Binnenlandsch Nieuws. len in het hart, die we nu in volksboeken meer bepaald vindt ontwikkeld en beschreven. Hoe zijn onze vergrootin gen ontstaan en onze trekvaarten en jaagpaden aangelegd? Waarom zijn de Stads Heerlijkheden aangekocht en onze hal len wallen grachtendroogramen waterwerken volmo lens, enz. aangelegd? In 1823 was er nog een uitgestrekt heid van ruim 26 bunders aan onbebouwde pleinen over. Wel was het noodzakelijk, om, wanneer de Regeering gron den had moeten aankoopenook die aan de gegadigden te verkoopenzoodat door mededinging ook gronden tegen 30 gulden de vierkante roede of f 18,000 het morgen zyn verkocht; maar dat was redelijk en billijk. Uit de groote geldsommenwelke de Regeering besteden konblijkt ge noegzaam dat het welvaren niet verminderde. //Van 1660 tot 1672 had de Stad Leiden haar hoogste toppunt van welvaart bereikt. Nimmer had zij op een zoo talrijke bevol king kunnen roemende finantiën waren beter dan ooit te voren; de neringen bloeiden op alle gedeelten der Stad, de publieke werken waren soms zelf met weelde verbeterd; vele voorname gebouwen gesteld en was daardoor het aan zien tot een hoogte gestegen die moeilijk verder kon uit gebreid worden." Zulke vruchten geeft een oordeelkundig vrygevig regee- ringstelsel, dat niet uitsluitend en bovenal het geldelijk be heer kenmerkt door het beginsel toe te passen: //hebben is hebben en krijgen is de kunst," maar dat ook daarin met verstand en beleid op de voordeelen letdie de ingezetenen behoeven boven de gemeentekas. En nu de toepassing, 't Was zuiver philanthropic, toen de Gemeenteraad den Vestwal aan de Mare-poort kosteloos in gebruik gaf voor een sociëteit van fabriekarbeiderswaardoor het plantsoen uilsluitend voor dat deel der ingezetenen en niet voor den openbaren dienst werd bestemd en de kosten van onderhoud en verfraaiing niet meer ten laste der gemeente kwamen. Is geen philanthropie als een broodfabriek wordt gesticht of een vleeschwinkel-vereenigingof een waagge bouw of een marktplaats, 't Zou protectionisme zijnals de Gemeenteraad den grond aan de broodfabriek duurder ver kocht als aan andere bouwlustigen omdat 60 a 70 brood bakkers door de concurrentie zouden schade lijden maar even zeer protectionisme, als die grond op gunstiger voorwaarden werd afgestaan ten behoeve eener naamlooze maatschappij die handel drijft en op winsten rekent. De Gemeenteraad kan en zal vrijgeviger moeten zynals de gemeente open grond bezit, waarvan de bebouwing tot voordeel en sieraad zou Btrekkenzoo als die aan de voor malige Witte- en Koe-poorten. Is men daarin bekrompen, dan blijven die gronden ledig liggen en strekken tot bewijs dat de bouwlust niet bestaat of geen aanmoediging vindt binnen Leiden. Z. M. heeft tot schoolopziener in het eerste school district van Gelderland benoemd J. C. Vethake, te Arnhem. In den Koninklyken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera comique le Capitaine Henriot en Zaterdag avond de opera l'Africaine. Een dragonder van het Haagsche 2de regiment, als hulp-maréchaussée te Sliedrecht, tot wering van den invoer van zieke runderengestationeerdgeraakte aldaar in lief desbetrekkingen met een oudste dochter van een burger familie, die de plaats van de overleden huismoeder met zorg vervulde. De verkeering met den zoon van Mars belette haar hare plichten zoo nauwkeurig te vervullenals zij zulks vroe ger had gedaan. De huishouding de brood* en beschuitbak kerij iu een woord alles ging achteruit. Haar vader en broeder daarover wrevelig geworden zijnde rieden haar aan den dra gonder te laten varen. In stede dit, ging zij op gepasseer- den oudejaarsavond met haren vrijer uit, en bezocht met hem een huishetwelk in geen goeden faam bij de burgers staat. Dit kwam ter oore van haren broederen prikkelde zyn eergevoel. Ten gevolge van oudejaarsavond was hij ook eenigs- zins opgewondenen in dien toestand besloot hij door een vechtpartij een einde aan de bewuste verkeering te maken. Hij wachtte den dragonder op en bracht hem met een mes een wonde in den rug toe. Deswege door de justitie vervolgd werd genoemde broe der door de rechtbank te Gorkum schuldig verklaard aan het moedwillig en met voorbedachten rade toebrengen van kwetsuren, die noch ziekte noch beletsel om binnen 20 da gen te werkenten gevolge hadden en veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf. Tegen dit vonnis is de officier bij genoemde rechtbank gekomen in hooger beroepomdat de rechtbank verzachtende omstandigheden had aangenomendie niet bestonden en zich niet vereenigd had met zijn requisitor, hetwelk strekte tot oplegging van cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Dit appèl werd Dinsdag voor het Prov. Hof in Zuid-Hol land behandeld, het O. M. bij monde van adv.-gen. Terp stra requireerde toewijzing van het ingesteld appèl, terwijl Mr. Vlielander Hein, verschillende gronden uiteenzette, waar om hij concludeerde dat het hof het vonnis a quo in alle deele zoude bevestigen. Uitspraak over 8 dagen. Door het bestuur der brood- en meelfabriek te 's-Hage, is heden Woensdag aanbesteed: het bouwen van een stoom- meelfabriek met graanpakhuizenmachinekamer, ketelhuis, stoomschoorsteenkolenloodsenz. Daarvoor waren tien in schrijvingsbiljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer Reijer van der Vlugt, voor de som van f 79,900. De Deensche schrijver Chr. Andersen is Zondag in de residentie aangekomen en heeft in het hotel de Oude Doelen zijn intrek genomen. Maandag avond heeft de heer ba ron van Wassenaer Catwijck een soiree ter zijner eere gegeven. Zondag nacht heeft men te Dordrecht, vermoedelijk door middel van valsche sleutels, inbraak gedaan aan de fabriek (waar tevens het kantoor is) van de heeren J. Schot man en Comp., likeurstokers en azijnfabrikantenop de Nieuwe-haven aldaar. Na de lessenaars opengebroken te heb benheeft men de voorhanden zijnde gelden, welke echter een zeer geringe som bedroegen, medegenomen. De dieven zijn nog niet ontdekt. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Koudekerke (Zeeland) Dr. A. W. Bronsveldpred. te Op- bemert en Zeunewynen. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad zijn van 65 9 witte briefjes 22 van onwaarde verklaard en van de 63 7 geldige stem men 406 uitgebracht op den heer J. van Heukelom Jr., 140 op den heer J. Kros en 46 op den heer A. Tieleman enz., zoodat eerstgemelde is benoemd in plaats van wijlen Mr. D. Tieboel Siegenbeek, die in 1871 moest aftreden; voorts zijn van de 663 blauwe briefjes 9 van onwaarde verklaard en van de 6 54 geldige stemmen 35 8 uitgebracht op den heer Mr. C. Cock, 269 op den heer Mr. S. Vissering, 10 op den heer J. Kros en 3 op den heer J. van Heukelom enz., zoodat eerstgenoemde verkozen is in plaats van wijlen den heer S. I. le Poole, die in 1867 moest aftreden. Heden Woensdag aanvaardde Dr. J. A. Boogaard het buitengewoon hoogleeraarambt bij de geneeskundige facul teit der Leidsche Hoogeschool in het groot auditorium van het gebouw der Academie, met een redevoering over: //de Auatomisch-Physiologische richting in de hedendaagsche ge neeskunde, uit de geschiedenis verklaard en gerechtvaardigd." Reeds meermalen waren we in de aangename gele genheid op de toenemende belangstelling te wijzen, die de Volksvoorlezingen ondervinden van de zijde van hen voor wie ze in de eerste plaats bestemd zyn. Nu ook de aan zienlijkste ingezetenen in onze stad hunne ingenomenheid daarmede op de oudubbelzinnigste wijze aan den dag leg gen kan 't niemand bevreemden dat wezij het ook met een enkel woord, melding maken eener buitengewone bij eenkomst 11. Dinsdag avond plaats gehad. - De heer J. Knep- pelhout, wiens belangstelling in al wat schoon en goed is van algemeene bekendheid is, had, in overleg met de Com missie, dien avond bestemd om de bezoekers, de vooral in Engeland zooveel opgang makende //Dissolving Views," ge-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2