N°. 1864. Donderdag 15 Maart. A°. 1&6 Binnenlandsch Nieuws. LEID8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m. 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u„ de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's rnorg. te 7 u. 45 m. en te* 10 u. 50 m.;'a namidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlca-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemee&ter en WetkoudersMaandag en Donderdag te 11 ut en Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-D« Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 82 uren en van 4—-7 uren;der In- en Uitgaande Rechten en A coijnzen dagelijks van 91 uren en van 36 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 nten. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkan toor te Goes den heer B. Meijlink, thans commies der pos teryen van de 1ste klasse; tot commies der posterijen van de 1ste klasse, den heer B. van Lousbeeckthans commies 2de klasse; van de 2de klasse, den heer I. J. H. Bouts, thans commies van de 3de klasse; van de 3de klasse, den heer L. O. Wolf van Naerssen, thans surnumerair der pos terijen voorts tot directeur van het postkantoor te Hilver sum den heer G. Kokthans directeur van het postkan toor te Sas van Gent; te Sas van Gent, den heer J. H. Nieuwenhuys, thans geagreed klerk ten postkantore te Mep- pel; alsmede tot ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Hazerswoude c. a. den beer F. M. J. van Ghert, thans in dezelfde betrekking te Hattem. Z. M. heeft aan Mr. F. G. Houckop zijn verzoek met ingang van 1 April a. s., eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van rechter in de arrondissements-rechtbank te Deventer. Z. M. heeft den luit. ter zee lste kl. J. P. A. Lapidoth op zijn verzoek, met den 20sten dezer eervol uit de zee dienst ontslagen met vergunning om de activiteits-uniform te mogen blijven dragen. Z. M. heeft gratie verleend aan Cornelis Hoogkamer, laatst woonachtig alhier, van de tuchthuisstraf van ze ven jarenwaartoe hij bij arrest van het provinciaal ge rechtshof van Zuid-Holland van den 29sten 11. was veroor deeld, en die veranderd in een correctioneele gevangenisstraf van vijf jaren. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is inge komen het verslag omtrent den toestand van het kroondo meingedurende het jaar 186 5 waarin het volgende voor komt //Tegenspoeden van Hoogerhand. Slechts weinige gebou wen werden gedurende dit jaar door brand vernieldalle zijn weder herbouwd uit de penningen van wege de assu- rantie-maatschappy ontvangen. Een tegenspoed van vrij meer belang en welke een ware volksramp dreigt te worden, de veepest, doet nu reeds haren invloed gevoelen op de jaar- lijksche verpachtingen van wei- en hooilanden. Yele eigenaren van grasland zijn ernstig beducht, ja sommigen reeds be gonnen hunne weiden te scheuren en tot bouwland aan te leggen." Door den bouwman J. Lievaart, te Delft, is de eerste versche grasboter voor dit jaar jl. Vrijdag aan Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. In den loop van dit jaar zullen er ten dienste der Staatsspoorwegen 1100 verschillende rijtuigen worden aan besteed en nog 26 machinisten worden aangesteld. Maandag 11. hield de Koninklijke Academie van We tenschappen, afd. Letterkunde, hare maandelijksche vergade ring waarin door Prof. Scholten van Leiden werd geleverd een bijdrage over den oorsprong der zoogenaamde Acta Pi- lata, naar aanleiding van Tischendorf's meening, dat dit stuk reeds van het begin der tweede eeuw is, en als zijnde van groote waarde voor de critiek der Evangeliënvooral van het vierde. De spreker kon de meening van Tischen- dorf niet deelen. Hij was van oordeeldat de actadoor Justinus, Tertullianus en Eusebius vermeld, niet dezelfde zijn welke wij thans nog hebben. Hij meende zelfs dat ge noemde kerkvaders die acta niet hebben gezieu en dit leidde hem tot de vraag of menop het gezegde dier schrijvers afgaande, kan aannemen, dat die acta wel hebben bestaan? Spreker kwam tot een ontkennend antwoord, op grond van de verschillende berichten deswegens gegeven. Hij was van oor deel, dat aan die berichten slechts een traditie of sage, of een gissing tot grondslag heeft gelegen. Hij betoogde verder dat de thans bestaande acta niet kunnen geschreven zijn on der de regeering van Trajanus, dus niet in het begin der tweede eeuw maar in veel lateren meer bijgeloovigeu tijd en put zijn bewijzen uit den inhoud der thans bestaande Acta Pilata (Hippomnemata of zoogenaamde Evangelie van Nicodemus) zeiven. Volgens hem kan het stuk niet ouder zijn dan hoogstens uit het begin van de vierde eeuw, of uit den tijd van Theodosius. Het argument door Tischen- dorf uitgedacht tot bewijs der authenticiteit van het vierde Evangelie beteekent niets. Van dit stuk zal een kort uit treksel in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heeren Borret, Harting Naber, Brill, Moll en Schol ten wisselen daarover van gedachten. Uit het eerste jaarverslag der opleidingschool (gym nasium) te Zetten blijkt dat aldaar 2 8 jongelingen onder wijs ontvingen in de Grieksche, Latijnsche en Nederduitsche

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1