Des morgens van den 13den dezer werdeD bovendien twee gemaskerde lijken uit het kanaal opgehaalddie naar het gasthuis zijn overgebracht. Buitenlandsch Nieuws. dat laatstgenoemde zijn bajonet trok en daarmede het hart van den dragonder doorstak. Aan heelkundige hulp viel niet te denken, wijl kort na de verwonding de dragonder over leed. De dader is onmiddelijk in verzekerde bewaring ge- nomeo. - Tijdens de hevige windvlaag op Zaterdag avond te Zwolle, omstreeks 10^ uren, waardoor alle lantarens in de Veerallee werden uitgedoofd en het aldaar zeer duister was is op de spoorwegbrug over de Willemsvaart de bestelwagen van van Gend en Loos door een vigelante aangereden. Door den zwaren schok viel de wagen half op zyde en geraakten twee kistengevuld met shawlsdoekenzijden sloffen enz., in het water. Toen zij den volgenden morgen waren opge- vischt, bleek het, dat die goederen door het water zeer ge leden haddenzoodat de veroorzaakte schade ongeveer op 2000 gulden kan geschat worden. Naar men bericht, is als plaats der samenkomst voor de groote vergadering der Evangelische alliantie, dit jaar in Nederland te houdenAmsterdam vastgesteld. In die stad heeft zich een locale commissie gevormdaan wier hoofd de burgemeester staat, om de gasten een goede ontvangst te verzekeren. De groote Parkzaal is met alle bijbehoorende vertrekken in den tuin door die commissie van den heer Stumpff in huur genomen voor den dunr der vergadering. De blijken van belangstelling uit het buitenland moeten reeds me nigvuldig zyn en men verwacht een groot aantal vreemden. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Ds. B. T. W. van Hasselt te Ter Heijdenbenoemd tot predikant in N.-I., ingaande 15 Febr. en aan Ds. J. A. van Asperen te Prin- senhage, ingaande 15 Maart 1866. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Lochem Ds. J. A. van Tricht te Woubrugge; te Nijkerk op de Veluwe Ds. D. A. Thuyn de Ligny te Garderenen Ds. N. War- molts te Ee. Toezegging van beroep gedaan aan den kandidaat C. van Thiel Ribbius voor de Hervormde gemeente te Ter Heijden. Bedankt voor de beroepen naar Aalst door Ds. P. S. van Konkel te Maaslanddoor Ds. E. B. Gunning te Nig- tevecht voor die naar Genemuidendoor Ds. W. Sijpkens te Veenendaal voor die naar Makkum en door Ds. G. J. Sijpkens te Hardenberg voor die naar Niekerk. Vrijdag namiddag te half twee uren is een merkwaardige aanhaling gedaan van 32 kannen gedistilleerd. Twee per sonen, te Amsterdam te huis behoorende, poogden daarmede de stad binnen te komenmaar werden op vermoeden aan gehouden aan het belasting-kantoor bij den ingang der stad aan het Noordeinde. Bij visitatie bleek hetdat zij die hoe veelheid droegen in 20 darmen en 5 blazen die onder hunne kleederen verborgen en om het lijf waren geslagen. Het is opmerkelijkdat sedert de surveillance is gebracht onder het opzicht van den heer de Vries, dergelijke sluikerijen eerst worden ontdekt. Uit Paramaribo wordt ons van Januari 1866 nog het volgende gemeld Den 9den overleed alhier, ten huize van zqn moeder de wed. Batenburg, in den ouderdom van 32 jaren, de wei-eerwaarde heer G. L. Batenburg, in leven predikant bij de Hervormde gemeente in de Nickerie, op welke stand plaats Zw.-Ew. bijna 8 jaren gestaan had. Zw.-Ew. was vóór bijna 4 maanden hier heen gekomen tot herstel zijner ge zondheid. Doch een slepende tering sloopte weldra zijne krachten geheel en al en ontrukte hem door den dood aan gadetwee kindereneen bejaarde moeder en onderschei dene broeders en zusters. Door een talrijke schaar der aan zienlijkste bewoners grafwaarts geleidonder welke ook Z.-Exc. de Gouverneur, deed Ds. van Dissel, daar de oudste leeraar Conradi juist naar de Nickerie was, om eenige beurten voor Ds. Batenburg aldaar te vervulleneen aanspraak bij het graf, nadat de lijkkist er in was nedergelatenook de pre dikant bij de Luthersche gemeente, Ds. Sander, en onder scheidene Israëlieten woonden de begrafenis plechtigheid bij. Bij de Hervormde gemeente in de Nickerie is dus een va cature ontstaan welke wel spoedig mag vervuld worden daar wegens den grooten afstandhet waarnemen van de dienst aldaar door de predikanten alhieral zeer moeilijk zou zijn en onmooglijk zou worden, als Ds. Conradi naar het Moederland vertrokken is. - De bezoldiging aan die stand plaats verbonden waar de predikant zich ook moet verbin den om in het Neger-engelsch te predikenis f 4000. -Dat prediken in die taal had voor wijlen Ds. Batenburg minder zwarigheiddaar Zw.-Ew. te Paramaribo geboren en dus van der jeugd af aan met die taal bekend was. We hebben hier bij de invoering van het nieuw regle ment op het beleid der Kegeering in Suriname, den lsten dezer (wanneer de invoering zal plaats hebbenis nog on bekend) vele feestelijkheden gehad, als: kanonschoten, mast- klimmenzakloopen enz. enz., welke feestelijkheden in den namiddag echter door geweldige regenbuien werden verstoord en afgebroken. Des avonds was er in het Gouvernements gebouw dat prachtig was versierd met draperiën en chassi- netten waarop opschriftengala-receptie en balwaarop de voornaamste autoriteiten en gouvernements-ambtenarende officieren van de schutterijder zee- en landmacht genoo- digd warenen dat tot 5 uren in den morgen heeft ge duurd terwijl te middernacht een wel voorzien souper werd aangericht, waarop het aan toasten tot heil van den Koning, den Gouverneur, het Vaderland en Suriname niet heeft ontbro ken. Alles is in de beste orde afgeloopendoch de feest- vrienden zijn onder een slagwater-regen naar hunne wonin gen des morgens moeten terugkeeren. Er loopt hier een gerucht, dat zekere heer Cohen Stuart, Referendaris bij het Min. van Finantiëntot Administrateur van Finantiën in Suriname zou benoemd zynin plaats van den heer Immerzeelofschoon dezezoo als het officëiele blad aankondigt, met den Gouvernements-secretaris, en den heer Ruhmannoud koloniaal lidtot lid van den Raad van Bestuur is benoemd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vry- dag des namiddags te 5 uren 45°, des avonds te 8 uren 45°, te 10 uren 4 5°. Zaterdag morgen te 5 uren 421, te 8 uren 44°, 's middags te 12 uren 46°, 's namiddags te 4 uren 41°, Te Luxemburg is een moord gepleegd door zekeren Emmanuel op een meisjewaarmede hij in intieme verstand houding stond. Hij had het meisje leeren kennen, terwijl hij als Fransch soldaat te Metz in garnizoen lag; toen zijn diensttijd om wasverbond hij zich op nieuw tot de mili taire dienst tegen een handgeld van 1000 francs, welt geld hij met dit meisje verteerde. Het schijnt dat hij haar voorgesteld heeft zijn vrouw te wordenen dat zijm daarin aanvankelijk toegestemd te hebben, zoodat het geld begon op te rakenzich ongeneigd betoondeom haar woord te houden. Intusschen bleef de verstandhouding voort duren en in de vorige week logeerden zij te zamen in he! Hotel de Luxembourg. Omstreeks 5 uren in den ochtend hoorde de knecht in dat logement luide bellenen beneden komende en de kamer voorbijgaande, waar j-het jonge paar zich bevondzag hij beide personen op den grond liggen. Hij riep om hulpdie spoedig kwam opdagen. Men vond de beide lichamen badende in bloeddat uit breede won den aan den hals vloeide. Het schijnt dat gedurende den nacht een twist ontstaan was, en dat daarop Emmanuel zijn meisje met een mes verscheidene wonden aan den hals had toegebracht en vervolgens zich zeiven op gelijke wijze en met hetzelfde mes getracht had het leven te benemen. He' meisje is spoedig overleden; de wonden van den moorde naar, die naar het gasthuis is overgebracht, schijnen niet doodelijk te zijn. In de buskruid fabriek te W etteren (Oost-Vlaanderen) heeft Dinsdag 11. een ontploffing plaats gehad. Een der ge bouwen is daardoor grootendeels vernield en de brand, die ten gevolge van de ontploffing ontstond, deelde zich spoe dig aan twee andere gebouwen tot het établissement be hoorendemede; een daarvan is geheel afgebrand. Van de werklieden die in de fabriek bezig warenzyn zeven ge dood en drie gewond. Eenige dier ongelukkigen waren huis vaders. De oorza;ak van het onheil wordt toegeschreven aan de onvoorzichtigheid van een der werklieden. Gelukkig 11 het hoofdgebouw F dat een enorme hoeveelheid buskruid be vatte, ongedeerd gebleven.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2