Buitenlandse!) Nieuws. dat er in die week zijn aangetast 1852, aan de ziekte ge storven 244, afgemaakt 106, hersteld 64, aan het einde der week nog ziek 938 runderen, terwijl er sedert het be gin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 40,123, aan de ziekte gestorven 13,5 21, afgemaakt 9131, hersteld 15,450 eD nog ziek 2021 runderen. Door de Staats-Courant worden de volgende berichten van veeartsen medegedeeldloopende over de week van 4 tot 10 dezer: In de gemeente Voorburg schijnt de veetyphus af te ne men er kwamen in deze week slechts tien nieuwe gevallen bij. Te Stompwijk en Rijswijk daarentegen breidt zich de ziekte sterk uit; in laatstgenoemde gemeente is het ziekte karakter zeer kwaadaardig. Het geneesmiddel van den heer Worms, uit Engeland aanbevolen, heeft zich even onwerk zaam betoond als alle andere middelen; uit latere berichten uit Engeland is gebleken dat proeven daarmede ook aldaar ongunstig zijn uitgevallen. Te Zoetermeer is nog slechts één stal aangetast. Men is daar ijverig met de desinfectie bezig. Te Zegwaard brak de ziekte op nieuw uit, doch in lichten graad; te Pijnacker is zy zeer afgenomen; de stallen worden gezuiverd. Benthuizen bleef vrijte Nootdorp blijft de ziekte sta tionair. In de gemeente Leiden waar de ziekte op de besmette stallen was afgeloopen werd een nieuwe stal aangetast. Te Oegstgeest heerschte de ziekte nog op twee stallen te Katwijk op één; Sassenheim, Voorhout, Lisse, Voor schoten en Rijnsburg bleven vrij. Te Hazerswoude en te Koudekerk komen zeer vele ziekte gevallen voor. Geneesmiddelen worden er niet aangewend, en het vleesch van aan de ziekte gestorven dieren wordt in consumtie gebracht. In de omstreken van Alfen is de epizoötie in den laat- sten tijd zeer toegenomen meestal loopen de gevallen gun stig af; hierop zijn echter uitzonderingen, vooral daar, waar reinheid en verpleging te wenschen overlaten. Donderdag avond is te Zwammerdam in den ouder dom van 76 jaren overleden de heer L. M. Lobrydienst doend predikant bij de Herv. gemeente,, In Juli a. s. zoude Z.Ew. zijn 5 0 jarig jubilé gevierd hebben. Uit Warmond wordt bericht dat aldaar Zondag in de voormiddag-godsdienstoefening in de Hervormde kerk optrad de predikant van het naburige Sassenheimbij het opgeven van den tusschenzang gaf Z.W.Ew. blijken van ongesteld heid, die spoedig van dien aard werden, dat men hem van de predikstoel moest afdragen en hij in weerwil van genees kundige hulpbinnen het uur den geest gaf. Hij laat een weduwe met tien kinderen na. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 51°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 40°. Zondag morgen te 6 uren 36°, te 8 uren 38°, *8 middags te 12 uren 54°, 's namiddags te 4 uren 52°. te 5 50°, te 8 uren 44°, te 10 uren 40°. Maandag morgen te 5 uren 36°, te 8 uren 40°, 's namiddags te 12 uren 5 2°, te 4 uren 49. Het voorstel van den heer Guillery, om een unifor men census van 15 francs in geheel België vast te stellen voor het kiesrecht voor de gemeentelijke en provinciale ver tegenwoordigers, onder voorwaarden dat de kiezer kan lezen en schrijven is door al de sektiën der kamer van afgevaar digden verworpen. De voorsteller had gerekend op de on dersteuning der clericale partij, maar het blijkt, dat hij zich hierin bedrogen heeft. (In Nederland is de census niet wettelijkmaar feitelijk verhoogd door de afschaffing der 21^ rijks opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen. Niettegenstaande de aanslagen in de grondbelasting zijn verhoogd door de heffing van 40 gemeente-opcenten zijn vele kiezers van de kiezerslijsten geschrapt, die het kiesrecht missen, ofschoon zij meer belasting betalen). De Litterarische burgervereeniging te Riga heeft den heer Schulze Delitsch uitgenoodigd om derwaarts te komen ten einde eenige voordrachten te houden over: //Arbeiders verenigingen," Onder bescherming van Koningin Victoria, van den Prins van Wallis enz., heeft zich te Londen een vereeniging gevormd tot het houden van een Internationale bloementen toonstellingbenevens van een botanisch congres. Alle kwee kers en liefhebbers van boom- en bloemgewassen worden uit genoodigd om voorwerpen in te zenden voor die tentoonstel ling, die van 22 tot 25 Mei 1866 zal geopend zijn. De veepestbill van den heer Hunt te Londen is, voor zien van een aantal amendementenuit het Huis der Lords in het Huis der Gemeenten terug gekomen. Na eenige dis cussie over die amendementenheeft de regeering verklaard dat zij, indien de heer Hunt zijn wetsontwerp introk, de noodige bevelen zou uitvaardigen voor de afzondering van districten, waar de veeziekte zich had geopenbaard; voor de bescherming van die strekenwaar de veeziekte zich Dog niet had vertoond; voor de regeling van markten, enz. Dit voorstel is door den heer Hunt aangenomen en het Huis heeft besloten de bedoelde amendementen over zes maanden in behandeling te nemen, hetgeen, gelyk bekend is, gelijk staat met een verwerping der bill. De Times zegt in een vergelijking van de uitkomsten der wekelijksche rapporten omtrent de runderpest in Groot- Brittannie: Er schijnt in de daad reden te bestaan om te denken dat er een wezenlijke en merkbare afneming in de ziekte gekomen is. In de met 3 Maart geëindigde week is het aantal nieuwe ziektegevallen minder geweest dan in eenige voorafgegane weken sedert 6 Jan. De rapporten over de eerst volgende twee of drie weken zullen van groot gewicht zijn dewijl daaruit zal blijkenof de nu laatstelijk door het gou vernement beproefde maatregelen werkelijk de goede gevol gen hebben gehad, welke zij schijnen te hebben uitgewerkt. Ook is het een zeer belangrijke opmerking dat het aantal herstellende runderen toeneemt. De uitkomst, welke uit het jongste rapport is af te leidenis dat het aantal ziektege vallen de helft minder is gewordenen dat er thans van ieder viertal aangetaste runderen 1 hersteld. De heer Spurgeon heeft zich als afschaffer van het gebruik van sterken drank te Londen doen inschrijven. Het Ministerie van Oorlog in Frankrijk heeft een buitengewoon krediet aangevraagd tot herstelling der schade in Januari door een vreeselijken storm te Cherburg aange richt. De bijzonderhedendie bij deze gelegenheid bekend zyn gemaakt, grenzen aan het ongelooflijke; graniet blok ken ter zwaarte van 2 a 3000 kilo's werden door den wind 8 ellen hoog opgenomen en over den zeedijk gesmeten. De 40 stukken geschut, die tot verdediging van de oorlogsha ven strekten, werden van de kabels en kettingenwaarmede zij bevestigd waren, losgerukt en zwaar beschadigd; zóó sterk was de orkaan, dat 14 dier kanonnen, die ieder dui- zende kilo's wegenmet affuit en al opgenomen en na een oogenblik als het ware op den wind gedragen te zijn, in zee geworpen werden. De schade is zeer aanzienlijk geweest. De beroemde Jenny Linddie zich sedert haar voor eenige jaren te Parijs geleden nederlaag niet weder in Frank rijk had doen hoorenzal in het begin der volgende maand op een liefdadigheids-concert te Cannes optreden. De kommandant van Hongarije heeft bevel ontvan gen dadelijk een aanzienlijk gedeelte van het garnizoen te Pest-Ofen naar Bohemen te zenden. De vrijwillige inschrijvingen in Italië tot delging der nationale schuld leveren dagelijks de bewijzen dat deze be weging niet een voorbijgaande opwelling was. Talrijk toch zyn de bijdragen, die telkens openbaar gemaakt worden. On der anderen heeft een Venetiaan voor niet minder dan een half millioen ingeschreven. Het comité heeft nog geen be sluit genomen op welke wijze zij de bijdragen aan het doel dienstbaar zal makenmaar zeker schijnt het dat zij die niet rechtstreeks aan de regeering zal afstaan. Men gelooft dat het comité een amortisatiefonds wil stichtenwaarover het zelf of een nader te benoemen bestuur het beheer zal voeren. Op de Chincha-eilanden is de Chineesche bevolking in opstand gekomen. Op het middelste eiland hebben de Chineesche arbeiders in massa een aanval gedaan op hunne opzichters en eer de militaire macht er in slaagde tusschen beiden te komenwaren reeds vier dezer opzichters op een wreede wijze vermoord, eenige anderen zwaar gewond en de overigen in zee geworpen. Toen de lijken dezer laatsten

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2