Buitenlandsch Nieuws. publiek, dien ieder zich zeker nog duidelijk herinnert? Wij kunnen daar niet volmondig ja op antwoorden. Verschei dene losse tafereelen gingen ons in bonte mengeling voorbij gelijk de tafereelen uit een tooverlantaarnen men had in de entrée-actes wel een uitlegging mogen hebbenom het onderlinge verband van al die aanslagen en uitreddingen te begrijpen. Wie het boek niet gelezen heeft, zal, naar wij vreezennog niet volkomen op de hoogte zijn geweesttoen het gordijn voor de laatste maal viel. Wij moeten echter niet vergeten, dat het hoogst moeilyk is, om een drama te maken van een zeer uitgebreiden roman, en dat men zelden daarmede naar wensch slaagt. Wij weten nog welk verschil er bestond tu9schen Victor Hugo's //Miserables" als roman en als drama. En geen wonder De schoone schilde ringen en beschrijvingen vervallen, en de verschillende ge beurtenissen, welke in een roman goed verklaard en uit eengezet worden, stapelen zich in het drama op één ver moeiende en verbijsterende manier opéén. De personen, die in zoo'n stuk optreden, zijn niet uitvoerig genoeg behan deld zij doen zeer veelen praten ook wel watmaar toch behouden zij iets onzekers, iets schimachtigs, zoodat zijin weerwil van al hunne avonturennog weinig belang stelling opwekken. - Ziedaar ons oordeel in het algemeen over gedramatiseerde romans - en ook over //De wandelende Jood" in het bijzonder. De karakters van La MayeuxRo din en Dagobert kwamen ons nog het best geteekend voor, maar toch zijn ook hunne handelingen weinig gemotiveerd. Het 6 de tafereeld e 13de F e b r u a r ivoldoet het meest, want het volgende tafereel, //de kolendamp-historie", mo e t wel heel treffend en akelig wezenmaar werkt ongelukkig een weinig op de lachspieren. De uitvoering had zeer veel verdienstelijks, en de mise- en- scène was met zorg behandeld. Vooral was de decoratie in het 5de tafereel, een volle schouwburgzaal voorstellende, zeer aardig. Mw. Valois muntte uit in de rol van La Mayeuxen niet minder de heeren Faassen en Kiehl, als Rodin en Dagobert. Mw. Faassen-van-Velsen en de heer Spoor speelden de rollen van Céphise en Jacques de Ren- nepont natuurlijk en ongedwongen. In het 3de tafereel, als Jaques met Céphise bij Rodin geld komt leenen, kwam beider spel ons wel wat al te levendig voor. Wij hopen dat dit tooneelgezeischap zich bij een volgende gelegenheid over een beter bezette zaal zal kunnen verheugen. Aan het Algemeen Overzicht van het Nieuw Bat. Handelsblad ontleent men het volgende: Van Java is slechts één belangrijke tijding te vermelden, namelijk de uitvaardiging van het besluitwaarbij aan de inlandsche hoofden en ambtenaren de beschikking over den grondden arbeid en de goederen der bevolking met den lsten Januari ontnomen wordt, waartegen hun een aanzien lijke verhooging van geldelijke inkomen zal worden toege staan. De heer O. van Rees, lid in den Raad van Indië is in commissie gesteld tot regeling dezer gewichtige aangele genheid. Het nieuwe jaar kon niet beter worden aangevangen dan door dezen echt vrijzinnigen maatregelwaarop sinds zoo lang is aangedrongenen die gebiedend noodzakelijk was zoodra de regeering haar plicht tot bescherming der inlan ders tegen knevelarij en willekeur in ernst wilde beharti gen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de hoofden zeiven gaarne zullen medewerken om een toestand in wezen te brengen, waarbij het hun mogelijk zal worden, overeen komstig hun rang te leven zonder afzetterij. Den 3 lsten Dec. 11. werd te Batavia de nijverheids tentoonstelling door den president der hoofd-commissieden heer de Bruijn op plechtige wijze gesloten. Belangrijk was hierbij de mededeeling dat uit deze tentoonstelling voor de maatschappij van nijverheid en landbouw een blijvend museum zal worden verkregen van grondstoffenmodellen en voorwerpen van nijverheiddat op bepaalde dagen voor het publiek zal worden opengesteld. Vervolgens deed de se cretaris voorlezing van de lijst der voorwerpen die door de jurys na een nauwgezet onderzoek de bekrooning waardig gekeurd, en de daaraan toegekende goudenzilveren en bron zen medailles aan de inzenders, zoo ver zij tegenwoordig warenuitgereikt werden. Onder de bekroonden komen voor Gouden medaille aan W. C. Pasteur en Comp., te Rotterdam, voor brandspuiten, geweven slangen en brand- emmers. Bronzen medaille aan Braat, te Delft, voor een verzameling uit zink vervaardigde voorwerpen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 45°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Dinsdag morgen te 5 uren 36°, te 8 uren 38°, 's middags te 12 uren 49°, 's namiddags te 4 uren 44°. Met betrekking tot de bestaande spanning tusschen de Pruisische regeering en het Oosten rij ksche kabiuet, ver neemt men dat deze in de jongst verloopen dagen nog is toegenomen waartoe het antwoord op de Oostenrijksche nota van 7 dezer veel zal bijdragen. Men verzekert dat de re geering in dat antwoord Oostenrijk in vrij duidelijke be woordingen beschuldigt dat het de aangegane verdragen heeft geschonden. Wat de verdere houding der regeering betreft, deze zal zich richten naar de maatregelen door Oostenrijk te nemen, zegt bedoeld antwoord. Er zijn geruchten in om loop aangaande het bijeentrekken der troepen maar deze eischen nadere bevestiging alvorens zij als juist mogen wor den aangenomen. Den 15 den Februari werd te Londen voor het Hof van de Bank der Koningin een geding gevoerd, dat, om de daarbij aan het licht gekomen bijzonderhedenzeer de aandacht heeft getrokken. De heer Walker, de juwelier van Cornhillwien in het vorige jaar voor een waarde van om streeks f 100,000 aan horologiën en kleinodiën werd ont stolen, had een vervolging ingesteld tegen de heeren Mil- ner en Comp., ter zake dat deze firma hem een veiligheids- kist had verkocht, die gewaarborgd zou zijn tegen braak, en dat daaruit toch de diefstal was geschied. De eisch is echter afgewezen op grond dat de fabriekanten der veilig- heidskisten hem den bedoelden waarborg niet gegeven had den. Doch de opmerkelijke zijde van het proces bestond daarin dat tot het afleggen van getuigenis werd geroepen een der dievendie uit de gevangenis werd gevoerd om nopens de stevigheid van de veiligheidskisten inlichting te geven. De inlichtingen werden verstrekt met een gewilligheid die zich alleen daardoor laat verklarendat de dief hier in dit geding alleen als getuige voor kwamen dat hij geenerlei vrees behoefde te koesteren, dat zijn openbaringen tegen hem zouden worden gekeerd. Volgens zyn verhaal, wisten de dieven dat de veiligheids- kist van den heer Walker groote waarden bevatteenten einde de braak daarop te leeren hadden zij bij den fabrie- kant er twee soortgelijke gekocht, waarop zij zich oefenden. Het magazyn van den heer Walker, te Cornhill, was van Zaterdag tot Maandag verlaten. Het was gelijkvloers gele gen en werd dag en nacht met gas verlicht, zoodat door ope ningen in de luiken de politie er gestadig een waakzaam oog op kon houden. Wat deden nu de dieven? Zij nestelden zich in twee be lendende vertrekkenin huur bij een bankier en een kleer maker, die ze ook van Zaterdag tot Maandag onbewoond lieten. Zoo doende waren zij in staat op hun gemak den muur door te breken. Daar een politie-agent om de tien mi nuten door het luik kwam zien of alles van binnen in orde was, hadden zij van buiten medestanders op post gezet, die hen telkens onderrichtten, wanneer de politie-dienaar kwam en wel door middel van een koordje, waaraan zij slechts hadden te trekken. Zoodra de agent naderde, verdwenen de dieven in het naburig vertrek, en de politieman zag de vei- ligheidskist in volkomen orde. Drie hefboomen, die in een vioolkast verborgen werdenwaren genoegzaam om de vei- ligheidskist te openen. Die werktuigen, bij de politie wel bekend, heeten in die ventaal de wettige middelenomdat zij afdoende zijn. De slechte of onvoldoende, noemen zy de onwettige. Het krach tigste van die werktuigen heet de alderman zoodat de ma gistraat half schertsend vroeg, of er dan ook niet een lord- mayor was Ten slotte kreeg men de overtuiging, dat voor stoute industrie-ridders van dat slag geen veiligheidskist lang be stand wasen dat zij zich de moeite niet geven om aan binnengrendels of sloten te raken, maar heel eenvoudig, door middel van die krachtige aldermeneen geheelen wand

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2