Buitenlandsch JNieuws. niet medeplichtig te willen zijn aan eenig onrechtwaaraan het Moederland tegenover de Javanen schuldig is; dat zy zich overtuigd houden, dat de algemeene men- schelijke en Christelijke beginselen van vrijheid en recht in Azië evenzeer als in Europa gelden en het thans meer dan ooit tijd is aan de eischen dier beginselen, ook op Java, te voldoen eindelijk, dat zij, in deze overtuiging, wenschen uit te zien naar de beste middelen om laDgs wettigen en zedelyken weg, dat doel, naar hun vermogen te helpen bevorderen. Met dit uitspreken van eenige algemeene beginselen van billijkheid en rechtvaardigheid, heeft men geenszins beoogd een politieke handeling te verrichten of zich een beslissend oordeel aan te matigen over 't geen de Regeering reeds ge daan heeft en nog genegen is te doen ten behoeve van de Inlanders op Java. Het geldt veeleer het verleenen van een zedelyken steun aan elke welgemeende poging om onze hei lige verplichtingen tegenover de Koloniën na te komen." Men meent ontdekt te hebben dat eenige aardappe len in een stoomketel gedaan het aangroeien of aanzetten van den zoogenaamden ketelsteen geheel en al voorkomt of verhindert. De neger Ira Aldridge, de treurspelspeler, die in der tijd hier te lande in verschillende rollen ten tooneele is ver schenen heeft in de laatste tyden een reis door Rusland gedaanalwaar hij op onderscheidene plaatsen zeer veel suc ces heeft behaald. Volgens de laatste berichten, was hij te Odessa aangekomen en werd hij nog diezelfde week te Kon- stantinopel verwacht, alwaar hij een engagement heeft ge sloten met de directie van den Franschen schouwburg. Hij zal aldaar in de OthelloHamlet en andere meesterstukken van Shakespeare optreden. Terwijl het met hem werkend ge zelschap op het tooneel Fransch spreekt, zal hij zich natuur- lyk gelijk vroeger van de Engelsche taal bedienen. De aandeelhouders in de Nederlandsche Handel-Maat- schapppij hebben in hunne vergadering, Maandag 11. onder het voorzitterschap van den heer president der kamer van koophandel en fabrieken alhier gehoudentot commissaris voor Leidenin plaats van wijlen den heer S. J. Ie Poole - benoemd den heer P. J. de Fremery, thans plaatsvervan gend commissaris en tot die betrekking den heer B. F. Krantz. Gepasseerden Zondag is door de politie alhier op de straat aangehouden zekere A. A. H., die uit een andere ge meente, in deze stad rondzwervende, zich ten nadeele van Leidens ingezetenen aan diefstal bij insluiping schuldig maakte, en vooral een gevaarlijk persoon was voor henwelke ver zuimen de straatdeur bij afwezigheid gesloten te houden. Om die liefhebber vooreerst onschadelijk te maken is hem een plaats bezorgd in het huis 's-Gravenstein. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 6 uren 46°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 40°. Dinsdag morgen te 6 uren 40°, te 8 uren 44°, 's middags te 12 uren 56c, 's namiddags te 4 uren 56°. Iu het begin dezer maand heeft men in de omstre ken van Smetina en Velita hevige aard- en zeebevingen waargenomen. Beide plaatsen hebben zeer veel geleden. By het onderzoek van de aan runderpest gestorvene dieren heeft men thans in Engeland een bijzonderheid ge vonden die tot verklaring der ziekte misschien van het hoogste gewicht zal worden waarvan in elk geval het na der onderzoek hoogst belangrijk moet geacht worden. In het spierweefsel zijn namelijk een groot aantal spierwormpjes ge vonden welke even als de bekende tricbienen in het varkens- vleeschzich aldaar in tallooze wijze vermeerderen. Dr. Fenwick heeft in een brief aan de Times van 3 Ja nuari 1 866 daarop het eerst opmetkzaam gemaakt. Lionel S. Bealede bekende physioloog uit Londen, heeft hierom trent een nauwkeurig onderzoek ingesteld en in de Medical Times van 20 Januari medegedeld In alle door hem onderzochte aan runderpest gestorvene dieren vond hy deze spierworpjes in groot aantal in het wil lekeurig spierweefsel en in het hart. Deze soort wormpjes worden ook wel, maar dan in zeer klein aantal, aangetroffen in schynbaar gezond vee. Overeenkomstige wormen werden reeds voor 20 jaar ge vonden, doch de kennis daarvan is nog zeer weinig ontwik keld. Zij zijn aangetroffen bij het rund bij schapenherten, varkens, ratten en muizen. In de spieren van een aan runderpest gestorven kalf van nog geen zes maanden werden zy in enorm aantal aange troffen. Zij verschillen in lengte van 1/300 tot 1/4 van 1 duim. Voor het grootste gedeelte vindt men ze in het contractiele weefsel binnen de elementaire spiervezels besloten. Somtijds worden zij ook daar buiten aangetroffen. Zij zijn grootendeels spoelvormig. Het uitwendig bekleed sel is van zeer fijne en eigenaardige struktuur en geheel be dekt met fijne haarvormige uitsteeksels. De massa van den worm schijnt onder het mikroskoop by kleine vergrooting korrelig en vertoont een verdeeling in verschillende segmenten. Bij sterke vergrooting blijkt de kor relige massa te bestaan uit kleine lichaampjes, alle van de zelfde grootte en vorm, niet meer dan 1/2000 duim lang; ovaal, afgeplat, iets ter zijde gebogen, het eene uiteinde stomp, het andere meer scherp uitloopend. De geheele massa groeit door vermeerdering in aantal van deze kleine lichaampjes binnen het omkleedsel van het diertje. De theorie ligt voor de hand dat deze spierwormpjes als de oorzaak van de veeziekte zijn aan te merken. Beale stelt echter op den voorgrond dat dit laatste nog niet be wezen is. Wij weten dat by de trichienen in het varkens- vleesch de trichienen wezenlijk de ziekte veroorzaken. Enkele trichienen in dc maBg van een varken of van den mensch - ook by andere dieren - doen spoedig een enorme verme nigvuldiging van trichienen in de spieren ontstaan en geven aanleiding tot een bepaalden vorm van ziekelijke verschijn selen. Bij de trichienen kennen we, door de onderzoekingen van den laatsten tijd, de wijze van ontwikkeling, van voort planting, hoe zij zich door het lichaam verspreiden, hoe ze schadelijk inwerken en eindelijk den dood moeten veroorzaken. Van de spierwormpjes kennen we dat nog niet. Een on derzoek, waaraan tijd, geld en vooral wetenschappelijke kracht moet gewijd wordenwordt vereischt om in zake de runderpest het noodige licht te verspreiden. - De op den tweeden Paaschdag nabij Brighton te hou den wapenschouwing der vrijwilligers zal een totaal cijfer omvatten van 22,136 man van verschillende wapenen. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Parijs heeft in zijn vergadering van Vrijdag met 23 tegen 5 stemmen beslist dat hij zal volharden by zijn besluit om den predi kant Martin Paschoud te ontslaan. Gelijk men weet is een vereeniging gevormd, be staande uit personen van verschillende godsdienstige ge zindheden ten einde een nieuwe bijbelvertaling te bezorgen. Onderscheidene Catholieke notahilileiten hadden hunne mede werking en ondersteuning toegezegd. De vereeniging heeft reeds een eerste vergadering gehouden, onder voorzitting van den heer Amédée Thierry. Thans verneemt men dat, tengevolge van brieven uit Rome, de aanzienlijke Catho- lieken de toegezegde medewerking of ondersteuning weder hebben ingetrokken. Een Fransch geneesheer beschrijft in //Le Monde" een bezoek in een krankzinnigen-gesticht te Parys, en verhaalt o. a. van een ongeneeslijk krankzinnige en hoe deze zijn ver stand verloor. Hij is reeds sedert 6 jaren in genoemde in richting. Vroeger was hij boekhouder in een handelshuis en sloot daar met een zijner collega's een verbond van innige vriendschap. Op zekeren dag deelde de laatste hem confiden tieel mede dat hij eenige dagen afwezig zou zijndaar hij een reis naar zijn Vaderland wilde ondernemen. Tevens gaf hij hem den sleutel zijner kamer, met verzoek vóór zijn terugkomst te willen nazien of alles in orde was. M., de thans krankzinnige, beloofde hem zulks, en zijn vriend ver trok. Doch na verloop van twee dagen bekroop M. een on zalige gedachte. Zich namelijk in dringende geldverlegenheid bevindende, nam hij het besluit van het vertrouwen zijns afwezigen vriends misbruik te makenom een diefstal te plegendie hij dan later op rekening van onbekende in brekers wilde schuiven. Zoo gedacht, zoo gedaan. Nog dien zelfden avond ging hij in de kamer van zijn vriend en be gon daar alle hoeken en gaten te doorsnuffelen. Doch hij vond niets wat hem aanstond; hij zette derhalve zijn onder-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2