Buitenlandsch Nieuws. den geneeskundigen raad voor de provinciën Overijsel en Drenthe gehouden. Er waren 24 leden en plaatsvervangende leden tegenwoordig. Na een inleidingsrede van den voorzit ter den heer Dr. L. Ali Cohenhad de vaststelling plaats van het concept-reglement van orde der vergadering, werden de ingekomen stukken gelezenen achtereenvolgens aan de orde gesteld1°. regeling der visitatie van de apotheken 2°. maatregelen ter bestrijding van epidemische ziekten in het algemeen en van de cholera in het bijzonder; 3°. re geling van het onderzoek van openbare gebouwen (art. 5 wet van 1 Juni 186 5 Staatsblad NQ. 5 8); 4°. middelen tot het verkrijgen van geneeskundige plaatsbeschrijvingen 5°. bevordering der koepok-inenting en herinenting6°. het taxeeren van rekeningen, door armbesturen enz. ingezonden. Over al deze punten werden discussiën gevoerd, welker uit voerigheid ons verhindert danromtreut bijzondere mededee- ling te doen. Naar men verneemt bestaat bij professor Buys Bal lot te Utrecht het plan om zjjn professoraat in de wiskunde neder te leggen, ten einde zich voortaan alleen met de me teorologie bezig te houden. Te Zutphen is Maandag ter feestelijke inwijding van de IJselbrug te 12 uren door den burgemeester Jhr. Coe- nenin tegenwoordigheid van den gemeenteraad, de inge nieurs en den aannemer Harkort, de laatste klinkbout in de brug geslagen. Daarna was er parade, waarbij de troe pen over de brug heen en weder paradeerdeu. Als een zeldzaamheid verdient vermelding dat de beer E. J. Adanmedicinae doctor te Wouw, Zondag het 64ste verjaarfeest van zijn doctoraat vierde. Bijna 89 jaren oud, arbeidt de bekwame geneesheer nog met lust en ijver en neemt hij nog steeds de geneeskundige armenpractijk waar in deze uitgebreide en volkrijke gemeente. Aangaande het plaats gehad hebbend ongeluk in de Roomsche kerk te Deventer wordt bericht, dat een der ge troffen werklieden slechts één en niet vijf kinderen achter laat, en dat het gewelf eerst voor eenige dagen gemetseld was. De schuld schijnt aan den aannemer te liggen, die, zegt men, tegen den zin van den architect, de stutten en houten vormen van het gewelf te spoedig liet wegnemen. De beide andere gekwetsten zijn gelukkig aan den dood ontkomenmen heeft hoop op hunne geheele herstelling. Het lot der weduwen verwekt algemeene deelneming. Naar men verneemt zal de vacature bij de Hervormde gemeente te Losdorp, in Groningen, ontstaan door het ver trek van Ds. H. van Griethuysen naar Nieuwe Tonge, en voortdurend door een tiental vergeefsche beroepingennu eerlang vervuld worden, daar Ds. J. van der Meulenpred. te Lollum het beroep heeft aangenomen. Ds. P. van Son pred. te Kethelheeft aan z(jn ge meente bekend gemaakt dat hij toezegging van beroep had ontvangen naar de Hervormde gemeente te Warmond, als ook naar de gemeente te Korter en Langer Aar. Woensdag overleed alhier in den ouderdom van 76 jaren Ds. T. van Spall, rustend predikant der Hervormde gemeente te Klundert, die als schrijver van onderscheidene christelijke werkenvan stichtelijken aard en zich door ge moedelijken ernst onderscheidende, een goeden naam verwor ven had. Wij vernemen dat op 's Konings verjaardag alhier is tot stand gekomen een afdeeling der Nationale Ver- eeniging //het Zilveren Kruis", waarvan Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden beschermheer is. De afdeeling telt ongeveer 30 leden; het voorzitterschap is opgedragen aan Dr. C. Honig. 'De afdeeling is opgericht door de oude krijgers van 1813— 1815 de oud-majoors Mac' Lean, de Vogel en Dr. C. Honig en den oud-kapitein Delfos den Doren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 33°, des avonds te 8 uren 32°, te 10 uren 32u. Donderdag morgen te 5 uren 24°, te 8 uren 2 6°, 's middags te 12 uren 34°, 's namiddags te 4 uren 33°. In een hotel te Brussel kwam een reiziger en zette zich aan de table d'höte, terwijl hij op een stoel naast zich zijn reiszak plaatste. Toen hij des anderen daags wilde ver trekken en zijn rekening vroeg, zag hij daarop uitgetrokken twee dinees. Op zijn aanmerkingen derwegens kreeg hij ten antwoorddat zijn reiszak de plaats van een ander gast had ingenomenwaarom hij verplicht was die plaats te be talen. De reiziger sprak geen woord en betaalde, maar kwam weinige dagen daarna terug, zette zich weder aan tafel en dezelfde reiszak naast hem. Thans droeg hij zorg, dat hij van elke schotel, die voorgediend werd, iets nam, zoodat de reiszak ruimschoots zijn aandeel bekwam. Dit ging ten laatste zooverdat de bedienden zich daarover aanmerkingen veroorloofden. //'Ja," antwoordde de reiziger, //den vorigen keer had mijn reiszak geen honger, nu heeft het buitenge wone apiteit, dat komt op hetzelfde neer." De bedienden dropen af, maar de reiziger verhaalde het geval aan de dischgenooten die zich daarover vroolijk maakten. Den 15den Juni of daaromtrent zal de driemaster //Leopold Gateaux" onder den gezagvoerder Louis Meyer, Antwerpen verlaten voor een reis rondom de wereld, die tot het laatst van Augustus 186 8 zal duren, en waaraan men tegen den prijs van 4 250 francs 'sjaars kan deelne men. Aanvankelijk was het plan dat voornamelijk jongelie den van deze gelegenheid tot hunne vorming zouden gebruik maken. Thans echter is aan de slaapplaatsen enz. zoodanige wijziging gegeven dat ook mannen van leeftijd er aan deel kunnen nemen. Het programma, dat thanst verschenen is, bevat ook de opgaven van den tijd dien men in elke haven zal doorbrengen. Onder anderen zal men 84 dagen in de verschillende steden van Zuid-Amerika verblijven, 35 da gen in China, 60 in Japan, 30 in Engelsch-Indië15 op Java enz. Te Weenen is een welbekende orgeldraaier overleden, die aan zyn drie kinderen een som van fl. 24,000 heeft na gelaten welke hij, volgens zijn testament, op eerlijke wijze verdiend heeft. Het Emm. Bürgerblalt schrijft van Emmerik: //Heden middag (den 12den dezer) tegen 3 uren vertrok bij tame lijk hevigen wind de stoomboot Willem II, toebehoorende aan de Nederlandsche Stoomboot-Reederijvan de landings brug om zijn benedenwaartsche reis voort te zetten. Op het oogenblik der afvaart werd de op het achterdek opeengesta pelde last, uit wijn in kisten bestaande, door een hevigen windstoot aangegrepen en aan bakboordszijde geworpen, waar door het schip zoo zeer op zij gingdat het water boven de vensters der kajuit stond. Gelukkig waren deze dicht en stevig en hielden den aandrang van het water tegenanders zou het schip in weinig minuten met water gevuld en dan reddeloos verloren gegaan zijn. Maar zóó ook bleef het ge vaar nog groot, daar het nog slechts een hevigen windstoot noodig hadom het schipaan de eene zijde schier geheel onder water en aan de andere met den geheelen flank aan den wind blootgesteld, omver te werpen. Uit deze gevaar lijke positie werd het gered door de tegenwoordigheid van geest van den kapitein Hermann Bettger en den stuurman Mat thias van Vugt, alsmede door de behendigheid van de ge zamenlijke equipage." Het aantal brievendat in den loop van het jaar 1864 in het Vereenigd Koninkrijk van Engeland en Groot- Brittannië afgeleverd werd, bedroeg 679 millioen. Gemid deld ontving elk inwoner 23 brieven; te Londen beliep dit cijfer evenwel 51 brieven per hoofd. Tusschen Engeland en het buitenland, met inbegrip der Koloniën, werden 2 8 mil lioen brieven gewisseld, en wel 6,771,000 stuks met Frank rijk, 4,865,000 met de Yereenigde Staten, 4,403,000 met Pruisen, Hamburg en Bremen, 3,632,000 met Indië en China, 2,915,000 met Australië, 1,727,000 met West- Indië en Zuid-Amerika, 924,000 met België827,000 met Italië, 6 17,000 met Spanje, 600,000 met de Nederlanden. In het Vereenigd Koninkrijk werden in den loop van dat jaar 95^ millioen boeken en couranten afgeleverd, terwijl 62 5,930 pakketten en monsters werden bezorgd. De beroemde windmolen te Sans-Souci die zulk een groote rol speelde in de geschiedenis van Frederik den Groote, zal op bevel van den tegenwoordigen Koning worden afge broken. -De bill is in Ierland sedert Maandag morgen in wer king. Er bestaat geen voorbeeld voor de snelheid, waar mede deze wet ten uitvoer is gelegd. Zij geeft den onder- Koning het recht om in arrest te houden elk verdacht

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2