N°. 1880. Woensdag 4 April. A>.{\ 860- V. Binnenlandsch Nieuws. LE1D8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrondisse- ments-rechtbauk te Zierikzee Mr. J. C. E. Baron van Lyn- denadvocaat te Middelburg, thans schoolopziener in het 6de schooldistrict van Zeeland; tot rechter in de arrond.- rechtbank te Alkmaar Jhr. Mr. S. M. S. de Savornin Lobman, thans griffier bij het kantongerecht te Noordwijk, en tot substi tuut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Middelburg Mr. E. P. Schorerthans griffier bij het kantongerecht te Heinkenszand. De Minister vau Financiën heeft, in Verband met de wet betreffende de viering van de algemeen erkende Chris telijke feestdagenbepaald dat de voorgeschreven oversior- tingen bij de betaalmeesters door de ontvangers één dag later moeten worden gedaan wanneer de dag der storting iuvalt op een tweeden Paaschdag, Hemelvaartsdag, tweeden Pinksterdag of een der beide Kerstdagen. Woensdag 4 April zal de Eerste Kamer der Staten- Generaal hare werkzaamheden hervatten. Men bericht dat eerlang in den Hoogen Raad der Nederlanden een vacature zal ontstaandaar de raadsheer Mr. G. van IJsselsteijn wegens voortdurende ongesteldheid voornemens is zijn eervol ontslag te vragen. Het prov. gerechtshof van Groningen heeft Donder dag 11. twee personen wegens diefstal bij nacht door meer dan een persoonmet geweld door binnen- en buitenbraak en zware mishandeling, veroordeeld tot de straffe des doods. Zij hadden zich als onverschillige en brutale booswichten doen kennen. Het leggen van den spoorweg van Haarlem naar Uit geest voor rekening der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij is Zaterdag 11. aangenomen voor de som van f 3 44,000. Volgens de Staats-Courant zijn in de week van 18 tot '24 Maart in de provincie Zuid-Holland door den vee- typhus aangetast 1410 runderen, waarvan 309 gestorven, 43 afgemaakt en 35 hersteld zijn. In het geheel zijn sedert het uitbreken dier ziekte in die provincie 42665 runderen aangetast, waarvan L4913 of ruim 1/3 stierven, 9373 af gemaakt werden en 16303 herstelden. Door de Staats-Courant worden o. a. de volgende be richten van veeartsen, loopende over de week van 18 tot 24 Maart medegedeeld: Te Wassenaar werden twee stallen aangetast. In de ge meenten Rijswijk, Voorburg en Stompwyk bleef de toestand ongeveer als in de vorige weken. Het middel van den heer Worms, met veel zorg aangewend, betoonde zich even on werkzaam als andere middelen; thans wordt een ander mid del aangewend. Te Soetermeer zijn geen nieuwe stallen aangetast; de ziekte komt daar nog op drie stallen voor met een kwaad aardig karakter. Te Moercapelle werd een nieuwe stal aan getast. In het begin der week brak de ziekte te Noordwij- kerhout uit; de aangetaste dieren zijn onteigend en afge maakt. Valkenberg werd mede voor het eerst aangetast; daar deze gemeente door besmette gemeenten omringd is, werd door den veearts niet tot afmaking geadvizeerd. Te LeidenRijnsburg en Sassenheim brak de veetyphus op nieuw uitte Koudekerk blijft zij in hevige mate heerschen. De veearts te Woerden meldt dat de toestand aldaar en in de omstreken vrij gunstig is. De heer Mr. H. J. R. Gallandat Huet, sedert den aanvang van dit jaar leeraar aan het Erasmiaausch Gymna sium te Rotterdam, heeft van de leerlingen der hoogste klassen van de hoogere burgerschool te Zutfen een gepast geschenk ontvangen als bewijs van erkentelijkheid en hoog achting voor de diensten in zijn vorige betrekking betoond. Zaterdag avond is in de nabijheid van Utrecht over leden de beroemde Nederlandsche kunstschilder Louis Meijer in den ouderdom van 5 6 jaren. Uit Ede wordt bericht dat de diefstal bij Mevr. Ge rard van Sysen is gepleegd Zondag avond tusschen 7 en 9 uren, dat de effecten, grootendeels Metallieken Portugeezen en Brazilianen, waren geborgen in een gesloten kistje, dat bewaard werd in een gesloten lade, waarin ook eenige zil veren lepels waren die evenzeer gestolen zijn. Wat raadsel achtig schynt is dat het kistje en de lade beiden gesloten waren toen de diefstal werd ontdekt. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Maasdam de candidaat D. N. Eerdmans; - te Koudekerke Ds. A. W. Bronsveld te Ophemert en Zennewyneuen te Niekerk 01- dekerk en Faan Ds. N. Warmolts te Ee. Tot hulpprediker bij de Hervormde gemeente te Vel- zen is benoemd de candidaat P. F. Vigelius, wonende te Leiden. De proponent C. L. de Jong heeft het beroep tot pre dikant bij de Remonstrantsch Gereformeerde gemeente te Nieuwkoop aangenomen. Aan een particulier schrijven uit Tilburg ontleend, deelt men ons het volgende ter plaatsing mede 't Is hier zeer druk in de zaken (fabrieken van wollen artikelen) en wanneer het zoo voortgaat, zal dit jaar het vorige (ook reeds buitengewoon levendig) nog overtreffen, 't Wordt dan ook hoogst moeilijk het werkvolk eenigszins in toom te houdendat in de meeste fabrieken letterlijk baas speelt. Het loopt en verhuist van den een naar den ander en dat geeft dikwijls aanleiding tot groote oneenigheid onder de fabrikanten. De eenige invloed, die hierop nog ten goede werkt en kan werken is die der R. C. Geestelijkheid door wier tusschenkomst veel kwaads voorkomen of hersteld wordt. Den 9den April wordt onze Rijks hoogere burgerschool geopend. Of er veel leerlingen zullen zijn kan ik niet zeg gen doch ik hoor nog maar van weinigen. Het zal overi gens van veel invloed zijn dat het schoolgeld zoo laag is gesteld verbeeld u dat menom al de lessen in al de vak ken te kunnen bijwonen, slechts f 30 (zegge: dertig gul den) per jaar betaalt!! Waar hier de terugwerkende kracht schuilt, zal ik u wel niet bshoevan te zeggen. Ge hebt voor eenigen tijd het man dement van den bisschop van Roermond gelezen en dat ademt den geest, die de gansche geestelijkheid hier bezielt. Het personeel van leeraren aan de schoolofschoon reeds

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1