en 10, en zes bronzen medailles en f 5, en zoo noodig ook getuigschriften. Het Dagblad van 's-Gravenhage bevestigt het door het muziekaal tijdschrift Caecilia geleverd berichtdat me vrouw Offermans-van Hove het besluit heeft genomen hare loopbaan als concert-zangeres te sluiten zonder daarom hare talenten geheel aan de dienst der kunst te onttrekken. Zij stelt zich voor, hare uitstekende gaven te's-Gravenhage aan het geven van zanglessen aan eenige élèves dienstbaar te maken. De Tijd zegt: //De toevloed der vrijwilligers te Rome is zoo groot geworden dat de pauselijke kazernen voor het oogenblik geen plaats hebbenom al de aankomenden te huisvesten. Dien ten gevolge heeft men uit Rome last ge geven dat gedurende een maand lang geen vrijwilligers naar de eeuwige stad worden opgezonden." Woensdag middag gebeurde er aan de spoorwegbrug te Zutphen een droevig ongeluk. De brugwachter was bezig de brug toe te draaien toen hem de kruk ontglipte en deze hem met geweld tegen het hoofd sloeg. Hij viel van de brug op het vooruitstekende gedeelte van den stroompijler en van dezen in de rivier. Oogenblikkelijk sprong hem iemand na; deze bracht den drenkeling na weinige oogenblikken uit het diepe water op het droge, waarop men den bewusteloozen brugwachter naar het stationsgebouw voerde; de ongelukkige leefde nog slechts weinige oogenblikken. De hoofdwonden waren waarschijnlijk de voornaamste oorzaak van zijn dood. Naar men verneemt laat hij een weduwe en kinderen na. In de Haarlemsche Courant leest men de volgende advertentie Iemand, die gaarne rijk wenscht te worden, stelt voor, aan ieder zijner landgenootendie 't missen kan, hem toe te zenden de somma van vijf centen. Zegge 0,05. Na aftrek van advertentiekosten zal het batig saldo later vermeld worden. Brieven franco, onder het devies Utopia, bij den Boekhandelaar B. H. Colenbrander te Zutpben. Bij den kerkeraad der Herv. gemeente te Utrecht is het bericht ingekomen, dat ook Ds. L. Steinfort, pred. te Bloemendaal gemeend heeft, de beroeping naar Utrecht niet te kunnen aannemen. De Thermometer van Fahrenheitjteekende alhier Donder dag des namiddags te B uren 33°, des avonds te 8 uren 36°, te 10 uren 37u. Vrijdag morgen te B uren 33°, te 8 uren 34°, 's middags te 12 uren 42°, 's namiddags te 4 uren 45°. Buitenlandsch Nieuws. In Pruisen is de runderpest sedert het jaar 18B6 elf maal uit Rusland, Polen en Gallicië binnengeslopen. Zij vertoonde zich: 1°. in het midden van September 1855 op 7 plaatsen in de kreitsen Benthen en Tost-Gleiwitz, en was tegen het einde van October onderdrukt met de opoffering van 118 stuks vee; 2°. in November en December van hetzelfde jaar op 4 plaatsen in de kreitsen Inowrazlaw en Gnesen en was in het einde van Januari 1856 onderdrukt met 83 offers; 3°. ten zelfden tijde op een goed in den kreits Wreschen en op een plaats in den kreits Adelnau en was, na tot het einde van Januari 185 8 te hebben voortgewoedonderdrukt met 166 offers; 4°. ten zelfden tijde en met gelijken duur in de kreitsen Neidenburg, Oosteiode, Mohrungen en Pruisisch Holland, en werd on derdrukt met 263 slachtoffers; 5°. van April tot Juni 1856 op omstreeks 30 plaatsen in de kreitsen Steinau, Guhrau en Wohlau, aanhoudende tot in October, met opoffering van 1066 stuks; 6°. in Mei van hetzelfde jaar in de stad Schrimm en op 13 plaatsen in de kreitsen Fraustadt en Scbroda, voortdurend tot het midden van September, met 993 slacht offers; 7°. in Maart 1 85 7 in de kreitsen PlessTost-Glei witz, Benthen en Neumark, onderdrukt in Mei met het verlies van 183 stuks; 8°. in April van hetzelfde jaar in den kreits Tilsit, onmiddellijk onderdrukt met 13 stuks ver lies; 9°. in December 1859 op een goed in den kreits Ra- tibor, na te hebben voortgewoed tot Febr. 1860, met op offering van 170 stuks; 10°. in dezelfde maand in de kreit sen Nimptsche en Breslau, terstond onderdrukt met een verlies van 133 slachtoffers, 11°. in Nov. 1864 op een plaats in den kreits Ratibor, dadelyk onderdrukt met op offering van 40 slachtoffers. Geheel verlies 3233. In de voorgaande week werd in de kazerne der ja- gers te Schönbrunn een dubbel schot gehoord en bijna op hetzelfde oogenblik zag men een sergeant, geheel met bloed bevlekt, met waggelende tred uit een kamer komen. Zijne kameraads liepen op hem toe, en stervende zeeg hij in de armen van een hunner. Men trad de kamer binnen, van waar de geweerschoten waren vernomenen vond een meisje van zeventien jaren dood op een bed uitgestrekt liggen. De sergeant had zijn verloofde, de dochter van een herber gier te Brück, gedood en vervolgens zich zelf een lading hagel met een karabijn in de borst gejaagd. Op de tafel lag een briefje, waarin het meisje verklaarde, dat zij had wil len sterven door de hand van haren geliefdedie haar in den dood moest volgen. Onder aan het briefje had de ser geant geschreven: //De karabijn N°. 16 is voor haar, N°, 17 voor mij." En een post scriptum luidde: n 2 uren. Het vuurwerk begint." De heer Griffith, die in het Engelsche parlement zich zekeren naam heeft gemaakt door zijn noodelooze en vruch- telooze interpellaties, heeft ook thans bij gelegenheid der opheffing van de habeas corpus-acte weder een dwaasheid be gaan. Die wet was Zaterdag avond behandeld en de zitting had geduurd tot een uren. Griffith beweerde op dien grond dat er sabbat-schennis is gepleegd en de wet niet geldig is, De heer Grey antwoordde dat er geen wet in Engeland verbiedt om op Zondag zitting te houden en hij haalde verscheidene voorbeelden van bepaalde Zondagszittingen aan, Gelukkig zijn //staatslieden" van het gehalte van Griffith zeldzaam. Als de meerderheid van het parlement met hem eenstemmig ware geweestzou de intrekking der habeas corpus-acte zeer zeker niet de gunstige werking hebben uit geoefend die thans juist door de snelheid waarmede die maatregel tot stand kwamer het gevolg van geweest is, Men zal zich herinneren dat ook in de Nederlandsche ka mer sommige vroegere leden bewijs hebben gegevendat zij dachten als Griffith. Maandag is het zonderlingste schip, dat immer zij gebouwdvan de werf des heeren Hëpworthte Londen te water gelaten. Het heeft den vorm van een cigaartwee schroeven en is gedeeltelijk van hout en ten deele van jjzer samengesteld. Binnen tien dagen zal het gereed zijn om naar zee te kunnen gaan. Het draagt den naam van Rose Winan de echtgenoot des eigenaars. De waarde der personele nalatenschap van wijlen deu heer Richard Thornton is aan het bureau van successie te Londen opgegeven te bedragen 2,5 92,995 waarvan 150,260,17 als recht moet worden voldaaD. Deze bui tengewone ontvangst is oorzaak dat de zegelrechten in de laatste drie maanden 106,000 meer hebben opgebracht. De onroerende bezittingen van den overledene waren van weinig belang. Zes leden der Kamer van Afgevaardigden te Parys hebben een amendement ingediend betreffende de veeziekte, dat zonder twijfel tot belangwekkende beraadslagingen zal aanleiding geven. Het amendement heeft ten doel, dat alle runderen op stallen, waar de veeziekte uitbreekt, dadelijk zullen worden afgemaakt, onder uitbetaling van de volle waarde van dit vee, als schadevergoeding van Rijkswege. De Fransche Senaat heeft een aanvang gemaakt met het onderzoek der ingekomen petitiën. Er zijn daaronder zeer kluchtige adressen. Zoo heeft het een braven bewoner van het Oostelijk deel des lands zeer geërgerd dat de postzegels die de beeltenis der Keizers dragenvoortdurend door de postbeambten worden ontheiligddoordien zij er een stempel op drukkenhij ziet daarin een tekortdoening aan den eer bieddien men het hoofd van den staat verschuldigd is, en wendt zich met grooten ernst tot den senaatom te vragendat de beeltenis des Keizers op de postzegels ver vangen worden door het Keizerlijk wapen. Een ander petition- naris verzoekt den senaat hem te beschermen tegen de gift mengers, waardoor hij zich omringd gelooft. Er zijn echter ook adressen van ernstiger aard ingeko men. Zoo werd gisteren rapport uitgebracht op een petitie van den heer de Coninckte Havrewaarin gevraagd wordt de herstelling van de arrondissements-synoden voor de Her vormde eeredienst, samengesteld door vijf consistoriëneen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2