N°. 1870. Donderdag 22 Maart. Over den afstand van gemeentegronden, duur of goedkoop t LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m. 9 a. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 8 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Laudpost. Over Southampton, l en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlcs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op on bepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uien Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. -BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag enZaterdag teiluren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van 111 urenBureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 aren .-Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 82 uren en van 4—>7 uren;der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijnzeu dagelijks van 9luren en van 36 uren; van'«"Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 uren. In de zitting van den Gemeenteraad van 3 Maart II. is een langen en soms heftigen strijd gevoerd over den afstand van een gedeelte Vestwal, tot het stichten van een brood fabriek. In plaats van eenvoudig zooals door het raadslid Dr. van Kaathoven zeer juist werd opgemerkt, alleen te spreken over de voorwaarde van het afstaan van gemeente grond, werd het doel der stichting als van philanthropischen aard in rekening gebracht van de somwaarvoor de grond tot dat doel moest worden afgestaan. En nu men daarvoor bij den een sympathie vondby den ander antipathie en bij een derde onverschilligheid, ontaarde het geschil in een scherpe strijdvoering voor aangenomen begrippen en heer- schende beginselen. De een wilde den grond voor niets en de ander voor den hoogst mogelijken prijs afstaande een voor minder dan wat berekend werd voor een villa of tuin de ander voor een gelijkstelling met gronden tot industrièele ondernemingen bestemd. Men is geëindigd met tot maatstaf te nemenkosteloozen afstand van hetgeen bebouwd en f 1 voor elke vierkante el, die niet bebouwd wordt. Wy stellen tegenover al die uitvoerige beraadslagingen en al dien twist de eenvoudige vraag: wat eischt het belang der gemeente, d. i. der ingezetenen of bevolking En daarop geven we dit antwoordhet belang der gemeente brengt mede dat de open grondenvoor zoover zij niet als open pleinen voor de openbare gezondheid tot den openbaren dienst moeten bestemd blijven, worden bebouwd, 't zij met fabrie ken't zij met woningen. Reeds daardoor worden de ge wone inkomsten voor de gemeentekas vermeerderd, want van de gebouwen heft de gemeente 4 0 opcenten van de grondbelasting of ruim 6 pCt. van de huurwaarde; maar wat den aanbouw van woningen betreftwordt ook voldaan aan de toenemende vraag, die zonder het bouwen van nieuwe, de huurwaarde der huizen in het algemeen zeer zou doen stijgenwaarby de ingeietenen geende eigenaars alleen belang hebben en waarvan sommigen nu reeds misbruik wil den maken door de geringe verhooging der opcenten grondbelasting. Het stichten van fabrieken het vermeerderen van industrièele instellingen, de toenemende bloei der nij verheid, alles strekt in het algemeen belang en daarom is het ook in het belang der gemeente en een duren plicht voor den Gemeenteraadom het bebouwen van open gron den aan te moedigen en zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken des noods door den grond kosteloos ter bebouwing af te staanmits gezorgd worde voor werkelijke bebouwing. In onzen tyd hebben wij het gezien dat het Waardkerk- plein kosteloos werd afgestaan tot het stichten van een nieuwe tak van Leidens welvaart en de Vestwal voor een deel tot geringe prijs voor de Koninklijke Grofsmederij het plein van de Ruïne kosteloos voor een nieuw Academisch gebouw en de Verwersstraat voor een aantal arbeiderswoningen. Veer tig jaren geleden nam de Stedelyke Raad onder 's Konings goedkeuring een maatregel, waardoor het bebouwen van een aantal ledige erven en open pleinen werd uitgelokt. Een halve eeuw geleden werden huizen aangekocht en gesloopt, om met de beschikbare bolwerken ten dienste van den Aca- demischen Kruidtuin te worden aangelegd. Aanzienlijke som men werden besteed voor de huisvesting van militairenten einde door een talrijke bezetting het verkeer onder de be volking te bevorderen. Alles rust op dit beginsel//maak de grond produktief", maar het strijdt tegen het andere: //verkoop den grond zoo duur mogelyk en beleg de koopsom en ka pitalen op het Grootboek der Nationale Schuld", om elk halfjaar daarvan rente te trekken, ja die men tellen kan, maar niet zoo aanzienlijk als de voordeelendie men ziet en niet ziet, omdat ze niet altijd onder cijfers te brengen zijn. Zóó dachten er onze vaderen ook over. Al lacht en spot men met hetgeen tot de vorige eeuwen behoort, men wist toen ook al van staathuishoudkunde, al was daarvoor geen leerstoel aan de Academie, gelijk nugesticht. Niet slechts bij enkelenzooals bij Pieter de la Courtmaar ook bij de Vroedschap, by de Leidsche Regeering waren die beginse-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1