PENNEKRASSEN DE STERRENHEMEL „MIJN STAATKUNDIG LEVEN. Brievenbus. Per Telegraaf. Beursberichten. tot de kennis van de Dagbladpers in Nederland n ii n h Sp.-aand. volg. n li H H n Rente Amst. H II II A. AKKERINGA, Boekhandelaar te Leeuwarden, heeft uitgegeven en alom verkrijgbaar gesteld OP VAN Iz. J. LION DOOR Prys BO Cents. Bij de tegenwoordige ministeriëele crisis zal deze brochure zeker geene aanbeveling noodig hebben om algemeen aangeschaft te worden. OF EEN TOGT DOOR HET UITSPANSEL DOOR »r. O. UJLE, Met vele Houtgravuren. Prijs f 8.30. //Na de ontwikkeling der wetenschap," aldus laat zich de schrijver zelf over dezen arbeid uit, behooren togtjes door de hemelruimte evenzeer tot de middelen om het publiek te onderrigten en te onderhouden tevensals de reisjes door de berglanden der aarde en over de wateren des oceaans. Tot zulke togten in de verbeelding noodig ik den lezer uit, niet door de nevelen van eene teugellooze verbeeldingmaar gedragen door den lichtstraal en geleid door de vaste hand der wetenschap. Wij zweven te zamen voorbij zon en maan planeten en kometenvaste sterren en nevelvlekken wij nemen hier en daar een rustpunt, ten einde //de wonderen van den sterrenhemel te aanschouwen en de grootsche denk beelden op te nemendie zich achter die heldere lichten verbergen; wij verlustigen ons in de eindelooze verscheiden heid van werelden als wij melkwegen met millioenen zon nen in verre schemering nog slechts zien als het flaauwe wolkje eener nevelvlek zooals die in Orion die de scherpste werktuigen nog niet in afzonderlijke sterren hebben kunnen oplossen. En wanneer dan de indrukken dier onuitspreekbare getallen en dier onbesefbare ruimten ons herinnerendat wij mensehen klein en nietig zijn bij leven van een dag dan ontwaakt, gelijk Alexander von humboldt zich uit drukt, het bemoedigenden opwekkend gevoel, dat 's men- schen verstand door ontwikkeling der in hem gelegde krach ten zooveel heeft kunnen navorschen en zulke gewigtige ontdekkingen gedaan heeft in de orde der natuur en de re gelmatigheid des heelals. En als wij dan eindelijk terugkee- ren tot onze kleine, nietige aarde, dan zullen wij haar dubbel liefhebben dewijl ons de betrekking helder is gewor den welke die aarde heeft tot dat oneindige stelsel des heelals, door hetwelk wij een togt deden op de vleugelen des lichts." Uitgave van A. W. SIJTHOFF, te Leiden. Dat de practijken velen zijn om op een klandestine wijze aan den kost te komenis meer dan bekend. Niettegen staande dit worden toch nog dagelijks onergdenkendegoed vertrouwendesoliede burgers dupe van kwade practyken en ware het wenschelijkdat zulks zooveel mogelijk werd tegengegaandoor publiciteit te geven aan verdachte han delingen welke door de nauwlettendste politieonaire maat regelen soms te laat, of in het geheel niet ontdekt worden. Wanneer U, Mijnheer de Redacteur zoo goed zoudt wil len zijnnu en dan eens wat op te willen nemenwat dienen kon het geachte publiek op het een en ander op merkzaam te makendan zoude het daar zeker dankbaar voor zijn. - Met dat verzoek ben ik zoo vry mij tot UEd. te wenden, ten einde deze regelen onder de rubriek //Cor respondentie" of //Varia" geplaatst te zien. - Zoo acht ik mij o. a. verplicht te waarschuwen tegen een mandie met potjes of fleschjes ansjovisch langs de deuren looptwelke bij de opening niet alleen het gezegde in te houden getal niet bevattenmaar ook nog bovendien van zulk een slechte kwa liteit zijn, dat dezelve niet genuttigd kunnen worden; zich in stilte beklagende zijn geld weggeworpen te hebben en zich bij den neus te hebben laten vatten. Ook liep er voor eenige dagen een zoogenaamde Fransche dame langs 's Heeren wegen die aan de huizen, zich aan meldde en de vrouw des huizes verzocht te spreken. - Zoo dra haar zulks gelukt is zegt ze door deze of geene respec table familie gerekommandeerd te zijn en biedt stukjes zeep te koop aan tegen 15 centen; wil men, om van haar af te komendaar een stukje van nemendan toont die dame zich zeer verontwaardigd en zegt niet minder dan een do zijn, minstens een half, te gelijk te slijten. Diezelfde of der gelijke stukjes zeep kan men in soliede winkels voor veel minder in prijs bekomen. N. 's-GRAVENHAGE27 Februari. Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zitting van heden. De Tweede Kamer heeft hare werkzaamheden hervat. Al de Ministers waren present. De heer van Bosse heeft het woord gevoerd en zijn leedwezen betuigd over het verlies van het Ministerie Thorbecke, en gevraagd of de arbeid der voorgangers zal worden voortge zet. De Regeering wil nopens het bestuur van het Binnen land en de Koloniën verstandige vrijgevigheid met onthou ding van roekeloos afbreken. Geene verandering hoegenaamd in de algemeene Staatkunde; geen terugtred, geen afwij king, noch hier noch in de Koloniën. Op de vraag van den heer Blussé heeft den Minister Fransen v. d. Putte geant woord dat er geen ander verschil met den Minister Thorbecke en Olivier bestond dan over de invoering van het strafwet boek in Indië. De heeren Goltstein Senior en van Zuijlen uit Arnhem waren niet bevredigd. Daarna voerden nog on derscheidene sprekers het woord over de crisis en hare aan leiding. De Ministers hebben nader geantwoordwaaruit bleek dat Thorbecke in allen geval verlangde af te treden en dit voornemen heeft te kennen gegeven. Verschil over politiek was er niet. BRUSSEL, 27 Februari. De Inpédendance bevat een te legram uit Weenen van heden, meldende, dat Frankrijk en Oostenrijk het eens zijn geworden om een conferentie bijeen te roepen van gedelegeerden der mogendhedendie het Parijsche verdrag hebben onderteekend, met het doel, om de kwestie der Donau-Vorstendommen te regelen. Frankrijk en Oostenrijk zijn het ook eens geworden omtrent de zaken van den Libanon. Amsterdam, 27 Februari. nederl. Werk. Sch. pCt. 60| 3 71| 4 94 J spanje Buitenl. H 37 Binnenl. 3 36/e Portugal te Londen. 3 44 I 18 5 6 j 6 9 3 441-3 rusland 1798/1816 5 96| 1828/29 5 Stieglitz Co. 4 64 5e Serie 5 64 6e H 5 79J 5 185{ oostenrijk Metal. 5 557 28' 5 74 Nationale. 5 583 N. Leening 5 62| 5 pCt. Turken 37T5^. pCt. Amerika 68 3 Ohio Spw. 62^. 6 1882 731. 60 j 55 3 4 6 0 V Grieken 13 j Cert. 111. centr. Spg. 841. Mt. Coup. 27.65. Nation. 28.10. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 4