Buitenlandsch Nieuws. straalkrans aan elkander verbonden waren. Des avonds had hetzelfde met de maan plaats, die met twee bijmanen even zeer door een lichtgordel vereenigdeenigen tijd aan den eenigszins bewolkten hemel stond te pronken. De Hervormde gemeente te Drachten heeft aan haren oudsten leeraar Ds. H. Blanksteinals blijk van achting ten geschenke toegezonden een prachtige sigarendoos waarin f 900 aan bankpapieren, door rijken en armen bijeengebracht. Bij dit geschenk was een hartelijke brief gevoegd, door 180 leden der gemeente onderteekend. Te Deventer is bij de Herv. gemeente beroepen tot predikant Ds. J. Knappert van Harlingen. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Oud-Alblas Ds. P. Deetman te 's-Grevelduin Kappelle,en te Westerbroek Ds. C. Cammenga te Sappemeer. Het prov. kerkbestuur van Overijsel heeft aan Ds. H. Dwars, predikant te Kampen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, in te gaan 1 Juni 1866. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Oldekerk Ds. H. Koers van Ambt-Vol- lenhoven- bedankt door Ds. W. Postmus te Yeendam voor het beroep naar Medwolda. Nu voor 1867 een hoofdelijke omslag of eigene di recte belasting moet worden vastgesteld, op andere grond slagen dan waarop die voor 1866 onder die voorwaarde is goedgekeurdis het gewis van belang dat reeds tijdig daar over wordt gedachtgeraadpleegd en gehandeld. Wat het bedrag van zulk een belasting voor het volgend jaar zal zijn kan eerst uit een begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven blijken; maar dat verhindert niet, om reeds dadelijk de grondslagen vast te stellen waarop dat bedrag zal worden aangeslagen. Het plan van den heer Scheltema, dat van den Wethouder de Fremery dat van de commissie van financiën in 1856 ingediend, zij vereischen een gezette en bedaarde overweging- en voor de betalende burgerij ook wel een tijdige de vaststelling voorafgaande openbaar making. Met groote ingenomenheid hebben wij inzage gehad van een plan, dat eene zeer billijkeberedeneerde en, waarop het 't meest aankomt, uitvoerbare belasting op de inkomsten behelstwaarvan de aanslagen geschieden op eigen aangifte en zonder beëediging. De ontwerper kent Leidenhare ver schillende toestandenbehoeften en belangenomdat zijn openbare betrekking hem daartoe in de gelegenheid stelde. Hij raadpleegde werken over staathuishoudkunde en trok daarvan partij, ofschoon hij geen geleerde was. Zijn plan verdient de meeste belangstelling en zeker wel ondersteu ning en verwezenlijking, vooral van de zijde dergenendie eigen aangifte als de beste maatstaf achten voor het inko men der belastingschuldigen. Wij wenschen zeer dat onze ge achte stadgenoot, de heer controleur Beudt, er toe kon be sluiten zijn plan openbaar te maken. Uit het Algemeen Overzicht van het Nieuw Batavi- aasch Handelsblad ontleenen wij het volgende: 's-Konings verjaardag is te Batavia luisterrijk gevierd. Behalve de gewone audiëntie en het gala-diner bij Z. Exc. den Gouverneur-Generaalhadden er volksvermakelijkheden plaats op het Koningspleinwaar des avonds een schitterend vuur werk werd ontstokenden volgenden dag werd door de artisten in den Franschen Schouwburg een cantate uitge voerd ter eere van Z. M. Willem III, als den waardigen afstammeling uit het Doorluchtig Huis van Oranje-Nassau waarmede de vrijheid en onafhankelijkheid der Nederland- sche Natie steeds nauw verbonden zijn geweest. De Soerabayasche Kamer van Koophandel en Nijverheid heeft in een adres aan Z. Exc. den Gouverneur-Generaal de reactionaire vaan der instandhouding van den dwangarbeid bij de suiker-cultuur opgestokentot onze verbazing heeft de Bataviasche Kamer van Koophandel, in strijd met hare vrijzinnige antecedenten, aan dit adres hare goedkeuring gehecht. Over deze aangelegenheden per volgende mail ha- der; - de fabrikanten in den Oosthoek handelen naar ons inzien, hoogst onverstandig door hunne zaak van den dwang arbeid onafscheidbaar te verklarenterwijl de fabrikanten in Midden-Java hun een beteren weg hadden aangewezen. De berichten omtrent de opstandelingen en de zeeroovers in China zijn even slecht als die per vorige mail ontvan gen; de eerste bedreigen Newchwang, Hankow en Peking; de laatsten hebben weder twee schepen geplunderd, de Ham- burgsche schoener Chin Chin en de Spaansche brik Nuevo Lepanto. De vertegenwoordigers der Europeesche Mogendhe den in China zijn voornemens om bij het Chineesche Gou- vernement, ernstig aan te dringen op het nemen van maatre gelen tot uitroeiing dezer kwaal. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 40°. Zaterdag morgen te 5 uren 43°, te 8 uren 49°, 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 59°. In de politieke kringen te Weenen wordt verhaald dat een zekere Euduard Mylius, Oostenrijksch onderdaan, uit Coburg een brief heeft geschreven aan den Oostenrijk- schen gezant te Berlijnwaarin hg te kennen geeft dat dezelfde combinatie, welke in 185 9 een wissen kogel in gereedheid hadindien de vrede van Villafranca niet tot stand ware gekomen, ook besloten heeft den Koning van Pruisen te dooden, zoodra de oorlog tusschen de beide groote Duitsche mogendheden mocht uitbreken. De Oostenrijksche gezant heeft natuurlijk de loyauteit gehad dezen brief aan den directeur van politie te doen geworden. De pachters der barnsteenvisscherij te Litterdorf, ge legen op een mijl afstands van Fischhausen hebben na een enkelen der jongste stormen 1600 pond barnsteen opgevischt. Op de gehouden veiling werden 1229 pond voor 2760 th. verkocht. De pacht bedraagt per jaar 400 th. In de nabijheid van het station van Köningdorf i9 Dinsdag nacht het lijk gevonden van den burgemeester der gemeente Kerpenhet was vreeselijk verminkt door den trein, waaronder hij waarschijnlijk door een toeval geraakt is. Uit Altona bericht men dat de Pruisische regeering contracten heeft gesloten met de voornaamste paardenkoopers te Lubeck en in andere plaatsen. Het gezamenlijke aantal paardenalle bestemd voor de artillerie en den treinis ruim 3000, van welke 1000 in het begin dezer maand moeten afgeleverd worden te Perleberg en 500 te Duppel. Ten gevolge van het verbod tot invoer van vee uit Nederland naar Engeland is de aanvoer uit Frankrijk be langrijk toegenomen. Verschillende booten zijn tusschen de Engelsche en Fransche havens in de vaart gebracht, expres- selijk bestemd voor het vervoer van vee. Het Fransche vee bevalt minder. Te Londen zal deze week voor het publiek een mu- ziek-instrument worden tentoongesteld, dat zeker wel eenig in zijn soort mag heeten. De constructie daarvan is in den trant eener pianoterwijl de tonen worden voortgebracht door veertig steenendie aan een ijzeren lijst of rand zijn bevestigd en door steenen hamertjes worden aangeslagen. Om de hiervoor bruikbare soort te vinden en ze op de juiste maat af te slijpen daaraan alleen heeft de maker, Baudry ge naamd eenige jaren werk gehad. Onder anderen heeft hij twee jaren lang alle moeite gedaanom voor één bepaal den toon den geschikten steen te vinden. Daar de toon min der van de groote of van den vormdan wel van de steen soort zelve afhangt, ziet men de steenen ook niet naar een zekere volgorde en afmeting geregeld, maar allerlei vormen en soorten van verschillende grootte zonder orde gerang schikt. Zaterdag 11. heeft Baudry in een gesloten vergade ring verklaard de samenstelling en behandeling van het instrument, hetwelk natuurlijk een zeer bijzonderen en, naar de verklaring der aanwezigen zelfs een zeer opmerkelijken klank voortbrengt, natuurlijk geheel en al onderscheiden van dien, welken men uit een ander instrument verkrijgt. - De Koninklijke Aardrijkskundige Maatschappij te Lon den heeft voor 100 ingeschreven tot dekking der reis kosten van den heer Gerhard Rohlfs, die een gevaarlijken tocht naar Wadai, in de binnenlanden van Afrika;, heeft on dernomen, in de hoop van o. a. de papieren van Dr. Vo gel te zullen ontdekken. Vóór den aanvang der parade te Brighton, op Maan dag jl., is een der vrijwilligers (een Ier) in hechtenis ge nomen. Hij had den vorigen avond het voornemen te ken nen gegeven zoo mogelijk den Prins van Wallis dood te schietenen bij een ingesteld onderzoek had men scherpe patronen in zijne zakken gevonden. i Uit Bombay wordt gemeld dat de Baron v. d. Dec-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2