N°. 1845., Woensdag 21 Februari. A0. 18 Eendracht maakt macht. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 42 m.j 4 u. 45 m.; 9 h. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's namiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbustichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkj-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethoudert, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10i uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 nren.De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 men. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8'2 uren en van 4>7 uren;der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnseu dagelijks van 91 nren en van 36 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 men. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Onder deze leus is te Sneek een vereeniging opgericht tot het aanwenden van pogingen om door onderlinge samen werking, zooveel mogelijk van allen in Nederland, die met hen het bestaande stelsel van belastingen afkeuren, een maat schappij tot bevordering van herziening van het belastingstel sel tot stand te brengen. Die vereeniging heeft zich reeds tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewendten einde een grondige herziening te bevorderen en daarbij gevoegd een statistiek der veraccijnsingen van 1836 tot 1859, waar uit zich een minder verbruik doet kennenzoowel van ar tikelen van weelde als wyn bierengedistilleerd en goud en zilverwerken waarvan de comsumtie over het geheel der bevolking gerekend, met 40 25 32^ en 32 pCt. is ver minderd, als van voorwerpen van behoefte, als: runderen, kalveren, varkens en schapen, waarvan de veraccijnsingen een vermindering aanwijzen van 34] 35, 12] en 5 5 pCt. Op grond van zulke uitkomsten mag men besluitendat evenzeer de vraag naar andere artikelen van verbruik, waar van de statistiek ontbreekt, moet zijn verminderd. iiZoodanige achteruitgang van den binnenlandschen consum- tie-handel zou zeker niet hebben bestaan, wanneer win de zakken van het volkwaren gelaten die millioenendie door een schromelijk onevenredige lastverdeeling de talrijk ste klassen te veel worden ontwoekerd. De winstderving veroorzaakt door die onmiskenbare vermindering der alge- meene welvaart, ook voor den kapitalist - althans als deze is nijverheids-ondernemer - moet zeer veel meer bedragen dan de somme geldsdie deze bij een lastverdeeling, de inkomsten meer evenredig treffende, meer zou moeten betalen. Dat er een stem des volks behoort op te gaan tegen het behoud van het stelsel, hetwelk ten grondslag licht van onze belastingen, is natuurlijk, ook lettende op de bezwarendie gewoonlijk worden ingebracht tegen een direct belastenook der thans voor een aanzienlijk deel privilegie genietende in komsten." Wij gelooven dat het oprichten van zulke vereenigingen in de verschillende deelen des landsonverschillig of dat geschiedt op grooter of kleiner schaal, zeer bevorderlijk zal ziin aan een grondige herziening van het belastingstelsel zoo als het thans bestaat en dien naam gegeven wordt aan een samenstel van belastingen en heffingendat geen ver band heeft of in de laatste jaren uit zijn verband is geraakt. Een Minister treedt op met beloftendie hij zelf zyn opvolger of vervult of vergeet, zoodat soms hier en daar stelselloos een greep wordt gedaan, afgeschaft, afgestaan, verminderd of verhoogd, dan deze, dan die belasting. Het is voor de Natie plicht in dien toestand een vast beginsel te kiezen en langs den wettigen weg te bandhaven. Daartoe is vereeniging nuttig eD noodigopdat uit de wrijving der begrippen licht ontspringe en door eendrachtige samenwer king macht en kracht ontwikkeld worde. De vereeniging te Sneek heeft duizend exemplaren in alle deelen des lands verspreid van het verslag en bericht harer handelingen, op 20 December 1 865 terwijl het hoofd der vereenigingvoorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Sneekin den loop der maand Maart gaarne het bericht van aansluiting zou ontvangen. Z. M. heeft goedgevonden te benoementot luit.-gen., en zulks zonder bezwaar der schatkist, HD. adjudant in buitengewone dienst, den gen.-maj. G. E. A. van Panhuys, van den grooten staf, Zr. Ms. gemachtigde bij de militaire commissie tot de Duitsche Bondsvergadering mitsgaders den gen.-maj. J. P. C. van Overstratengouverneur der Konink lijke Militaire Akademie. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemdbij het 1ste reg., tot 2den luit., de sergeanten G. Vink, van het 3de, en J. Renier, van het 6de reg.; bij het 3de reg., den serg. A. G, Wilkens, van het 4de reg.; bij het 7de reg. den serg. J. Hissinkvan het 1ste reg.tot griffier bij het kantongerecht te ZaandamMr. J. P. Huyser than* griffier bij het kantongerecht te Medemblik,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1