Het nieuwe Ministerie. N°. 1846. Donderdag 22 Februari. A0. 1 IJJDSGH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mer3 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regeU/0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90, Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 rn.;'a namiddags te 3 u. 35 ie, savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouder»Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van 111 uren,-Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10i uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Z)r Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren;der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijnsen dagelijks van 91 nren en van 36 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Vier jaren geleden trad weder een Ministerie op, dat naar den heer Thorbecke werd genoemd. Na een verwisseling van per soneel is het afgetreden en vervangen door een ander, dat slechts is aangevuld door nieuwe ledenin plaats van de HE. Belz, Thorbecke en Olivier. Men vraagt thans welken naam het draagt: een Thorbeckiaansch of een anti-Thorbecki- aansch Ministerie Zoo ver zyn we nu gekomendat het karakter van een Ministerie niet wordt aangeduid door een programma van beginselenmaar door een partijnaam. Ge lukkig evenwel, dat men thans met de naamgeving ver legen isdaar men aarzelt het nieuwe Bewind óf een Thorbeckiaansch Ministerie óf een anti-Thorbeckiaansch Mi nisterie te noemen. Waarlijk reeds te lang liep de stryd op staatkundig gebied over personenheerschte maar al te zeer een verwarring van begrippen en miste men de grens tusschen liberaal en conservatief, terwijl alleen het anti revolutionair beginsel zich handhaafde. Of was het Ministerie Thorbecke altijd liberaal en nim mer conservatief? De wet op het middelbaar onderwijs zoo wel als het stel geneeskundige wetten gaf daarvan ondub belzinnige blijken. De afschaffing der plaatselijke accijnzen en van den rijksaccijns op de brandstoffen kwam tot stand ook met medewerking van de conservatieve partij. De wet ten op het armbestuur en op het lager onderwijsonder een anti-Thorbeckiaansch Ministerie in het leven geroepenwer den ouder het Ministerie gehandhaafd, want van herziening was geen sprake. De beginselen van behoud werden toege past op de kieswet, terwijl het óOjarig bestaan der wette lijke regeling van het hooger onderwijs werd herdacht, zon der dat er eenige hoop op een nieuwe wet op dat gewichtig onderwerp gegeven werd. Over de ministeriëele crisis en hare oorzaken spreken we niet. Berst later zal moeten blijken of bloot tweespalt be stond omtrent de invoering der Indische strafwetgeving by besluit of bij een wetdan welof andere gewichtige zaken of ook het gemis aan een goede verstandhouding tot scheu ring aanleiding gaven. Zooveel is zekerdat het nieuwe Mi nisterie anti-Thorbeckiaansch iswat de invoering der Indi sche strafwetgeving betreft. Zal het overigens Thorbeckiaansch zijn In het belang van Koning en Vaderland is het zeer ge- wenscht, dat die partijnaam verdwijnt en niet langer ge schermd wordt met beginselenwaarvan verschillende par tijen zich het monopolie toeéigenen. Op meer dan een deel van het maatschappelijk gebied, kerkelijk en staatkundig, hebben de namen liberaal en conservatief hunne ware betee- kenis niet meer. Dat spelen met woordendat versieren met kleurendie verwarring van begrippen moeten plaats maken voor een onpartijdige beoordeeliug der daden en handelin gen. Al wat openbaar maakt is licht, en de daden van een Minister of van een Ministerie geschieden niet in het ver borgen. Blind vertrouwen grenst aan wautrouweu want de uitersten ontmoeten elkander. Ministeriëel of anti-ministerieel het een zoowel als het ander past niet aan een Volksverte genwoordiger die de zaken beoordeelt en alleen dan op personen let, wanneer vertrouwen in het spel komt. De wijze waarop het nieuwe Ministerie is tot stand ge komen boezemt weinig vertrouweu in omdat vele bekwame staatsmannen zich er aan onttrokken. De9 te meer is het plicht, om zonder vooroordeel of vooringenomenheid te wach ten op daden. Van waar het komt is bekend, wat het is blijft nog raadselachtig, wat het wil moet blijken, waar heen het schip van staat zal gevoerd wordendaarvoor zul len de Staten-Generaal toezien, en de verkiezingen, in de maand Juni aanstaande te houden, zullen de natie in de gelegenheid stellenom haar wil te openbaren. Voorshands zal de koloniale staatkunde van het Ministerie bij de behandeling der cultuurwet eenig licht verspreiden meer dan de inlichtingen, die het kabinet by zijn eerste verschijning aan de Volksvertegenwoordigers mocht geven. Vóór het tijdstip der verkiezingen zal de intrekking en aan-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1