ouderdom van rang) den lsten luit. R. W. Kraft, van het reg. veld-artilleriebij het 3de reg. vesting-artillerie, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. P. A. Moorrees, van het corps. Z. M. heeft bij het corps ingenieursmineurs en sapeurs benoemd, tot kapitein van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. J. H. Kromhout, van het corps. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Horst. c. a. de heer F. A. J. A. vau Galen, thans surn. der belasting in Zuid-Holland, Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Ka mer, van het wetsontwerp tot definitieve vaststelling der be grooting voor Financiën vroegen verscheidene leden in een afdeeling nadere inlichting omtrent de reden der aftreding van den heer Thorbecke. Door de gegeven inlichtingen achtte men de beslaande onzekerheid niet opgeheven. Men rekende het bijna ongelooflijk, dat de quaestie betrekkelijk het straf wetboek de ware reden kon zijn. Wel is waar kreeg het ge schilpunt groot gewicht, toen het bleek dat geen Minister van Financiën wilde optreden vóórdat het uit den weg ge ruimd was. Ook liet de aandrang van den Minister van Koloniën na zoo herhaald uitstel zich wel verklaren. Maar het kon zonder een nader en volledig bewijs niet worden aangenomen dat de heer Thorbecke deze inschikkelijkheid van zyn ambtgenoot zou hebben bejegend met den eisch om de beslissing onbepaald uit te stellen. Maar de zaak moest 1 nader opgehelderd wordenvooral nadat de Minister van Koloniën had verklaarddat de heer Thorbecke van zijn voornemen om ontslag zou hebben afgezieD als men de zaak van het strafwetboek had laten rusten. Uit de medegedeelde stukken kon de gevolgtrekking worden afgeleid dat de heer Thorbecke de zaak van het strafwetboek had wilen laten rusten totdat hijna afloop der aangeduide werkzaamheden zyn ontslag zou hebben gevraagd. Zij is althans veel waar schijnlijker dan de veronderstelling, dat hij aan zijn ambt genoot van Koloniën den eisch zou hebben gesteldom de vervulling eener ambtelijke verplichting onbepaald uit te stel len. Wat er van zijn moge, tot dusver is niet gebleken hoe lang de heer Thorbecke wenschte dat de zaak van het straf wetboek zou blijven rusten. Men wenscht van de Regeering het antwoord te vernemen op de vragen of de heer Thor becke een geheel onbepaald uitstel der zaak van het straf wetboek heeft gevraagd, dan wel, toegevende aan den aan drang zyner ambtgenooten om nog eenigen tijd aan het Mi nisterie te blijvendaarin heeft toegestemd op de voor waarde, dat men zoolang den strijd tusschen invoering bij de wet en invoering bij besluit zou laten rusten, ter wille van andere belangen die voorziening eischten. Wat het politieke programma van de opgetreden Regee ring betreft, met het oog op de ondervinding en op den staat onzer Financiën, scheen de verklaring, dat zij reeds nu een strengere toepassing van het beginsel der onafhan kelijkheid onzer geldmiddelen van de Indische baten wen- schelijk zou achten, de gevolgtrekking te wettigen, dat de Regeering daartoe andere middelen dan de aangeduide ver mindering der staatsuitgaven op 't oog heeft. Zeer vele le den drongen er op aan dat de Minister van Financiën deze aan de Kamer zou mededeelen. Met 't oog op de gedane verklaringen werd tevens de wensch uitgedrukt, dat de Mi nister reeds aanstonds gebruik zou maken van deze eerste gelegenheid om zijn financiëele plannen eenigszins uitvoerig aan de vertegenwoordiging mede te deelen. Naar aanleiding van deze beschouwingen werden in de meeste afdeelingen de belasting-plannen ter sprake gebracht. Daaromtrent, en meer speciaal omtrent de personeele-belas ting, de patent-belasting en de zegel-belasting wenschte men de plannen der Regeering te leeren kennen. Op nieuw drong men aan op de afschaffing van het zegelrecht op de dagbla den. Ook ten aanzien der wetgeving omtrent den accijns op de zeep wordt eenige voorziening dringend vereischt. Onder den titel van financieele beschouwingen stelt de heer Doorman te 's-Hage zich voor onderwerpen van financieelen aard en van algemeen belang te behandelen en openbaar te maken, gelijk reeds daarmede een aanvang is gemaakt met de uitgave van hier en daar verspreide be schouwingen over het op beleening of prolongatie uitzetten van gelden uit openbare kassen. Elk uitgegeven stukje is op zichzel ven c ompleet en wordt afzonderlijk verkrijgbaar gesteld. De commissiedie het gebouw buiten de Heeren- en Oosterpoort te Groningen zet, dat voor volksvoorlezingen, bijbeloefeningen, aamenkomsten voor de afschaffing en ooi voor bewaarschool zal dienenheeft op haar eerbiedig vet. zoek vrijheid erlangd van Hare Majesteit onze geliefde Ko- ningin dit gebouw naar haren naam //Sophia Huis" te noe. menterwijl Hare Majesteit deze vergunning dadelijk liet vergezeld gaan van een eerste gift voor den opbouw en de instandhouding van dit huis. Vrijdag genoot zekere T. H. de Vries in het dorp Knijpe, nabij Heerenveen, het zeldzaam voorrecht, zijn 102den verjaardag te vieren. Vele ingezetenen hebben op onderschei, dene wijzen hunne ingenomenheid met het verjaringfeest te kennen gegeven van den grijsaarddie sedert jaren door de weldadigheid wordt gevoed en nog zoo buitengewoon sterk van lichaam is, dat zijn uiterlijk den hoogen ouderdom niet verraadt. lederen Zaterdag komt de grijze man nog te voet te Heerenveen en ontvangt dan menige aalmoes. Telken jare worden op zijn verjaardag photografische portretten van hem genomen. Door de Staats-Courant worden de volgende berich ten van veeartsen medegedeeldloopeude over de week van 18 24 Februari: Te Maasland vermindert de runder-typhus. Schipluiden, de Lier en Monster zijn vrijde besmette stallen worden er gereinigd. Te Wateringen kwam de ziekte nog op een hoeve voor; evenzoo te Naaldwyk. In de gemeente Zoetermeer kwam de ziekte tot staan met het reinigen en desinfecteeren der stallen wordt een aanvang gemaakt. Zegwaard bleef deze week vrijte Bent huizen komen nog gevallen voor; de ziekte heeft daar even wel een goedaardig karakter; te Pijnacker en te Nootdorp is zij afnemende. Te Leiden, waar de ziekte nog op twee stallen heerscht, is de sterfte betrekkelijk groot. Te Oegstgeest brak de ty phus op nieuw uit. Voorhout, Rijnsburg en Sassenheim zijn weder vrij. Te Lisse heeft zich de ziekte tot den eerstaan- getasten stal bepaald. In de gemeenten Leiderdorp en Zoeterwoude blijft de ziekte nog heerschen te Koudekerk neemt zij toe. De veearts te Woerden bericht dat de ziekte in de om streken afneemt. Te Vreeswijk en te Utrecht ontstond de ziekte voor het eerst, even als te Mijdrecht; te Wilnis werd weder een stal aangetast; te Vinkeveen komen vele geval len voorde sterfte is er groot. In de omstreken van Gouda wordt de toestand dagelijks gunstiger; in verscheidene gemeenten kwamen geen nieuwe gevallen voor. Gouda, Oukoop en Sluipwijk bleven nog ver schoond. Te Berg-Ambacht werd een nieuwe stal aangetast; in de gemeenten Vlist en Stein breidt zich de ziekte niet uit. In de gemeenten Noord-Waddinxveen en Capelle a/d IJsel blyft zich de typhus uitbreiden en wordt kwaadaardi ger. ZevenhuizenNieuwerkerk a/d IJselMoordrecht en Zuid-Waddinxveen zijn vrij. Ook te Berkel is de ziekte afnemende. Minder gunstig was de toestand te Bergschenhoek. Tegen het zuiveren en desinfecteeren der stallen doet zich in die streken en ook op enkele andere plaatsen het bezwaar voordat er nog veel vee op de stallen aanwezig is en de veehouders geen gelegenheid hebben die te ontruimenzij wenschen daarom de zuivering tot den weidetijd uit te stellen. Te Ouderkerk a/d IJsel breidde zich de ziekte niet uit; wel daarentegen te Krimpen a/d IJsel. De gemeenten Kethel, Vlaardingen en Vlaardinger-Am- bacht zijn nagenoeg doorgeziekt. Te Rozenburg breidt zich de ziekte slechts weinig uit. De gevallen van veeziekte te Leksmond voorgekomen zijn hoogst waarschijnlijk gevallen van longziekte. De veeartsen twijfelen evenzeer of de ziekte die onder een kudde schapen te Loenen is uitgebroken wel runder-typhus is; de verschijnselen gelijken meer op long en ribbevliesontsteking. Overschie en Schiebroek zijn van de ziekte bevrijd te Hillegersberg bevinden zich nog slechts 3 zieke runderen. Men is in die gemeenten ijverig bezig met het reinigen en desinfecteeren der stallen. Te Sommelsdijk heeft zich de ziekte nog niet weder vertoond. Nu de collecte voor den paus is afgeloopen dringt

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2