Buitenlandsch Nieuws. ter Hoogstadgriffier bij het kantongerecht te Olderberkoop voor de betrekking van rechter-plaatsvervanger bij de recht bank te Sneek: 1ste vacature, Mr. M. Bakkeradvocaat te Sneek en Burgemeester van WijmbritseradeelMr. J. Sem- Ieradvocaat te MeppelMr. C. M. van Heesbetaalmees ter te Sneek; 2de vacature, Mr. J. Semler en Mr. C. M. van Hees, bovengenoemd, Mr. H. H. Hiddinga, procureur te Sneek. Men verneemt dat aan de landhuishoudkundige school te Groningen tot leeraar in den bijzonderen landbouw, de boekhouding, enz., in plaats van den heer J. Boeke, benoemd is de heer W. J. D. van Iterson. Woensdag zijn door de provinciale commissievoor het verleenen van acten tot het geven van lager onderwijs, enz., te Haarlem zitting houdende, geëxamineerd 2B candi- daten voor den rang van hulponderwijzerwaarvan er 7 zijn toegelaten en dus 18 afgewezen. Aan den Gemeenteraad van Arnhem is het volgende adres ingediend: Geven met schuldigen eerbied te kennen de ondergetee- kende ingezetenen dier gemeente: Dat zij zich vereenigen met de gronden van bezwaar te gen de ontworpen verordening eener plaatselijke belasting op de inkomstenzoo als die zijn uiteengezet in het adres door 114 ingezetenen dezer gemeente den 28sten February aan den Koning gerigt. Onderrigt, dat de goedkeuring des Konings niet is ver kregen op de voorgedragen verordening, en deze in elk ge val een wijziging zal behoevenzoo meenen zijin het be lang van den bloei dezer stad alsnog bij den Raad te moeten aandringen op een wegruiming der hoofdbezwaren die de algemeene ontevredenheid in zoo hooge mate hebben opgewekt. Die hoofdbezwaren zijn bekend. Vooreerst wordt de eigen aangifte van het jaarlijksch zuiver inkomen door velen stui tend geacht, zoozeer zelfs, dat sommigen, om die reden alleenArnhem verlatenen andere worden afgeschrikt zich hier te vestigen. Wij achten een aanslag ambtshalve, hetzij door Burge meester en Wethouders, hetzij door een daartoe te benoe men commissieverre verkieslijk. Die wijziging zou ook dit voordeel hebbendat dan zeer gemakkelijk aan het verlan gen der regering, om de belasting tot een vast bedrag te heffenkan worden voldaandewijl het plaatselijk bestuur het dan in zijn hand heeft den aanslag percentsgewijze zoo veel te verlagen als noodig is om het gevorderde bedrag te vindenzoo als het voorbeeld van andere aanzienlijke ge meenten leert. Ten andere vindt de overdreven vrijstelling en oneven redigheid van den aanslag veel tegenkanting, en moeten wij wenschen dat die geheel vervalle of althans in groote mate beperkt worde. Weshalve de ondergeteekenden den Raad dringend ver zoeken deze beide hoofdbezwaren in ernstige overweging te nemen, en daaraan, door een wijziging der verordening, te gemoet te komen. Hetwelk zijn doende, C. Faber Boissevain. J. Sickesz. Met zekerheid wordt medegedeeld dat de opening van den Noorder-spoorweg, sectie Leeuwarden-Groningen is bepaald op den 18den Mei e. k. Volgens de schoolberichten in de nieuwe Bijdragen van Maart 1866, bedraagt het getal vacante scholen: Open bare voor gewoon lager onderwijs 32; dito voor meer uit gebreid lager onderwijs 1bijzondere voor gewoon lager onderwijs 1gesubsidiëerde bijzondere voor meer uitgebreid onderwijs 2. Een groot aantal vrienden van den heer B. C. J. Mos selmans, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Her- togenbosch had zich vereenigd om hun zoo algemeen hoog- geschatten leeraar vóór zijn aanstaand vertrek naar Groningen een duurzaam bewijs hunner dankbare toegenegenheid aan te bieden. Dit souvenirbestaande uit een zilveren theeser vies met toepasselijke inscriptie en twee zilveren presenteer- trommels met kristallen blaadjes, werd den heer Mosselmans M aandag in tegenwoordigheid van vele belangstellenden over handigd waarbij de heer Mr. J. Versfeit in aller naam dien leeraar dankte voor al het goededat hij gedurende zijn vijfjarig verblijf in de gemeente van 's-Hertogenbosch door zijn woord en wandel had gesticht en hem in zijn verderen werkkring den besten zegen toewenschte. Deze treffende af. scheidswoorden werden daarop door den heer Mosselmans met een hartelijke dankbetuiging beantwoord. Maandag middag 11. is de blikslager W. van Schee pen te Zwolle, terwijl hij als gast by een zijner vrienden aan het middagmaal zat, plotseling dood gebleven. De man, die als een stil en ordelijk burger zeer gunstig bekend stond, was 46 jaren oud en laat een ouderloos kind na. Door den gouv.-gen. van Neêrl.-Indië zijn o. a. be noemd tot notaris te Patti res Japara W. P. van den Heu- veil, cand.-not. en te Pasoeroean J. C. Wilier; - overge plaatst bij het garnizoen-hospitaal te Tjilatjap de offic. van gez. 3 de klasse J. J. Hoogeboom van het groot militair- hospitaal te Weltevreden- een tweejarig verlof wegens ziekte naar Nederland verleend aan den tijdel. postcommies te Soerakarta L. W. P. D. Schotel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te B uren 5 2°, des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 41°. Vrijdag morgen te 6 uren 40°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 56°. Eenige Amerikanen, woonachtig te Weenen, hebben aldaar bij een bekwaam fabrikant van meerschuimen voor werpen een prachtigen sigarenkoker besteldom te diehen tot een geschenk voor den bekenden generaal Grant, die- gelijk wij onlangs hebben medegedeeld - een eerste liefheb ber van een fijne sigaar is. De bedoelde koker zal, in een bijzonderen vorm bewerkt, een groep krijgslieden van ver schillende wapenen voorstellen. Met den vervaardiger is geen contract voor de kosten geslotendaar deze voor dit werk moeilijk te berekenen zijn. In allen gevalle zullen die even wel geen kleinigheid bedragen. De Prins en de Prinses van Wallis hebben met vele andere hooggeplaatste personen de wapenschouwing bijge- gewoonddie op Paasch-Maandag in de nabijheid van Brigh ton over ruim 20,000 vrijwilligers werd gehouden. Een Amerikaan Peabody, die te Louden wonende bijna drie millioen aan de armen heeft gegevenheeft van Koningin Victoria een eigenhandig schryven ontvangen, waarin zij hem haar dank betuigt en haar leedwezen, dat hij geen titels of onderscheidingsteekenen ten bewijze der erkentelijk heid van hare majesteit ontvangen wil. Zij zal haar portret in miniatuur doen vervaardigen en hem dit ten geschenke zenden. In Lancashire is het op dit oogenblik zóó moeilijk een voldoend aantal werklieden voor de katoenfabrieken te krijgendat verschillende voorname firma's aldaar bij de armbesturen hier ter stede aanvraag hebben gedaan om de toezending van kinderen, ten einde tot dat werk te worden opgeleid. Deze aanvraag is ook hier ter beoordeeling bij het hoofdbestuur van het armwezen ingediend. De vereeniging te Parijs, die zich belasten zal met de vertaling van den bijbel, zal weldra geen enkel Catho- liek meer onder hare leden tellendaar zich allen terug trekkenten gevolge van de slechte ontvangst, die aan het doel der vereeniging van de zijde der geestelijkheid is te beurt gevallen. Op 15 April zal het nieuwe werk van Prof. Renan //les Apötres" het licht zien. Een Fransche hoefsmid heeft een nieuwe methode van hoefbeslag uitgedacht. In plaats van het ijzer onder den hoef te leggen en door inbranden daarvoor een plaats in het hoorn te makensnijdt de Fransche smid een soort van sponning of gleuf in den buitenrand van den hoef, van omtrent een halve Eng. duim diep, zoodat het ijzer, dat zeer dun kan zijn, in die gleuf past; de zool van den hoef wordt met den onderkant van het ijzer gelyk gesnedenzoo dat de geheele voet op den grond rust in plaats van op het ijzerzooals bij de gewone methode. De voordeelen dezer nieuwe manier zijn de volgende: er behoeft weinig of niets van het hoorn te worden weggesnedenhet ijzer kan veel

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2