N°. 1850. Dinsdag 27 Februari. A0. 1866. Binnenlandsch Nieuws. Volgens den dezer dagen uitgekomen Groninger stu iLÜIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$- Cts. Geboorte-, hu welijks- eD doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel raeerl5Cts.Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.j 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 na.; 11 u. 43 m.; 2 m. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 n.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 u. 50 m.;'s namidd. te 3 u. 35 m. javonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdagte 11 uur. I Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uien.-D* Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren;der Ia- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 9luren en van 36 uren; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diusdag, Woensdagen Donderdag van 92 nren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Z. M. heeft met ingang van 1 April a. s. bij de landmacht in West Indië benoemd: tot luit.-kol., komman- dant der troepen en van het garnizoen in Suriname, den majoor J. A. van der Muelen, kommandant der troepen en van het garnizoen op Curasaotot kapt. den lsten luit.-adjud. H. Knoch en tot lsten luit. den 2den luit. M. C. van Vooren, allen van het bataillon jagers N°. 27. Z. M. heeft tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de heerenH. H. Delcroixafgevaardigde vau het Belgische Gouvernement bij het jongste taalkundig congres te RotterdamProf. Heremansvice-president van genoemd congres; F. Chabas, te Chalons sur Saöne, vice- president van de Société d'histoire et d'archéologie aldaar, en Dr. G. J. Wienecke, offic. van gezondh. 2de kl. bij het Nederlandsch Oost-Indisch leger. De arrondissements-rechtbank te Arnhem heeft aangeno men dat de provinciale Staten niet bevoegd zijn een verbod uit te vaardigenwaardoor de in- en uitvoer van de eene pro vincie in de andere wordt belemmerd, vermits art. 131 der Grondwet en art. 13 9 der provinciale wet uitdrukkelijk en in het algemeen aan de Staten opdragen te wakendat der gelijke belemmering niet plaats vindt. Er bestaat plan om den heer Thorbecke, als blijk van kulde en sympathie, voor de vele en gewichtige diensten, die hij aan Nederland heeft bewezen, een nationaal geschenk aan te bieden. De bijdragen daartoe zullen zooveel mogelijk ingezameld worden over het geheele Rijk, waartoe men de bijdragen wenscht te stellen op 25 cents voor ieder deelne mer, waardoor men de algemeene deelneming denkt te be vorderen. Vrijdag avond werd te Amsterdam een jaarlijksche vergadering gehouden van de Amst. afd. der ver. //Ned. jMettray." In het afgeloopen jaar zijn er 8 kweekelingen vertrokken en 5 geplaatst. De overige had menop aan houdend verlangen der oudersom verschillende redenen moe ien ontslaan. Door de erfgenamen van den heer Bunge was ƒ2000 aan de yer. geschonken, door mevr. Dubois 2000 gelegateerd. De kolonie verkeerde in bloeienden toestand 611 breidde zich jaarlijks uit. denten-almanak voor dit jaar bedraagt het getal studenten aan de hoogeschool te Groningen 206 van welke 6 uit sluitend in de letteren, 43 voorbereidend voor rechten en godgeleerdheid, 3 8 in de geneeskunde, 19 uitsluitend in de wis- en natuurkunde, 22 voorbereidend in de genees kunde, 30 in de godgeleerdheid en 4 8 in de rechten studeeren. Thans zijn er op de verschillende staatsspoorwegen zeven-en-veertig locomotieven in dienst; dit getal zal in den loop van dit jaar tot vijf-en-negentig verhoogd worden, zoo dat er nog aeht-en-veertig boven het aanwezige getal zijn of worden aangeschaft. Aan den Staatsspoorweg van Groningen naar Win schoten zijn thans ongeveer 1200 man aan 't werkterwijl ook een aanvang is gemaakt met de lijn Winschoten-Nieuwe Schans. Donderdag des avonds te acht uren is het praamschip »de drie Gebroeders", geladen met cementsteenvan den schipper Paulu3 Brand, liggende onder zeil op de Vecht in de gemeente Zuilendoor een sterke windvlaag op zijde ge vallen en de bovenlast ontzet; het schip was daardoor in weinig tijds vol water geloopen en in het midden van het kanaal gezonken. De vrouw van den schipper en hun eeüig kind van elf dagendie beneden in het schip door het wa ter overstelpt werden, zijn beiden verdronken; met alle inspanning heeft de schipper, niettegenstaande hij aan borst en arm was gewondvrouw en kind trachten te redden maar al zijn pogingen waren vruchteloos; later zijn vrouw en kind levenloos uit het vaartuig gehaald. In den nacht van 17 op 18 dezer is de herberg //Het Station" in het dorp Hitzum geheel afgebrand. In den nacht van 22 op 23 dezer zijn te Delden twee huizen afgebrand, bewoond door Gerritsen en Meijer; ter nauwernood hebben de bewoners zicb uit de brandende huizen kunnen redden. Zaterdag avond omstreeks negen uren ontwaarde men te Heenvliet in de richting van de gemeente Zuidland een hevigen vuurgloed. Spoedig kreeg men de verzekering dat in die gemeente brand was uitgebarsten en wel in de schuur van Luyendijk Beukelman waarin noppen geborgen waren. De schuur is totaal afgebrand met een aantal takkebossen en voor een waarde van f 5 00 aan noppen, die niet tegen brandschade verzekerd waren. De brand sloeg vervolgens

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1