Buitenlandsch Nieuws. tige kleur is overdekt, en alle kenteekenen draagt van den hoogstnadeeligen invloed des klimaats. De Midd. Ct. levert het volgend verslag van een be zoek der werken van Holland op zijn smalst //Het heele landschap heeft een ander aanzien gekregen. Tusschen het IJ en den Yelzenschen straatweg waren honder den mannen aan het graventerwijl een paar dozijn paarden voor karren gespannen, de specie wegvoerden langs spoor wegen en een paar locomotieven langs andere sporen het zelfde werk verrichtten. Aan de andere zijde van den straat weg vindt men een kleine buitenplaats, genaamd Wijker- oog," veranderd in een gansche faktorie of dorp. Daar heb ben de Engelsche aannemers hun zetel gekozenen vindt men een smederijeen hoefsmederijeen timmermanswerk plaats een apotheekeen bakkerijenz., allen van Engel- schen. Een weinig landwaarts naar de Noordzeeachter deze Engelsche volkplanting, bevindt zich de betonfabrieken de zware vierkante betonblokken staan reeds bij menigte in de open lucht te drogen. Het is duidelijk zichtbaar welke daarvan reeds langeren tijd hebben gestaan en welke pas vervaardigd zijn. Zoo als men weet moet de beton minstens een jaar lang aan de lucht zijn blootgesteld, alvorens te kunnen worden gebruikt, want het is eerst door den tyd, dat zij de noodige vastheid verkrijgt. De pas vervaardigde is donker van kleureenigszins bruinachtig en de vlakken der vierkante blokken doen zich eenigszins ruw en poreus voor. De oudere echter worden lichter van kleur, trekken naar het grijze en zijn glad. Een toestel om de enorme blokken op de karren te vlijenis der beschouwing over- waardigzoo als werkelijk nu reeds de wijze van aanvatten getuigt voor den praktischen zin der Engelschen. Hier en daar moet men het welwater uit het groote kanaal verwij deren. Daarvoor zyn dan kleine kanalen gegravendie door stoompompen worden gevuld. Al deze zaken zijn een bezoek overwaardig en vooral ook de Engelsche paarden wekken de aandacht. Een geschiedkundige anekdote is hier wellicht niet misplaatst. Wij spraken een ouden Velzenaar. Het gesprek viel op de paarden en wij vroegen hoe het toch komen zou dat onze lastdieren hoewel eer grooter dan kleinerzooveel minder goed gevuld schenen dan de Engelsche. //Wel klonk het antwoord //het kan er bij ons niet op overschie tenzij krijgen de helft van het vreten niet." Neen, een goede voeding - ga gerust verder en pas het op de men- schen toe, - kan er bij ons niet op overschieten, in Enge land wel. Ziedaar een hoofdzaak van Engelands macht en energie //Al spoedig komt men aan een dorp, bijgenaamd het //het strooien dorpen in de verte ziet men overal dorp jes, buurtjes, daken, en dat alles is hier verrezen sedert een jaar tijds. Geen wonder waarlijk want in die gegraven diepte, die dat fraaie landschap doorsnydt, wemelt het van arbeiders! Men denkt over een maand met de zeewerken een aanvang te maken." In de gemeente Zwollerkerspel werd dezer dagen het lijk van een landbouwer ter aarde besteld waar by een lOOtal genoodigde waren die behalve een aanzienlijke hoeveelheid gerookt vleeschsterken drank, suiker en melk, gebruikten: 15 ponden koffie, 7 zoetemelksche kaasjes en 2 mudden tarwe tot brood verbakken. Een mandje goudsche pijpen en tien pond tabak diende voor de rookers. Dinsdag 11. werd ten erfhuize van mej. de wed. v.W., te 's Boschonder meer andere een varken verkocht; de kooper laadde het op zijn kar en na daarmede bijna een kwartier ver gereden te zijn wist het dier men weet niet hoe, van de kar te komen en rendde tot groot vermaak der toe schouwers in galop naar zijn oude hokin welk verblijf de kooper den vluchteling met moeite weder arresteerde. In de gemeente Waarde overleed op het laatst der voorgaande week, de molenaar M. v. W. Het schijnt dat er omstandigheden bestondenwelke aan een geweldadigen dood deden denken; de niet zeer gunstige verhouding tus schen vrouw en man bracht eerstgenoemde in verdenking. Bij een voorloopig onderzoek op 11. Zondag bleek niets na ders; daags daaraanvolgende werd het lijk door twee ge- neesheeren beschouwd en vervolgens is de verdachte vrouw verhoord door den bevoegden rechter. Naar men verneemt moet zij verklaard hebben haren man te hebben vergiftigd zij werd onmiddellijk naar Goes overgebracht. Te Waalwijk werd in de vorige werk een vrouw door haar man doodgetrapt, waarop hij is in hechtenis genomen. In den nacht tusschen 21 en 22 Maart is onder de gemeente Beekbergen een kapitale boerenhofstede, toebehoo- rende aan den heer Kruytf te Voorst, afgebrand; de oor- zaak is nog niet bekend. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Mijdrecht de candidaat A. T. Mackenstein. Bij de heden Maandag plaats gehad hebbende open bare aanbesteding op het Raadhuis is de levering van 75,000 Belgische straatkeien gegund aan den laagsten inschrijver J. van Lith, timmerman alhier, voor de som van 5 2,93 per 1000 stuks; - voorts het leggen van een nieuw voet pad buiten de Rijnsburgsche poort aan G. Rietbergenmet selaar alhier, voor de som van f 2487, en het leggen van een nieuwe bestrating van het spoorweghek tot aan de Poel brug, aan J. F. de Rooytimmerman te Oegstgeest, voor de som van f 216 8. De Thermometer van Fahrenheit leekeude alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 4 8°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44". Zondag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 44°, 's middags te 12 uren 4 8c, 's namiddags te 4 uren 46°. te 5 46°, te 8 uren 43°, te 10 uren 39°. Maandag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 47°, te 4 uren 46. De prijzen der vrachten op de Belgische staatsspoor wegen worden verminderd, zelfs voor de expres-treinen. De landgraaf Ferdinand van Hessen Homburg is in 83jarigen ouderdom overleden, waardoor het landgraafschap aan het groothertogdom Hessen vervalt. Men is te Weenen niet vreemd aan het gevoelen dat Pruisen de heirbanen in Holstein zal bezetten; de officieuse bladen te Berlijn hebben reeds sedert eenigen tijd op de noodzakelijkheid voor Pruisen gewezenom zelf het bestuur in Holstein te aanvaardenals het eenige middel om aan de woelingen der Augustenburgsche faktie den kop in te drukken. Zulk een bezetting nu zou door de Oostenryksche regeering als een casus belli beschouwd worden. Zaterdag 11. i9 op het kasteel te Claremont in Enge land in den ouderdom van bijna 84 jaren overleden de ge wezen Koningin Marie Amelieweduwe van wijlen Lode- wijk Philips. De bisschop van Londen isuithoofde van den slech ten toestand zijner gezondheid genoodzaakteen maand rust te Demen; Z. H. Eerw. is 5 5 jaren oud. De rede, welke hij laatst ter gelegenheid van den algemeenen bededag in St. Paul's heeft gehouden was een meesterstuk van welspre kendheid doch heeft hem zeer afgematzoodat onmiddel lijk daarna geneeskundige hulp werd vereischt. Het trekt te Parijs zeer de aandacht dat in den laat- sten tijd Keizerin Eugenie zoo dikwerf de zittingen van den militieraad bijwoont. De nieuwe politie-prefect Pietri te Parijs heeft bevo len dat de actrices niet meer zoo weinig gekleed als in den laatsten tijd meer en meer de smaak werd op het tooneel mo gen verschynenalsmede dat de vrouwen van zekere soort niet meer de boulevard-koffiehuizen mogen bezoeken. Den 21sten had in de Sorbonne de eerste zitting plaats van de vereeuiging tot bijbelvertaling, waarvan wij dezer dagen melding hebben gemaakt. Die vereeniging be staat uit 40 leden, waaronder de abt Guerry, Ds. Valette, de opperrabbijn Isidore, pater Grotry, de heer de Monta- lembertpater Hyacinth, de hertog de BrogliePrins Lu- cien Buonaparte. De heer Guizot heeft geweigerd deel te ne men aan de taak dezer commissie. Van vele zyden gaan er stemmen op, welke dit werk der verzoening toejuichen. De vrees van den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika voor aanslagen op zijn leven schijnt meer grond te hebben dan het publiek gelooft; immers, er is in de vorige week te New-York een man gevat, die be weerde in last van den hemel te hebben den president te dooden. Hij is voorzichtigheidshalve in een krankzinnigenhuis opgesloten. Gedurende een paar dagen had New-York generaal Grant tot gasten behalve dat men niet wilde dat hij ergens voor betalen zou, hebben de burgers hem een beurs

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2