Wacht op de daden! N0. 1876. Donderdag 29 Maart. A°. 18 LE1DSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Xelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeetler en Wethoudert, Maandagen Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Committit van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedageljjks van 102 uren.De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 82 uren en van 47 uren der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 9 4 uren. III. Bij de benoeming van een nieuw Ministerie zijn de Ko ninklijke besluiten, die het eervol ontslag der aftredende Mi nisters behelzenals eerste regeeringsdaden te beschouwen maar daaronder is er één houdende benoeming van den heer Thorbecke tot Minister van Staat, die onze aandacht trok. Onder het Ministerie, dat van 1862 tot 1866 aan het Be wind wasis ook zulk een benoeming geschiedmaar al was het dus slechts éénook daarop is de vraag toepasselijk welke wettige grondslag heeft zij Noch in de grondwet noch in de wet van 21 December 1861, regelende de werk kring van den Raad van State, is zulk een titel bekend of vermeld. Krachtens art. 73 der grondwet stelt de Koning ministeriëele departementen in en benoemt er de hoofden van. Wat zijn Ministers van Staat, geen hoofden van mi nisteriëele departementen? Welke beteekenis is aan zulk een benoeming te hechten en welk belang is in zulk een betrek king te stellendie eervol moet heeten alleen danwanneer f, i zij een doel of eenig nut beeft? "Wanneer Cö waaroqret.WQjy den zulke Ministers van Staat geraadpleegd, en wat zijn de rechten en plichten, aan die betrekking verbonden? Welk beginsel voor die regeeringsdaad ten grondslag ligtwie kan het zeggen? Wij achten ze beginselloos. De Minister ïkorbecke heeft zich getrouw betoond, of lie ver, willen betooDen aan art. 242 der gemeentewet, door slechts voor een jaar ter goedkeuring aan Z. M. voor te dragen plaatselijke directe belastingen die daarmede in strijd zijn. Maar waaromin strijd met de wettelijke afschaffing der plaatselijke accijnzen, aan sommige gemeenteraden ver gund een belasting op het gemaal te blijven heffenzooals voor de gemeente Delft en die uitzondering niet toegestaan aan anderen die dat ook verlangden byv. aan de gemeen ten Arnhem en Tiel? De nieuwe Minister van Binnenland- sche Zaken heeft daarin geen verandering gemaakt en han- dpldt Thorbeckiaansch door een anti-Thorbeckiaansch wets ontwerp, dat de heer Thorbecke ingediend heeft, niet in te trekken maar te verdedigen 1 Het Dagblad van Zuid-Holland deelt meer dan één be wijs mede dat niet zeer voor de eerlijkheid pleit van de wijze, waarop in het Bijblad van de Nederlandsche Staats courant de beraadslagingen in de Tweede Kamer worden weergeven. Is het niet zeer te betreuren - want wij twij felen niet aan de waarheid der opgemerkte afwykingeu van het gesprokene met het officieel gedrukte - dat daarin steeds verschil in hoofdbijzonderheden valt op te merken De kos ten van het Bijblad en van de stenografen zijn alleen dan goed besteed, wanneer het gesprokene getrouw en spoedig wordt openbaar gemaakt. En toch is er vroeger en nu weer grond tot ernstig beklag en stof tot wantrouwen. Menig spreker zou veel voorzichtiger in zijn uitdrukkingen zijn wanneer hem in zijn persoonlijk belangniet gegundj was veranderingen in het stenografisch verslag te makenter wijl de taak der commissie voor de stenografie wel hoofd zakelijk daarin gelegen is, dat alles eerlijk en met orde ge schiede. -Dat dé oppositie ttgan két Ministerie ïkorbecke louter anti-Thorbeckiaansch was, komt meer en meer aan den dag, nu er zooveel verschil bestaat over de staatkundige richting van het opgetreden Bewinddat toch duidelijk en onbewim peld verklaard heeft in het spoor van zijn voorganger te zijn getreden. Thans zal uit de daden zoowel van het Mi nisterie als van de volksvertegenwoordigers moeten blijken of het strijd is die wordt gevoerd over beginselen dan wel over personen. Zoo lang en zoo dikwijls het Ministerie ver klaart zich te houden aan de richting, die het opvolgde, zal men den ouden strijd hebben, waarbij de heer T. zich moet stellen aan de zijde van het Ministerie. Wanneer hij daarmede in strijd mocht komen kan de oppositie niet na laten party te kiezen, en zal het blijken wat haar richting is: liberaal of anti-revolutionair, tenzij men openbaart een conservatieve richting, die tot nog toe raadselachtig is. Bij de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1