APOTHEEK. dering van aandeelhouders der tweede op te richten fabriek besloten met de heeren ten Bruggencate en Coster in ou derhandeling te treden, ten einde hunne bijna voltooide fa briek aan de maatschappij over te dragen en werd hun daar voor aangeboden een som van f 28,000. Daar dit aanbod werd afgewezen en men tot geen vergelijk konde geraken, heeft men een perceel grond aangekocht in de onmidellijke nabijheid van het Overijselscbe kanaal en het stationhet welk hunniettegenstaande aldaar 3 a 4 gulden per vier kante el wordt betaald, door een edelmoedige dame wel willend voor den geringen prijs van f 1 per vierkante el werd afgestaan. Naar men verneemt, zal er nu ook met den opbouw onmiddellijk een aanvang worden gemaakt. Vrijdag avond 11. vertoonde zich te Groningen een merkwaardig luchtverschijnseldat de aandacht van velen tot zich trok. Ter wederzijden van de maan die nagenoeg vol was en in het Z.O. op een hoogte van ongeveer 2 5° boven den horizon stond, vertoonden zich twee bijmanen, die, naar het schijnt, gedurende een uur, van 8 tot 9 uren, zichtbaar zijn geweest. De afstand van de maan bedroeg meer of min 23 graden. Op het tijdstip van haren grootsten glans vertoonden zij zich fraai gekleurd. Aan de van de maan af gewende zijden strekten zich lichtende strepen of staarten die in een spits uitliepen, op een afstand uit, die veranderlijk was en soms 4 a 5 graden scheen te bedragen. Ook zag men bogen, die door de bijmanen gingen en zich nu eens meer dan weder minder ver van de bijmanen uitstrekten. Zij schenen deelen van een kring, in welks middelpunt de maan was geplaatst, doch dien wij niet volledig hebben gezien. Bij afwisseling was deze boog nu eens aan de eene dan aan de andere zijde meer in 't oog vallend. Ook bij deze bogen waren soms prismatische kleuren merkbaar. De hemel was over 't algemeen met dunne wolken be zet, die, ten deele althans, den vorm van vederwolken (cirri) hadden en voor een deel in gevederde stapelwolken (cirrocumuli) of zoogenoemde schapenwolkjes overgingen. La ter verdichtten de wolken zich meer en meer en maakten misschien daardoor het verschijnsel onmerkbaar. Een week vroeger, Vrijdag den 2 3sten Maart, ver toonde zich tegen den avond, omstreeks 5 uren, aan de rech terzijde der zon een soortgelijk verschijnsel: een bijzon, die op nagenoeg gelijken afstand als de bovenbeschrevene bijma nen n. 1. van 23 graden op dezelfde hoogte als de zon gezien werd. Ook deze was eenigermate gekleurd. Een van de zon afgewende lichtstreep en ook een deel des boogs scheen even merkbaar te wezen. Het verschijnsel vertoonde zich echter niet zoo fraai als bij de bovenbeschrevene bijmanen. Aan de linkerzijde der zon was de lucht meer met wolken bezet en daardoor waarschijnlijk het verschijnsel aldaar niet op te merken. Ter gelegenheid van een feilen branddie dezer da gen in de gemeente Oostwoud plaats had en waardoor een boerenplaats geheel werd vernield, wordt als een merkwaar dige bijzonderheid gemeld dat aldaar in de laatste honderd jaren geen brand heeft plaats gehad. Sedert eenige dagen is de ontvanger van 's-Rijks di recte belastingen te Vlijmen bij 's-Hertogenbosch spoorloos verdwenen. De onlangs te Veenendaal overleden heer K. van der Poel heeft de volgende legaten gemaakt, als: 4000 aan de diaconie der Hervormde gemeente; f 4000 voor een op te richten huis tot verpleging van oude mannen en vrou wen en f 1000 aan het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Reeds geruimen tijd geleden hebben wij medegedeeld dat de heer Groen van Prinsterer voornemens was zich in Juni a. s. op nieuw candidaat voor de Tweede Kamer te stellen. Men heelt thans vernomen dat de heer Hoffman afgevaardigde uit Gouda en die dit jaar aan de beurt van aftreden is, voor een herkiezing zal bedanken en dat de heer Groen in ziju plaats candidaat zal worden gesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekenue allner Dins dag des namiddags te 6 uren 46°, des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 4 0". Woensdag morgen ie uren 4 0 te 8 men 44°, 's middags te 12 uren 5 2', 's namiddags te 4 uren 48°. Buitenlandsch Nieuws. Woensdag 2 8 Maart heeft onder het voorzitterschap van den opper-president der Rijnprovinciën een vergadering plaats gehad waaraan al de regeerings presidenten de tech nische adviseurs en vele andere personen in de Rijnprovin ciën gevestigd, hebben deelgenomen, ten einde te beraad slagen over de meest mogelijke middelen tot het bedwingen van de veepest. Het besluit is genomen om met kracht te handelenwaar de pest zich vertoont. De //Cobl. Zeitung" deelt nog deze bijzonderheid hieromtrent mede: //geen en kele veearts heeft de vergadering bijgewoond; een feit, dat zeer bevreemdend mag worden geacht, maar dat zijn ver klaring vindt in den lagen trap van ontwikkeling, waarop de veeartsalgemeen genomenhier nog staat." In financiëele kringen te Londen wint de vrees, dat het tusschen Amerika en Engeland tot een vredebreuk zal komensteeds meer veld. De //Goede Vrijdag" is te LondeD zelden met zoo veel plechtigheid gevierd als dit maalwaarschijnlijk ten gevolge van de pogingen der English Church Union. Prof. Herapath te Bristol, heeft ontdekt dat het bloed van met de runderpest besmet vee een aanmerkelijke hoe veelheid ammoniacaal zout bevat. Naar aanleiding daarvan heeft hij de vragen gesteld: 1°. of dit verschijnsel de oor zaak of een gevolg der ziekte is, 2°. of de ammoniac niet uit het bloed kon worden afgezonderd bij toediening van chlorine. De pogingen om het gepantserd schip The Northum berland vlot te krijgen zijn, in weerwil van de ontzettende kracht, welke daartoe in werking is gebracht, nog niet ge lukt. De Minister van Eeredienst heeft besloten om het besluit van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Pa rijs, waarbij de predikant Marten Paschoud werd afgezet, niet te krachtigen. Er wordt een voorval verhaald, waarvan niemand an ders dan de Prins van Denemarken beweerd wordt de held te zijn. Hij had gewed dat hij zich midden in Parijs door de politie zou laten arresteeren zonder zich aan de minste berispelijke daad te hebben schuldig gemaakt. Op zekeren dag verkleedde, of liever, vermomde hij zich als een haveloos bedelaarhij zette zich aan een tafel in een groot koffiehuis op de boulevards neder, en eischte een kop koffie. De be dienden gaven hem echter geen antwoord. Hierop stalde hij op de tafel verscheidene pakjes met bankbiljetten uit. De koffiehuis- houder gebood hem te bedienen, maar beval tevens de po litie te halen. De gewaande bedelaar werd gevat en voor den commissaris van politie gebracht, aan wien hij verzocht ge bracht te worden naar dengeen met wien hij gewed had, wanneer alles werd opgehelderd. Uit Rome wordt langs telegrafischen weg gemeld dat de paus op den eersten Paascbdag van het balkon van het vatikaan zijn plechtigen zegen urbi et orbi heeft uitge sproken. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den ex- Koning en Koningin van Napels, de Koningin-douairière van Saksen, den Prins en Prinses van Saksen-Gothaden graaf van Vlaanderen en het geheele corps diplomatique. Eene groote volksmenigte was op het plein voor het Vatikaan verzameld. OFFICIËLL NIEUW». Burgemeester en Wethouders van LeideD brengen ter kennis van belanghebbenden dat de wekelijksche Beesten markt binnen deze gemeente, bij verordening van 17 No vember des vorigen jaars tijdelijk opgeheven, ingevolge raads besluit van 29 Maart jl., wordt opengesteld voor schapen en varkens. Advertentiën. Voor iemand die zijne bezigheden buiteu 's huis heeft, biedt zich de gelegenheid aan tot INWONING met Kosten Vrije Kamer, op een fatsoenlijken stand. Nadere inlichtingen met franco brieven onder letter A. Bureau Leidsch Dagblad. Een fatsoenlijk JONG MENSCH P. G., wenscht tegen Mei a. s. geplaatst te worden. Meer op goede behandeling dan op hoog salaris zal gelet worden. Adres franco brieven onder letter B. B. bij den uitgever deze»,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2