Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. van, dat we Mr. C. Cock boven Mr. S. Vissering kiezen, en waarom t Bij aanbevelingen is het noodig ook te letten op den bg het gros der kiezers heerschenden geest en op de bekend heid der candidaten. Vroeger reeds werd de hoogleeraar i Vissering tot candidaat gesteld maar de uitkomst der ver- 1 kiezing bewees, dat onbekendheid onbemind maakt en wei nigen slechts de talenten van hoogleeraren kunnen en mogen schatten. Bovendien is er een antiphatie bij het algemeen tegen geleerde mannen in vergaderingen en alleen zydie vroeger in het maatschappelijk leven meer hebben verkeerd of zich niet in de geleerde wereld uitsluitend bewogenzoo als de hoogleeraren Goudsmitvan der Hoevenvan der Boon Mesch Buys, de Vries, Pluygers en anderen, vallen in den smaak. - Zou Mr. S. Vissering een aanwinst voor den Raad zijn bij de verdere regeling van het plaatselijk belastingstelsel Die regeling bepaalt zich naar onze mee ning enkel tot invoering eener nieuwe directe belasting en daarvoor is kennis noodig van maatschappelijkevan Leid- sche toestanden. Staathuishoudkundige beginselen behoeven niet in den Kaad te worden gedoceerd want de gemeente wet heeft de voorschriften gegevendie daarop rusten en 't is alleen de toepassing waarop het aankomt. Met allen eerbied voor de geleerdheid van Mr. S. Vissering en met toekenning van de meeste bekwaamheid in de statistiek mo gen wij toch niet van hem eischen een voor Leiden passenden hoofdelijken omslag, waaronder wij niet verstaan een keurige verordening op het papiermaar een op ware berekeningen en in de uitkomst der toepassing niet faalbare directe be lasting. In dit opzicht heeft de wetenschap zich nog niet veelbeteekenend doea kennen. Ofschoon Mr. S. Vissering zich thans bereid heeft verklaard de benoeming in het al gemeen belang aan te nemen, zal men ons ten goede hou den dat wij Mr. C. Cock die evenzeer tydlustkennis en kracht bezit, voor die taak noodig, voortrekken en gaarne aan het werk zagen, juist nu zijn benoeming strekt voor ruim één jaar en hij in 1867 weder aan een herkiezing wordt onderworpen. Wij stellen derhalve den naam van den heer JAN VAN HEUKELOM Ja., Fabrikant, op het wit stembriefje, en van Mr. COENRAAD COCK op het blaauw briefje. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gemeente Wessem F. Welterste Schalkwijk en Tuil en 't Waal J. W. van den Boogaard secretaris dier gemeentente Koudekerk in Zee land A. Aarnoutse Az.; tot gezaghebber van het eiland Bo naire den heer E. D. E. van den Bossche, thans gezagheb ber van het eiland Aruba, en tot gezaghebber van het ei land Aruba den heer J. H. Ferguson, thans distr. commiss. van het 2de district op Curaqao; aan den offic. van gez. 2de kl. G. J. van Wieringhen Borski, van het reg. grena diers en jagers, op zijn verzoek eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleendmet vergunning om de activiteits uniform te blijven dragengewijzigd in den zin van het bepaalde bij het besluit van den 14den Aug. 1 86 6, N°. 60; den lsten luit. H. J. Verboom van het 7de reg. inf. op non-activiteit gestelden zulk in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Tilburg, c. a., den heer H. Houwingthans controleur derzelde mid delen te Lobith. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 17 Maart niet plaats hebben. De Gemeenteraad van Haarlem heeft tot Wethouder benoemd den heer Mr. G. Heshuysen en met 10 tegen 9 stemmen verworpen het voorstel van het raadslid van Jhr. M. Salvador, om de jaarwedde van den Burgemeester met 800 te verhoogen. In den zomer van 1867 rekent men op de opening van de spoorweglijn van Haarlem-Uitgeest en van de lijn Citgeest-A Ikmaarwaardoor een geregeld doorloopende ex- ploitatie van Rotterdam en het Nieuwe-Diep zal verkregen zijn. yit het verslag betreffende de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij over 186 5 openbaar gemaakt, blijkt dat de opbrengsten in dat jaar 1 17,866.865 meer hebben bedragen dan in 1864. Het vervoer van reizigers bracht 114,432.27, dat van goederen en vee, ten gevolge van de heerschende runderpest, 1 1,231.33 minder op, de te legraaf leverde 118.06 meer op. - Het batig saldo over dat dienstjaar beloopt 547,428.31 5. Na aftrek van ƒ4000 voor belooningen aan sommige geëmploieerden en van 72,809.44 voor het reservefonds, zal een dividend van 52.50 op ieder aandeel worden uitbetaald, makende met de voorloopige uitgekeerde 20 een dividend van 7 2.50 per aandeel. De Donderdag morgen geveilde 3 9 schilderijen, be- hoorende tot de kunstverzameling van wijlen den heer C. Rueb te Rotterdam, brachten te zamen ƒ15,418 op; waaronder de volgende bijzondere vermelding verdienen-. A. van Beere- straten en J. Lingelbach, Stadsgezicht bij winter, 625; J. van Kessel, Vergezicht, 6 80; Jan Steen, Binnenhuis, ƒ810; H. van de Sande BakhuyzenLandschap, 510; P. J. Hellemans en E. J. Verboeckhoven Bosch, 330; B. C. Koekkoek, Duingrond1000 dezelfde, Bergpas, 1260 H. Koekkoek, Zeestrand, 650 dezelfde, de Zeeuwsche Stroomen, 225 A. J. Lamme, de Gouden Bruiloft, 250 H. Reekers, Bloemen, ƒ310; A. Schelf hout, Winter, 700; dezelfde, Vergezicht, ƒ1180: P. van Schendel, Kaarslicht, 1000; J. C. Schotel, Woelende Zee, 1525 dezelfde, Reede van Vlissingen 1080; A. van StrijVoorportaal, 260 J. van StrijLandschap560 dezelfde, Landschap, 800 dezelfde Landschap, 350 M. Versteegh, Smederij, 230. Van de andere verzameling brachten onder anderen op: een Kavalerie-gevechtdoor D. Langendijk ƒ460; het Ka steel Gandolfodoor Lapito en Verboeckhoven, 520 een Winter, door A. Schelfhout, f 400 en de Hooibouw, door J. Veyrassat, ƒ350. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 38°, des avonds te 8 uren 36°, te 10 uren 34°. Vrijdag morgen te 5 uren 3 27, te 8 uren 34°, 's middags te 12 uren 51c, 's namiddags te 4 uren 52°. In het begin dezer maand werd het huisgezin van een der bewoners van het Oberinndal vermeerderd met drie doch ters; een jaar geleden werd daar een zoon geboren en nog een jaar vroeger tweelingen, insgelijks van het mannelijk ge slacht; men had in bedoeld huisgezin binnen drie jaren na het sluiten van het huwelijk zes kinderendie allen ge zond zijn. De instelling der vrijwilligers in Engeland, welke, als bekend is, aan bezorgdheid voor een Fransche invasie te danken is, en die men meende dat spoedig te niet zou loo- penbestaat nog in vollen bloei, terwijl de kaders telken jare ruim worden aangevuld. De vasthoudendheid der Engel- schen aan een eens opgevat plan is bekend, en al is ook de vrees voor een plundering van Londen reeds sedert lang verdwenen, zoo zal toch ook dit jaar op Paasch-Maandag te Brighton een groote met manoeuvres verbonden revue van al de vrijwilligers der hoofdstad en aangrenzende graafschap pen worden gehouden. De Regeering stelt alles in het werk om aan de beweging bevorderlijk te zijn. In den Schouwburg du Luxembourg te Parijs is een student van de tweede gaanderij in het orkest gevallen. Hij kwam op een muzikant neder, die vrij zwaar gekneusd werd, terwijl hij er met den schrik afkwam. -Van Natal is het bericht ontvangen dat Dr. Colenzo op Zondag 5 Januari is vervallen verklaard van den gees telijken stand, indien hij in zijn ketternij blijft volharden en zich als bisschop binnen het gebied der Kaapstad wil doen gelden. -Volgens mededeelingen uit Petersburg is de toestand van de Grootvorstin Helena, de weduwe van den in 1849 overleden Grootvorst Michael, zoo bedenkelijk, dat op haar herstel niet meer mag worden gehoopt.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2