N°. 1866. Zaterdag 17 Maart. A0.1.866. Verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAff. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.,- 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m. 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, L en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ut en Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van II1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uien.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uien. Kantoor der Plaatselijke Aoeijnzen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uien;der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luien en van 36 men; van 's-Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—-2 uien. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. II. Het gerucht der oprichting van een nieuwe Kiesvereeni- ging, zoowel als de late aanbevelingen van de bestaande Kies verenigingen, heeft ook de opgave vertraagd van onzen tweeden candidaat. Evenwelal wat we vernamenwat we lazenwat we overwogen en overdachten't heeft ons gesterkt in de overtuiging, dat we wel deden met de aanbeveling van onze twee candidaten, den heer Jan vanHeukelom Jr., dien we noem den en den heer Mr. Coenraad Cocktot ondersteuning van wiens candidatuur een en ander thans wordt gezegd. Bij candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeente raad letten we op geen staatkundige kleur of godsdienstige gezindheidmaar op verstand helder oordeel en rechtschapen heid, zelfstandigheid en veerkracht, onpartijdigheid en de gelijkheid. In menig opzicht verschillen we van de bestaande Kiesvereenigingendie een staatkundig programma hebben, maar of ze zich daaraan strikt hieldenbewijst de verkie zing van meer dan een raadsliddie achtereenvolgens door elke Kiesvereeniging op verschillende tjjden werd aanbevo len. Wij mogen op staatkundig gebied veel of weinig ver schillen met Mr. C. Cock en daarentegen overeenstemmen met den heer van Heukelom- als bekwameverstandige eerlijke en degelijke mannen verdienen zijnaar onze vaste overtuiging, een plaats in den Raad en worden daarvoor aan bevolen de heer van Heukelom door éénde heer Cock door twee Kiesvereenigingen't geen reeds vooraf te bere kenen wasofschoon wij wel durven vragen of de aanbeve lingen bij de periodieke aftredingen vooral daarmede konden geacht worden steeds te strooken De heer Cock wordt geroemd wegens zijn grondige algemeene kenniszijn helder oordeel en zelfstandigheid. Heeft hij nog weinig gelegenheid gehad, om te toonen wat hij weet, wat hij kan en wat hij wilde raadzaal zij het gebiedwaarop hij voortaan zich meer in het openbaar beweegt. Zijn staat huishoudkundige beginselen zullen bij de regeling van het nieuwe plaatselijke belastingstelsel beheerscht worden door den eerbied voor de bezworen wet en het belang der ge meente, en zijn gemoedelijkheid geeft voldoende waarborgen voor een eerlijke en doeltreffendebedaarde en oordeelkun dige exploitatie van zijn talenten. En, wat vooral binnen Leiden niet mag vergeten wordenhoe is het gesteld met zijn godsdienstige verdraagzaamheid Men is hier nog al ge neigd iederdie gehecht is aan de leer van het kerkgenoot schap waartoe hij behoort, als onverdraagzaam te brandmer ken; als of er niet een liberalisme zou zijn, dat zich tot despotisme ontwikkelt! En nu zijn er zekere namenwaaraan men een toeleg verbindt, om het beginsel van onverdraag zaamheid op maatschappelijk gebied toe te passen. Zóó zal het zijn met onzen candidaat; zijn naam zal geëxploiteerd worden om onze Roomsche medekiezers te bewegen liever ieder ander te kiezen dan hemals zoude hij hevig fanatiek zijnZoo dit waar waszouden we hem niet aanbevelen want zulk een godsdienstijver strookt niet met onze begin selen en op elk kerkelijk gebied zijn er te vinden wien het doel de middelen heilicht. En dat de Roomsche kiezers met Echtvrienden en zoogenaamde humanitarissen gemeene zaak zouden kunnen maken is ondenkbaar. Mr. Coenraad Cock staat op een te onafhankelijk standpunt, om zich te schikken naar ieders meening. Zou zulk een als Raadslid wiens handelingen openbaar zijn, geen nut stichten? Wij moeten nog onze keuze en aanbeveling rechtvaardi gen tegenover de andere candidaten. De heer Kros is een bekwaam bouwkundige met langdurige ervaring en loffelijke getuigenissen op het gebied van water- en sluiswerken maar als mededinger van den heer van Heukelom zal niemand hem boven laatstgenoemde meerdere geschiktheid voor het lidmaatschap van den Raad toekennen. Waarom niet alle Kiesvereenigingen zich met ons vereenigen, behoeven we thans niet te ontwikkelen, - 't is duidelijk, dat we thans evenmin als vroeger bij de gemeenteraads-verkiezing letten op staatkundige kleur. Een nieuw bewijs geven we daar-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1