Staatsspoorwegen tot stand, waarnaar men algemeen zoo lang had uitgezien. Sedert zijne aftreding heeft hij ruim vijf jaren als ambteloos burger doorgebracht. Achtereenvolgens werd hij begiftigd met verschillende binnen- en buitenlandsche rid derorden. Zoo als ieder Staatsman had van Hall zijn ijve rige vrienden en ook zijne staatkundige tegenstanders; maar niemand zal hem bekwaamheid, grooten ijver, doorzicht, een vluggen blik en beleid ontzeggen; niemand zal ont kennen dat hij een oprecht vriend was van zijn Vaderland, I en dat hij voortdurend trachtte de belangen van het land, zooveel hij vermocht, te behartigen. Men mag dus veilig zeggen dat aan Koning en Vaderland een trouw dienaar is ontvallen en men mag er gerust bijvoegen dat de naam van Floris Adriaan van Hall in de geschiedenis van Neder land steeds met eere zal worden vermeld! Aanstaanden Dinsdag morgen zal de ter aarde bestel ling van het stoffelijk overschot van wijlen den Baron van Hall op de burgerlijke begraafplaats te 's-Gravenhage plaats hebben. Van het algemeene kerkhof te 's-Hage is naar het naburig Eik en Duinen overgebracht het lijk van wijlen den rijks-archivarisden heer Bakhuizen van den Brink, een hulde, den geleerden afgestorvene bewezen door zijn letter kundigen vriend, den heer Potgieter, te Amsterdam, die een afzonderlijken kelder daartoe op genoemd kerkhof heeft aangekocht en ook zorg dragen zal dat door een steen het nageslacht kennis zal dragen waar het graf i3 van den ont slapene. In de 17de algemeene vergadering van de Vereeni- ging van en voor Nederlandsche Industriëelenden 7den Maart 11. te 's-Gravenhage gehouden is o. a. besloten by de Hooge Regeering of bij de betrokken Ministers de be zwaren mede te deelendie bij de Nijverheid bestaan tegen de aanhangige wetsontwerpenbetreffende de oprichting van fabrieken en het gebruik'van stoomtoestellendie, naar ge zegd werd, vervaardigd zijn door //een Leidsch hoogleeraar, een man van groote kunde, en die op wetenschappelijk ter rein groote verdiensten heeft, maar die voorzeker nooit in de gelegenheid is geweest de werking van stoomtoestel len en fabrieken gade te slaan - voorts de invoering van een uniform binnenlandsch briefport te bevorderen en een vermindering van het tarief voor den binnenlandschen telegraaf dienst; alsmede de afschaffing van het zegelrecht op dag bladen en advertentiën te vragen; terwijl de Vereeniging zich zal aansluiten aan het te Amsterdam ontworpen planom die afschaffing door het vestigen van vertakkingen in iedere hoofdplaats der provincie en in de steden RotterdamLei den en 's-Gravenhage te bevorderen. Donderdag middag te half drie uren heeft te Utrecht, bij gelegenheid der 25jarige ambtsbediening van Prof. G. W. Vreede, de aanbieding plaats gehad van een blijk van hulde en dankbaarheid zijner vroegere en tegenwoordige leerlingen. De heer J. de Waal, te Ammerzoden, herdacht den 26sten dezer zijn 60jarige waarneming der onderwijzersbe trekking. Van wege Z. M. den Koning werd hem bij die gelegenheid door den beer Triebeis, schoolopziener, de me daille van verdiensten op de borst gehecht. In de maand Juli dezes jaars verwacht men de ope ning van den spoorweg van den Moerdijk naar Breda, en van daar over Tilburg naar Eindhoven, waardoor een kor tere verbinding met Luik over Hasselt wordt verkregen. De op Woensdag in de Maatschappij Felix Meritis te Amsterdam aangekondigde voordracht van den dichter J. J. L. Ten Kate heeft, ten gevolge van een ernstig on geluk den spreker overkomen geen plaats gehad. De heer Ten Kate namelijk met een rijtuig van het sta tion komendebemerkte plotseling dat het paard aan het hollen ging. Hij sprong uit het rijtuig op de straat, maar kwam met het achterhoofd op de steenen neder en bleef be wusteloos liggen. Door de zorg van den heer Ankersmit, apotheker, werd hij binnen gebracht in het oude mannen- en vrouwenhuis op den Binnen-Amstelen verder onder toezicht van een paar geneeskundigen naar zijn woning vervoerd. Volgens het bericht van Donderdag ochtend verkeerde de lijder nog in denzelfden toestand. Vrijdag morgen was de toe stand na een rustigen nacht niet ongunstiger. Woensdag middag te half een uur passeerde een stoomboot den IJsel bij het Bronkhorsterveertoen aldaar in een aak 16 passagiers stapten om de rivier oyer te va ren. 't Zij door de deinzingdie de vaart van de stoomboot veroorzaakte, of door het groot aantal passagiers, de aak sloeg om met het noodlottig gevolgdat drie vaders van talrijke gezinnente Brummen woonachtigeen prooi der golven werden. Het moderamen voor de aanstaande bijeenkomst van moderne theologen te Amsterdam bestaande uit de HH. Modderman, voorz., BerlageBoumanHoekstra, Kuenen, Loman Maronier Rauwenhoff en Nolst Trenite, heeft aan belangstellenden een nadere mededeeling toegezonden omtrent die samenkomst, die op 11 en 12 dezer aldaar zal plaats hebben en waartoe zich reeds 200 voorstanders der moderne richting hebben aangemeld. Voor de te houden twee vergaderingen is het volgend programma vastgestelda. Rapport van het moderamen be trekkelijk een orgaan voor de moderne richting, i. Behan deling van de onderwerpen door het moderamennaar aan leiding van de tijdig ingekomen voorstellen, ter bespreking voor deze vergadering vastgesteld1. Het recht en de plicht van den modernen prediker om in de kerk te blijven; refe rent, J. P. de Keyser; 2. De moderne richting; ref., F. Rau wenhoff; 3. De moderne richting en de aanneming van lid maten; ref., E. J. P. Jorissen; 4. De moderne richtingen het lager onderwijs; ref., L. W. E. Rauwenhoff'; 5. De mo derne richting en de zending; ref., S. Hoekstra, Bzn.; 6. Het is niet wenschelijk voor de modernen dat de orthodoxen de kerk verlatenref., W. Muurling. Referenten zullen niet alleen de verschillende te behande len punten inleidenmaar hebben ookop verzoek van het moderamen voor ieder punt eenige stellingen geformuleerd, waardoor aan de beraadslagingen een meer bepaald karakter zal worden gegeven. c. Voorstel van het moderamen betreffende een volgende bijeenkomst, in verband met van elders ingekomen voorstel len. d. Gelegenheid tot het doen van mededeelingenvra gen voorstellen enz. Een derde vergadering op den avond van den tweeden dag zal gewijd zijn aan vriendschappelijk onderhoud. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Utrecht, Ds. J. Holster te Leiden; - te Idsegahuizen Ds. T. Westrik te Staphorst. Wij vernemen dat het buitengewoon lidmaatschap der vereeoiging //uit Liefde," door het bestuur den heer Bur gemeester is aangeboden en door hem aanvaard. Die instel ling breidt zich meer en meer uit en had in het vorige jaar een aanwinst van 36 leden, zoodat zij thans 269 leden telt. Zij deelde een waarde van f 1116,63 in broodgort en rijst uit, tot leniging in den nood van hulpbehoevenden zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. Bovendien droeg zij buitengewoon by in de zorg voor ongelukkigendie door bijzondere rampen hun broodwinner verlorenterwijl het be stuur zich onderscheidt door de aanwending van doeltref fende middelen om de voorwerpen, die zij uitdeelt, tot goed- koope prijzen en van goede' hoedanigheid aan te schaffen. Naar wij vernemen, zal het Nederlandsch Opvoedings huis, onder bestuur van Mevr. van Calcar, met 1°. Mei aanstaande worden gevestigd te Wassenaarterwijl het huis op de Breêstraat alhier door het bestuur der vereeniging is verkocht aan den heer Burgemeester, Dr. W. C. van den Brandeler. In de zitting van den Gemeenteraad van 11. Donder dag is o. a. medegedeeld dat door Z. M., in overeenstem ming met het besluit van den Raadde jaarwedde van den Burgemeester dezer gemeente is bepaald op /'3000, - en overgelegd door den Burgemeester een voorstelbetreffende de rentegevende belegging van in de gemeentekas liggende gelden. Buitenlandsch JNieuws. België heeft een zijner edelste burgers, de Vlaamsche letterkunde een harer verdienstelijkste beoefenaars en voor standers verloren. Den 24sten Maart overleed te Leuven de Zeer Eerw. heer J. B. David, oud-hoogleeraar bij de Hooge- school van genoemde stad, lid der Koninklyke Academie van Brussel, der Maatschappij van Letterkunde te Leiden i en vele andere genootschappen.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2