- trein, die uit slechts weinige rijtuigen bestond, omgeslagen tengevolge van het verkeerd behandelen der wissels. De rei zigers werden geweldig door elkander geworpen en in min dere of meerdere mate gekwetst. In eene kleine Fransche gemeente is dezer dagen iemand gestorvendie van gierigheid een waar beroep had gemaakt. Zoo was b. v. zijn hoofd nimmer door een hoed of iets anders gedekt; tijdens zijn gansche leven droeg hij steeds hetzelfde vest en dezelfde broek; een hemd beschouwde hij als een nutteloos iets; te huis was hij altijd geheel naakt. Hij ging gewoonlijk met groenten, welke hij in eene groote mand droeg, naar de markt te Charouy; om nu te voor komen dat het hengsel van de mand de mouw van iijn vest zou bederven, sloeg hij die mouw in de hoogte, enz. Deze ongelukkige heeft gedurende vele jaren geld bijeen verzameld, zonder dit voor zich zeiven of voor een ander nuttig aan te wenden. Hij liet een vermogen na van I0t/,U0() francs; maar weggeschonken heeft hij niets eu deze gedachte was in zijn sterfuur hem een zalige troost. - Uit Koiistauliuopel wordt bericht dat de beroemde Ira Aldridge, de neger-acteur, zich nog daar ter stede be vindt en een buitenge»onen bijval inoogst. Te Pera, de wijk door de Europeëers bewoondwordt insgelijks een goed be zochte Turksche schouwburg gevonden. Met betrekking tot den jongsten brand, welke Kon- stansiinopel op 26 Maart heeft geteisterd, wordt gemeld dat daariioor meer dan 1UUO huizen in de asch zijn ge legd in de wijk Psainathia, welker bewoners meerendeels uit Christenen bestaan; te gelijkertijd barstte er brand uit in de wijk Galata, waar de groote pakhuizen der Christen handelaars zijn gebïuwd, welke laatste echter kon worden bedwongen, alvorens hij aanmerkelijke schade had aangericht,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2