N°. 1888. Vrijdag 13 April. A0. 1866. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12p Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regels/O.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 n. 16 m. 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusiichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s uamidd. te 3 u. 35 m. javonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Teiegraafi Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u.3Gru.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren,-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 men. Kantoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Het Staatsblad N°. 18 bevat een Koninklijk besluit van 4 April 1866 houdende schorsing (tot 1 Juli 1866) van een besluit van den Gemeenteraad van Vaals, van den Hden Maart 1866 waarbij de hoofdonderwijzer der open bare school te Vijlen uit zijne betrekking is ontslagen. Men verneemt dat bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 4den April, is be paald dat als arrond.-ingenieurs dienst zullen doende in genieur L. H. J. J. Mazel, in het 10de district, stand plaats 's-Gravenhagej de ing. A. L. de Bruijn Kops, in het 6de (district, standplaats Breda; de ing. P. Lokein het 3de district, standplaats Assen; de ing. A. M. K. W. ba ron van Ittersumin het 4de district, standplaats Kampen; de aspirant-ing. C. F. M. M. Schnebbelie, in het 11de district, standplaats Goes; voorts verneemt men nog dat de aspirant-ingenieur P. W. van der Sleijden zal zijn toe gevoegd aan den hoofd-ingenieur in het 1ste en 3de district, voor den dienst in het 1ste district Groningen; de benoemde surnumerair H. A. van der Maaten zal zijn toegevoegd aan den insp, in de 2de inspectie, en de aspir.-ing. W. H. Hu- brecht en M. B. G. Hogerwaard en de surnumerair D. N. Labrijn zullen zijn toegevoegd aan den hoofd-inspecteur F. W. Conrad. Bij het Departement van Binnenlandsche Zaken wordt thans de vraag overwogen, of de gemeentebesturen bevoegd zijn eigenmachtig te besluiten tot het in beleening geven van gelden uit de stedelijke kas, dan wel of daartoe de goed keuring van Gedep. Staten wordt gevorderd. Men zal zich herinneren dat door Gedep. Staten van Noord-Holland reeds vroeger is beslist dat hunne goedkeuring op derge lijke raadsbesluiten niet door de gemeentewet wordt gevorderd. De Minister van Justitie heeft in de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 11. Dinsdag te kennen gegeven; dat de Hervormde kerk door reglementen en voor schriften van het Staatsgezag is gebonden ten aanzien van het beheer der kerkelijke goederen; dat dit in lijnrechten strijd is met onze grondwettige beginselen der scheiding van kerk en staat; dat de Regeeriug besloten heeft niet op eens alle banden los te maken, maar den middenweg te kiezen, door onder nog enkele noodige waarborgen het beheer aan de Hervormde kerk zelve in handen te geven; dat, wat bij Koninklijk besluit in het leven is geroepen, ook bij konink lijk besluit moet worden veranderd en het besluit van 9 Februari 1866 een maatregel van overgang is, zoodat bin nen drie jaren de Hervormde kerk hare eigene goederen geheel vrij kan en moet beheeren. Zij heeft het meeste be lang bij de richtige en gelijkmatige uitvoering daarvan ter wijl de Regeering vooronderstelt dat 's-Konings voorschrif ten zullen Worden nageleefd. (Ook deze Minister veroor deelt dus een eigendunkelijke terzijdestelling van bestaande wettelijke voorschriften en eene willekeurige eigenmachtige regeling van het beheer, gelijk dat te Leiden is beproefd.) Bij de plaatsgehad hebbende herstemming voor een lid der provinciale Staten van Zuid-Holland in het hoofd kiesdistrict Zoetermeer heeft de baron van Wassenaar Cat- wijck verkregen 36 8 van de 634 geldige stemmen en de heer A. N. Molenaar 266 zoodat eerstgenoemde verko zen is. Naar men verneemt, zal de kapt. luit. t. z. J. F. Koop man worden benoemd tot kommandant van het te Nieuwe- Diep in dienst te stellen stoomraderschip de Yalk. De vrienden van Ds. ten Kate zullen met genoe gen vernemendat thans alle gevaar voor zijn toestand als geheel geweken mag worden beschouwd. De beterschap neemt toe. Men verneemt dat Z. Exc. mgr. Oreglia de San Stefanotot dusver Apostolisch internuntius bij ons Hof, den 16 dezer naar Rome vertrekt, ten einde er tot aarts bisschop van Naziance te worden gewijden later naar Brussel te gaan als Apostolisch nuntius bij het Hof van België. Uit Nieuwe-Diep schrijft men-. Nog nauwlijks be komen van den schrik, door den geweldigen brand 11. Vrij dag nacht te weeg gebracht, toen een groot gebouw voor openbare vermakelijkheden ingericht, Burgerlust genaamd, door een feilen N. O. wind aangewakkerd in zeer korten tijd tot den grond afbrandde, of Zaterdag nacht, toen reeds het grootste gedeelte der ingezetenen zich ter ruste had be geven werd men spoedig op nieuw opgeschrikt door brand- geroep. Door den dikken mist heen vertoonde zich spoedig de plaats des onheils; een groot pakhuis voor teer, olie, traanen verfstoffentegelijk eene zeilmakerij vau de hee-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1