Dinsdag 13 Maart. N\ 1862 A°. 1 ieè* Een lofwaardig* beginsel. X- DSCH lllllllLAII. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.j 3 u. 37 ra.; 6 u. 16 ra. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 ra.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'a uaiuidd. te 3 u. 35 in. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maaud.ARfest-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op on bepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdagte 11 uien. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. 'BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Dr Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uien. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4-—7 uren; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 36 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 men. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. Het jaar 1866 kenmerkt zich reeds tot nu toe door me nig treffend sterfgevalwaardoor personen en gezinnen in rouw zijn gedompeld, maar daaronder ook, die voor de overgebleven betrekkingen onherstelbare verliezen veroorza ken. Wij tellen er ook ambtenaren bij die door hun over lijden het hoofd of het eenig middel van bestaan voor hunne gezinnen mede in het graf namen. De openbare meening betreurt zulke verliezen en is gestemd om daaraan te gemoet te komengelijk ieder in zijn kring gaarne en onverplicht de hand reikt, waar de nood heerscht en hulp wordt be hoefd. 't Is een uitnemend beginsel, dat de meeste belang stelling verdient, wanneer zoo menige dienstdoor een over ledene bewezen aan zijne nagelalene betrekkingen vergolden wordt. Dat geschiedt vaak onverplicht en bij wijze van gunst, maar (och in het besefdat zijdie hun leven en hunne krachten aan een nuttige taak hebben gewyd en door ijverigen en trouwen dienst voordeelen hebben aangebrachtook billijke aanspraak hebben op een erkentelijkheid, die zich in daden openbaart. Hoe hooger zij geplaatst zijn, hoe luisterrijker die erkentelijkheid is. Van meer dan eene zijde daartoe opgwekt eii aangespoord, brengen we in herinnering de langdurige en trouwe dien sten, die de heer Gerike aan de gemeente bewees^gedurende den tijddat hij zijn ambt waarnam in betrekking tot de invordering der plaatselijke accijnzenwaarvoor hij twee ja ren geleden - 't is te bejammeren zóó kort - tot gemeente ontvanger werd benoemd. Slechts korten tijd mocht hij die eer en het daaraan verbonden voordeel genieten en zoo hem nog eenige jaren waren toebedeeldhij zou bij een voort durende afneming van lichaamskrachten zeker een eervolle rust met een aanzienlijk pensioen hebben verkregen. Niet al- zoo was Hooger beschikking, want toen hij even op weg was om voor den ouden dag te kunnen zorgentrof hem ziekte en ontzonken hem de krachten. Onverwacht werd hij aan zijne betrekkingen ontrukt, wien hij was tot steun en tot hoop. Zal nu een koude en harde uitlegging der wet in al hare gestrengheid op die droevige gebeurtenis worden toege past? Als de gemeente-wetgever verbood of onmogelijk maakt dat een Gemeenteraad het voorbeeld gaf van barmhartigheid of liefdadigheid en een Christelijke handreikiug in buiten gewonen nood was buitengesloten zulk een wet zou liet vonnis der veroordeeling met zich dragen. Zóó is het niet. Art. 119 der gemeentewet, bepaalt dat, ingeval van ongesteldheid van den ontvangerhij in het genot blijft van zijn jaarwedde en bij overlijden hij die met de waarneming zijner bediening gedurende meer dan een maand onafgebroken is belast geweest, voor dien tijd op de daaraan verbonden jaarwedde aanspraak heeft. Ziet de tegen woordige waarnemende ontvanger van die aanspraak af, clan kan de Gemeenteraad daarover ten behoeve van de Weduwe bij af- en overschrijving beschikken. Want, het model der plaatselijke begrooting vermeldt ook pensioenen enz. De Ge meenteraad kan, uit kracht van Art. 134 der gemeeutewet pensioenen of gratiticatiën verleenen onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. De Gemeenteraad van Schiedam heelt ook reeds jaren achtereen een toelage verleend aan de We duwe van een beambte der Secretariezou die van Leiden niet dezelfde menschlievende daad kunnen betoonen jegens de Weduwe van tien gemeeute-ontvanger Er zijn plichien die de gemeentewet niet heeft kun nen voorschrijven omdat zij uit zedelijke beginselen voort spruitende aan bet geweten van den Raad konden worden overgelaten; - daarom is iü den eed bij art. 3 9 ook een zinsnede gevoegd: //dat ik de belangen der gemeente met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen." Het zedelijk gevoel van den Raad moet zich in zijn besluiten openbaren en kan niet nalaten ook door het voorbeeld invloed uit te oefenen. En nu het belang der gemeente? 't Belang der gemeente, in een verheven zin brengt mede dat het gemeentebestuur in alles deu toon geeft van het-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1