N°. 1847. Vrijdag 23 Februari. A0. Binnenlandsch Nieuws. m. Z. M. heeft den kolonel Rauch tot kommandeur en diens adjudanten, baron de Voerst en Alvensleben, allen van het elfde Pruisische huzaren-regementtot ridders der orde van de Eikenkroon benoemd. Men verneemt dat Z. M. de Koning de heeren H. van Goens, en D. J. Brouwer, luitenants ter zee 1ste kl., benoemd heeft tot ridders der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft aan den heer J. Caspariridder der Militaire Willemsorde, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van ontvanger der directe belas tingen in- en uitgaande rechten en accijnzen te Ittervoort. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Zoeter- woude herbenoemd Mr. P. van Outeren. De Staats-Courant behelst een Kon. besluit van 9 Febr., waarbij geregeld wordt het toezicht op het kerkelijk beheer bij de Hervormden. Aan dat besluit ligt de wensch ten grondslag //om de rechtstreeksche tusschenkomst van den Staat bij het beheer der goederen van de Herv. kerk te doen ophoudenen te dien aanzien aan die kerk gelijke vrijheid te verzekeren als door andere gezindheden genoten wordt". Te dien einde worden buiten werking gesteld de bepalingen krachtens welke Commissarissen des Konings en leden van Gedeputeerde Staten zitting hebben in de provinciale colle- giën van toezicht, en leden van plaatselijke besturen in de collegiën van kerkvoogden. Te zelfder tijd wordt in het le ven geroepen een Algemeene Collegie van toezicht, hetwelk samengesteld zal zijn uit veertien leden, waarvan elk prov. collegie van toezicht uit zijn midden éénen de Synode der Ned. Herv. kerk, insgelijks uit haar midden, drie leden aanwijzen zal. Dat collegie zal uit zijn leden een voorzitter en onder-voorzitter en uit of buiten zijn leden een secretaris kiezen. Zijn vergaderingen zullen gehouden worden te 's-Gra- venhage, op aanschrijving van den voorzitter. De leden van het algemeen collegie van toezicht zullen geene belooning genieten. Door dit Koninklijk besluit is weder kracht bijgezet aan het beginsel, dat de Hervormde gemeenten vrijheid moe ten krijgen, maar nog niet bezitten, om zelfstandig het be heer der kerkelijke inkomsten te regelen. Dit besluit treedt in werking op 1 April 1866 en vervalt na afloop van drie jaren van rechtswege. Of dit Koninklijk besluit mist een wettigen grondslagof de nieuwe gemeente-commissie van het Nederduitsch Hervormd kerkgenootschap is onwettig. Is het denkbaar dat de Minister Olivier op den laatsten dag van zijn regeeringstaak de verantwoordelijkheid van een be sluit op zich nemen zoudat geen wettelijke kracht bezit en geen enkelen dag rechtsgeldig zou zijn P Bij den Raad van Stateafdeeling voor de geschil len van bestuur, is Woensdag o. a. behandeld een geschil tusschen de Gedeputeerde Staten van Zuid- en Noord-Hol land over de goedkeuring der rekening van ontvangsten en uitgaven van het Hoogheemraadschap van Rijnland over 1864. In de buitengewone vergadering der Prov. Staten van Overijsel, 19 Febr. gehouden, is ingekomen een ontwerp- reglement tot beteugeling der veepest en een voorstel om f 20,000 beschikbaar te stellen voor de kosten, die van dat regl. het gevolg zullen zijn. - De Gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdag tot Wethouder voor de publieke werken, ter vervanging van den heer Teding van Berkhout, benoemd den heer Mr. H. J. van Lennepmet 18 stemmen, terwijl er 16 op den heer Dr. E. C. Buchner vereenigd waren. Er zijn te 's-Hage aangebracht een viertal zeer net ingerichte omnibussenvan Parijsch maakselwelke nog door zes dergelijke zullen gevolgd wordenzij strekken voor de dienst van de Nederl. railroute-maatschappijwelke waar schijnlijk met 1°. Mei a. s. tusschen 's-Hage en Delft zal worden geopend. Met den aanleg van den weg zal althans spoedig een aanvang worden gemaakt. De bedoelde omni bussen zijn zoodanig ingericht, dat elk vijftig passagiers kan bevatten. Dinsdag avond vierde de 's-Gravenhaagsche Bijbel» vereeniging in de Luthersche kerk het feest van haar 50ja- rig bestaan, dat bijgewoond werd door H. M. de Koningin en H. K. H. Prins Hendrik. De voorzitter Essenius Greeff opende de plechtigheid met een toespraakDs. Moll hield een hoogstbelangrijke feestrede met al den vuurgloed eener warme geloofsovertuiging, Dr. Beijnen schetste in kernach tige en bezielde taal het werk der vereeniging en Ds. Schuur- mans sloot de plechtigheid met gebed. -Maandag werd te Zwolle de eerste vergadering van LEIIISCII II Kilt IA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12{ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 36 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 w. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags.-—Oost-Indische Landpost. Over Southampton l en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdagte 11 uur C'oMmissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van LI1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 aren.-D« Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhais, eiken werkdag van 'smorgens 121 uien. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4-7 uren;der ln- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 9luren en van 86 uren; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diusdag, Woensdagen Donderdag van 92 nren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1