N°. 1848. Zaterdag 24 Februari. A0.1 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSGH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 w. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, 'snamiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.j's namiddags te 8 u. 35 m. 'savonds te 7 n. 65 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iodisohe Landpoit. Over Southampton, t en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West~Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeetter en Wethoudert, Maandagen Donderdagte 11 uur Cuutmittie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. 'Burgemeetter, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - Prettdent der Commistie an Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thetaurie, dagelijks van 102 uren .-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uien. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren;'der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9luren en van 86 uren; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Z. M. heeft J. van der Mye op zijn verzoek eer vol ontslagen als burgemeester der gemeente Zandvoort, en als zoodanig benoemd P. A. C. H. T. A. Werdmuller von Elgg. Men bericht dat de heer Villamus, consul-generaal van Frankrijk te Amsterdamdoor Z. M. den Keizer der Franschen is benoemd tot Commandeur van het Legioen van Eer. Te Zutphen worden nog als candidaten van het lid maatschap der Tweede Kamer genoemd de HH. Mr. Jb. Dam, procureur, wethouder en lid der provinciale Staten, en Mr. H. J. Swaving, kantonrechter te Zutphen, lid der prov. Staten van Gelderland. In de vergadering van Woensdag van de vereeniging //Redding door bezuiniging" te Zutphenis tot kandidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer Mr. J. R. Thor- becke. Naar men verneemt bestaat in de omstreken van Win schoten het voornemenom den heer Thorbecke als bewijs van hoogachting en sympathie een geschenk aan te bieden terwyl ook de vereerders van dien Staatsman in andere pro vinciën zullen worden uitgenoodigd daaraan deel te nemen. In de zitting van den Hoogen Raad (burg. kamer) van Donderdag heeft de adv.-gen. Gregory conclusie geno men in de zaak van de //actiën-gesellschaft fiir Versiche- rungen Moguntia", gevestigd te Maintz, als hebbende in zich opgelost en voortzettende de voorheen aldaar gevestigd ge weest zijnde//Rheinschifffahrts-Assuranz-Gesellschaft", eische- resse, proc. Eyssell tegen de naamlooze vennootschap de Al- gemeene Brandwaarborg-Maatschappij //Ultrajectum", geves tigd te Zeist, verweerderesseproc. van der Jagt. Het gold hier de vraag of een buitenlandsche naamlooze vennootschap van koophandel in Nederland zonder Konink lijke bewilliging in rechten kan optredeD. Die vraag is zoo wel door de rechtbank te Amersfoort, als door het hof in Utrecht in ontkennenden zin beantwoord. De adv.-gen. Gre gory was van oordeel dat gemelde vraag bevestigend moet beantwoord worden en concludeerde mitsdien tot vernietiging van het arrest en vonnis en tot verwijzing der zaak naar de rechtbank te Amersfoort, ten einde met inachtneming van 8 Raad8 arrest op de bestaande dagvaarding verder te wor den behandeld en beslist. De uitspraak is bepaald op Don- derdag 29 Maart. Voorts is behandeld de zaak van de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en mom- boirkamers gevestigd te 's Gravenhageeischeresproc. de Bas advocaat Mr. Delprat, tegen den burgemeester der gemeente Leiden, en als zoodanig namens de gemeente in rechten op tredende, verweerder proc. Franqoisadvocaat Mr. Kappeijne van de Coppello. Het aangevoerde middel van cassatie be staat in schending van art. 4 in verband met art. 1 en 2 der wet van 5 Maart 1862 (St. N°. 45) als hebbende het hof tot de verantwoordrekening bij die wetsbepalingen be volen aan allen die over weeskamer-fondsen beheer hebben gevoerd, onder welken titel ook, ongehouden geoordeeld de gemeente Leiden in weerwil dat zij in beheer heeft genomen weeskamer-fondsenaan gerechtigden terug te geven en door haar beheerd tot haar eigen voordeel. Donderdag avond had te 's-Hage in de zaal der Ver eeniging een vergadering plaats van de vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerk-nijverheid in Nederland, afdeeling 's-Gravenhage. Deze vergadering werd bijgewoond door zeer vele leden als ook door een groote menigte werk lieden en patronendie daartoe in de gelegenheid waren ge steld. Zy werd geleid door den voorzitter, den heer Mr. J. Kappeijne van de Coppello. In deze bijeenkomst is een po pulaire voordracht gehouden door den heer L. A. H. Har- togh, civiel-ingenieur te Amsterdam. Zijn voordracht had het meest ten doel, den handswerkman de verschijnselenwelke hij dagelijks in zijn werk ontmoet, op te helderen. Hy deed uitkomen dat door de werking der lucht en der natuur de meeste der verschijnselen ontstaan die hem onbegrijpelijk toe schijnen. Hij noodigde een ieder uit om wanneer hij in het dagelijksch leven iets ondervond hetgeen bij niet begreep, daarmede vrijelijk voor den dag te komen. Zulks geschiedde daD ooken werden de vragendoor den heer Hartogh zeer bevattelijk opgehelderd. Daarna bedankte de voorzitter den spreker, en deelde mede, dat door de Vereeniging prijsvragen zullen worden uitgeschreventot mededinging waartoe alle jeugdige werklieden beneden de 23 jaren wer den uitgenoodigd. Het onderwerp is aan een ieder overge laten; tot belooning daarvan is door de afdeeling uitge loofd een gouden medaille en /25, drie zilveren medailles

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1