Buitenlandsch Nieuws. terknecht van den onmiddellijk daarbij staanden houtzaag molen nde Liefdeen mocht men er in slagen den brand spoedig te blusschende gevolgen zouden anders onbereken baar--fcyn geweest. Genoemde trasmolen, met riet gedekt, is toch niet minder dan 150 ellen van het buskruidmagazijn verwyderd, terwijl de hevige oostenwind juist het vuur der waarts dreef. Dinsdag 11. zijn te Utrecht gevankelyk binnengebracht een zestal personen, meest bouwlieden, wonende te Ze ven ter, Willege, Langerak en Schoonhoven, die de personen, welke op last van den burgemeester der gemeente Willige LaDgerakter bewaking van een van veepest verdachte hof stede van C. Straver, te Zeventer waren geplaatst, in ver- eeniging met meer dan 30 personen, met geweren en stok ken gewapendmet geweld hebben verdreven. Maandag 11. hebben te Breda ongeregeldheden plaats gehad, naar aanleiding van een voorlezing, die in de Evan- gelisatie-zaul zou plaats hebbentot bevordering der afschaf fing van sterken drank. Des avonds verzamelde zich voor dat locaal een groote volksmenigte in opgewonden toestand. De voorlezing werd daardoor verhinderd. Bij het doortrekken van eenige straten door deze volkshoopen werden bij een paar winkeliers de glazen ingeslagen. De politie en marechaus sees hebben bij het uiteen dry ven der menigte voor een oogen- blik gebruik moeten maken van de sabels. Naar men ver neemt, zijn eenige politie-dienaren en marechaussées door steenworpen gewond geraakt. Des avonds te 10 uren was de rust geheel hersteld. Beroepen tot predikant by de Hervormde gemeente te Wans c. a. Ds. J. Appel, thans te Noordeloos en Over- slingeland. Dr. P. J. Andreae, pred. by de Evangelisch Luther- sche gemeente te Zierikzee, heeft tegen 1 Juli eerstkomende zijn emeritaat aangevraagd. Door den Hoog Eerw. heer A. C. Quant, deken van Leidenis Dinsdag de plechtige eerste-steenlegging verricht voor een nieuw te stichten Roomsch-Catholiek kerkgebouw te Voorschoten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 42°, des avonds te 8 uren 40°, te 10 ureD 37°. Donderdag morgen te 5uren 35°, te 8 uren 38°, 's middags te 12 uren 44c, 's namiddags te 4 uren 39°. De Pruisische douanen zijn zeer consciëntieus in de toepassing hunner instructiën. In verband met de veeziekte is het verboden hooi, stroo enz. op Pruisisch grondgebied in te voeren. Op een der kleine grenskantoren heeft men op dien grond een tiental boerinnen Diet willen doorlaten omdat zy strooien hoeden op hadden. Te Aken hebben een 400tal liberalen een feest gege ven aan de afgevaardigden uit de omliggende kiesdistricten. De politie is niet tusschen beiden getreden. Te Berlijn is een jongmenschdie getracht had zich door steenkolendamp om het leven te brengen, nadat hij uren lang bewusteloos was geweest, in het leven terug geroepen door middel van inspuiting met bloeddat aan zijn broeder en een knecht was afgetapt. Voor het gerechtshof van Nimes stond dezer dagen een ouderenpaar te recht, waarvan beiden meer dan tachtig jaren telden, beschuldigd hunne dochter gedurende negen jaren te hebben opgesloten. De toestand van dit meisje was allerongelukkigst: zy was geheel vervuild en al hare lede maten waren vergroeid. Daar de misdadigers boven de jaren waren om tot het tuchthuis te worden veroordeeldsprak het bof een gevangenisstraf van 6 jaren over hen uit. De geestelijkheid in Engeland heeft aan hare regeering gevraagd een bede- en boetedag tot wering der veeziekte uit te schrijven. De Minister van Binnenlandsche Zaken is van oordeel dat ieder voor zich zelf en voor zijn medemenschen kan bidden zooveel en zoo innig hij goedvindt, maar dat op het gouvernement meer eigenaardig de taak rust om te handelen. De bisschoppen hebben toen op eigen gezag voor hunne kerstspelen een bededag voorgeschreven. Die van Lon den bepaalde daarvoor den 23sten. Kort daarop werd het bekend dat de Koningin dien dag een groote receptie zou houdenen de bisschop liet spoedig den bededag op den 20sten verspringen. Geheel anders deed de lord-major. Toen deze kennis ontving dat de bededag den 20sten zou plaats hebben, liet hij een groot diné, hetwelk hij dien dag geven zou, afzeggen. Op de vraag hoe de stedelyke overheden zich dien dag te houden haddenantwoordde hij dat hy des wege geene voorschriften ontvangen noch te geven had, maar voor zich zelf de godsdienstoefening in de Sint-PauTs kerk zou by wonen. De bisschop van Londen is een Christen; de lord-major een Israëliet. Zaterdag 11. is te Millwall een der grootste van de bestaande gepantserde schepen te water gelaten. De Prins van Wallis en meer vorstelijke personen waren daarbij tegen woordig. Het zal gewapend worden met 22 kanonnen, vier 300ponders en achttien ISOponders. Het meet 66 21 tonnen en gaat 25 voet diep, terwijl de machines van 1350 paar- dekracht zijn. Ierland is door het verbod van invoer van rundvee uit Groot-Brittannie tot nog toe voor de runderpest behoed doch de vrees dat de smetstof er op de eene of andere wijze zou worden gebracht is zoo groot, dat het gemelde verbod door de regeering, op aandrang van de zijde der bevol king is uitgebreid. Een den 16den dezer te Dublin uitge vaardigd besluit van den Onder-Koning verbiedt den invoer uit Groot-Brittannie van varkens, geiten, mangelwortels mest, hooi, stroo, veevoeder, enz., waardoor de besmetting zou kunnen worden overgebracht. De uitvinding van Caselli, waardoor de telegrammen autografisch gereproduceerd wordenzal nu ook van toepas sing gebracht worden op de lijn tusschen Lyon en Marseille. Daar deze wijze van telegrafeeren reeds sinds eenigen tijd in werking was op de lijn tusschen Parijs en Lyou zal zij bij ge volg weldra in gebruik zijn op de gebeele lijn van Parys naar de Middellandsche zee. - Voor eenige dagen werd te Parys een grisettenbal gegeven. Grisettes zooals die van 20 jaar geleden, bestaan er evenwel niet meer; de dames van den demi-monde, die haar zijn opgevolgd, hadden slechts de kleeding der griset tes nagebootst, maar deze met de kostbaarste versierselen getooid. Hoe groot de weelde en verkwisting thans in dien kring is blijkt uit den prijs van het couvert, die op 160 francs was gesteld. De decoratie van de balzaal had 15 000 francs gekost. Men verhaalt dat een arbeiderin het Quartier du Roule te Parijs bezig zijnde met rivierzand te ziften daarin een prachtigen antieken gesneden steen heeft gevonden, voorstellende Augustus en Liviater waarde van ongeveer 10,000 francs. De Protestantsche kerkeraad te Parijs is zeer verbit terd over de beschikking van den Minister Baroche in de zaak van den predikant Martin Paschoud en heeft dientengevolge maatregelen beraamd, om dien predikant, niettegenstaande het regeeringsbesluitde verdere uitoefening van zijn ambt onmogelijk te maken. De opvolger van Dr. Colenso - op 7 Januari 11. in den ban gedaan - als bisschop van Natal is reeds verkozen en zal binnen kort worden gewijd. Al de Engelsche pre laten zouden zijn overeengekomen den nieuwen bisschop te erkennen. Men verzekert dat kardinaal Antonelli alle verdere re- latiën met Kusland voor onmogelijk houdt. De paus heeft een al- gemeene samenkomst verordend der bisschoppen tegen Juni 1867, als wanneer het achttiende eeuwfeest van het marte laarschap van Petrus zal worden gevierd. Mevr. Ristori heeft Napels verlatenom zich naar Milaan te begeven. Zij heeft in den tijd van drie maanden 8 nieuwe stukken gespeeld, door de beste Italiaansche dich ters voor haar geschreven. Zy heeft ook voor 2000 fr. in geschreven voor het fonds tot delging der schuld. Er zullen weinigen zijn die, de Siameesche tweelingen niet gezien hebbende, daarvan Diet gehoord of gelezen heb ben. Er bevindt zich thans te Raleigh (Noord-Carolina) een vrouwlijk paardat nog meer dan genoemd broederpaar de aandacht verdient. Beide meisjes tellen 14 jaar, zijn afkom stig van een neger en een negerinen zijn door een nog nauwer band aan elkander verbonden dan de bedoelde Siamee- zen. Die band begint aan den hals en eindigt onder aan de ruggegraat. De tweelingen kunnen gelijktydig met verschil lende personen over onderscheidene zaken sprekenterwijl

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2