LOOPJONGEN Februari"waren er 16 sterfgevallen, n.l, van 1 vrouw van 90 jaar ,2 vrouwen boven de 60, 1 man boven de 70 en 4 boven de 5 0 jaar; de overigen waren kinderen. Men kan uit deze opgaaf zien dat in Suriname de meDschen ook wel oud kunnen wordenindien zij maar geregeld leven dat bij vrouwen veel meer het geval is dan bij mannen welke veel meer vermoeienissen moeten doorstaan en daardoor spoediger worden afgeleefd. Epidemische ziekten kent men hier niet als alleen de boasie of melaatschheid, welke zich onder ver scheidene vormen vertoont, doch lang niet zóó algemeen is, als wel eens wordt opgegeven; terwijl eenigen die aller ongelukkigste en op het tweede geslacht overervende ziekte voor besmettelijk, anderen voor niet besmettelijk houden. Hierover moeten de geleerden beslissen. Na veel regen in Februari en het begin van Maart te hebben gehadvolgden er eenige heldere dagendie veel goeds hebben gedaan. Nu valt er weer van tijd tot tijd re gen. Van Nickerie klaagt men zeer over het afnemen van land door de zee en over de ongenoegzaamheid der middelen, welke zijn en worden aangewend, om dit onheil te stuiten. Nickerie is thans een van de beste en vrucht baarste streken van dit gewest. We beginnen hier hoe langer zoo meer behoefte aan Europeeschen proviand te krij gen. De schepen, die uit Holland moesten aankomenblijven verbazend lang weg, zooals wij vernemen, door tegenwind in het Nieuwe-Diep opgehouden, 't Is te hopen dat de wind zich nu al lang naar het Oosten zal gekeerd hebben, anders zouden we haast alleen op bananen moeten teren, en dat is een wat voedzame kost1 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 5 5°, des avonds te 8 uren 47°, te 10 uren 46°. Dinsdag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 5 7°, 's namiddags te 4 uren 5 7°. Buitenlandsch Nieuws. Bij het schoonmaken van een schoorsteen in het pa leis te Brussel, waar de kamer hare zittingen houdt, heeft men een zeer schoone buste gevonden van Koning Willem I, uit marmer gebeeldhouwd, welke daar waarschijnlijk ver borgen is geworden tijdens de revolutie in 1830. Men heeft de buste in de zaal der bibliotheek geplaatst. De vraag: //oorlog of vrede?" heeft te Berlijn plaats gemaakt voor de volgende: //Blijft von Bismarck premier of zal hij aftreden?" Beide vragen komen eigenlijk op het zelfde nedernet zijn alleen andere woorden. De geruchten omtrent von Bismarcks aftreding waren reeds herhaalde ma len in omloop; maar sedert de gunstiger wending, welke voor een paar dagen gedacht werd in den toestand gekomen te zijn, zijn zij meer algemeen geworden, en men voegt er thans zelfs bijdat de KoniDg den Hertog van Ujest (Prins v. Hohenlohe-Oehringen) het premierschap in een nieuw Mi nisterie heeft aangebodenwelk aanbod deze echter van de hand zou hebben gewezen. Hetzij dit nu waar is of niet, het karakteriseert reeds genoeg den toestand van het oogenblikdat men van de aftreding van von Bismarck spreekt. Eenige zekerheid voor het behoud van den vrede heeft men intusschen in geenen deele. De staatkundige barometer is in de laatste dagen zoo dikwijls gedaald en gerezen, dat men geleerd heeft opzijn hoede te zijn onverschillig wat de indicaties zijn mogen. I //Blijft von Bismarck premier of zal hij aftreden Die op deze vraag met zekerheid kan antwoordenweet ook nagenoeg zeker, of het tegenwoordig conflict al dan niet door het zwaard zal worden beslist. Algemeen toch is men het gevoelen toegedaan, dat, zoo de premier blijft, de oor log onvermijdelijk is. Bij besluit van den minister van oorlog, zoo meldt men OU Hanover, is dezer dagen bepaald dat geene manschappen pit den dienst zullen worden ontslagen, dan nadat die der jongste lichting zullen zijn ingelijfd. Deze verordening is uit gevaardigd met het oog op eene mogelijke uitbarsting van don oorlog. De welbekende goochelaar Bosco is dezer dagen te Dresden overleden. Te Londen is het lijk gevonden van een drenkeling, die een briefje bij zich hadwaarin hy verklaart dat hij Wh het leven ontnomen heeft wegens de kwellingen zijner vrouw, en voor zijn zelfmoord uitkomt, ten einde zij niet in het genot zou komen van levensverzekeringen enz. op zijn hoofd gesteld. Bij het verhoor, dat de vrouw onderging, zeide zij dat haar man altijd een //domkop" was geweest. Het nieuwe werk van //De Geschiedenis der Aposte len", dat met zooveel ongeduld te gemoet werd gezien is bij de heeren Michel Lévy te Parijs verschenen. Dit deel behelst de geschiedenis der Apostelen na den dood van Je zus tot de reizen van Paulus. De opstanding, de vestiging der gemeente te Jeruzalemde eerste uitbreiding van het Christendom eerst onder de Joden en daarna onder de Hei denen, zijn de in dit werk behandelde onderwerpen. Op de laatste soiree ten hove te Parijs is eene romance van Mevrouw Rothschild gezongen, welke zeer veel bijval heeft gevonden. Adeline Patti, die tot dit concert mede werkte, heeft van den Keizer een paar prachtige diamanten oorknoppen ten geschenke ontvangen. Zij heeft eene wals gekomponeerd en aan den kroonprins opgedragen. In den Jardin des Plantes te Parys heeft men thans in de openlucht een besloten park gemaakt, waarin een jonge leeuwin, een wild zwijn uit Algerië en een hond ge zamenlijk een allervreemdst huishouden voeren. De hond is de baas, de leeuwin de hansworst, terwijl het wilde zwijn voor de verschoppeling wordt gehouden. Wanneer de leeuwin het wilde zwijn te erg plaagt komt de hond spoedig tus- schen beiden om de orde te handhaven. - In 1861 werden de naar Siberië gedeporteerde let terkundigen Michalow en zijne lotgenooten Obrutschew en Makejew door de autoriteiten te Tobolsk met eene bijzon dere inschikkelijkheid behandeld, en, daar zulks in strijd met de wet was, werd de zaak bij de Russische regeering verklikt. Een onderzoek werd ingesteld en nu heeft einde lijk den 2 88ten Maart dezes jaars de senaat te Moskou be slist dat de vice gouverneur, de procureur en de kolonel, die de drie staatsmisdadigers bij zich ontvingen en met hen gedineerd hadden, terecht zullen staan, en de geneesheer, die hen in de gevangenis bezocht, uit den militairen dienst ontslagen zal worden. Ook de gouverneur zal zich voor het gerecht te verdedigeD hebben tegen de aanklacht van plicht verzuim, als zijnde hij met het oppertoezicht belast geweest. Adverlentiên. Heden overleed alhier mijn geliefde Echtgenoot ADRIANUS ABRAHAM SLUTTER, laatstelijk assistent-Resident van Ngrowo, residentie Kedirie in Neêrlandsch-Indië. Wed. S. C. SLUYTER, Sluyter. Leiden, 10 April 1866. Er bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een knappen goed kunnende lezen. Adres in persoon bij de Boekhandelaars SCHREUDER VAN BAAK, alhier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Warmond; Overwegende, dat, volgens de verklaring van den deskundige WIL LEM VAN SCHIE door de besmettelijke veeziekte zijn aangetast en daaraan gestorven: van DIERT JANSE VAN DER WILK, te War mond, drie zwart witkop Runderen, oud vijfjaren, en eene dito, oud zes jaren; van ARIE VAN STEEN, te Warmond, drie zwart witkop Pinken, oud één jaar. Overwegende, dat, volgens die verklaring, de onteigening van ge noemde runderen noodzakelijk is, ten einde ze, ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, met de huid te kunnen begraven; Gelet op de artt. 69 tot en met 72 der wet van den 28sten Au gustus 1851 Staatsblad N°. 125). Hebben besloten: 1°. Boven omschreven runderen dadelijk te onteigenen, en n& inkerving der huid, met bijvoeging van een genoegzame boeveelheid onge- bluschte kalk, ter behoorlijke diepte te doen begraven, en 2°. Dit besluit onmiddelijk mede te deelen aan Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, af te kondigen binnen de Ge meente en te plaatsen in het Leidsch Dagblad. Warmond, den 14 April 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, A. NEDERBURGH. De Secretaris, J. KOUWENHOVEN.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3