1843. Maandag 19 Februari. A0. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH II IIII I t 11 Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags te 2' uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de N'euwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.;'9 namiddags te 8 u. 35 m. savonds te, 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Télegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 p. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgtmeetier en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur Vommissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie an Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsea dagelijks van 91 nren en van 36 uien; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diusdag, Woensdagen Donderdag van 92 uien. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren, Z. M. heeft aan den heer J. Bannier, (inmiddels over leden) op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking als directeur van het postkantoor te Rotterdambe houdens aanspraak op pensioen en zijn voorts benoemd tot directeur van het pastkantoor te Rotterdam den heer C, W. Baron Sweerts de Landas Wijborghthans inspecteur der posterijen in Zuid-Hollandtot inspecteur der posterijen in Zuid-Holland, standplaats te 's-Gravenhage, den heer B. P. W. Verweijde, thans directeur van het postkantoor te Zaan dam, tijdelijk gedetacheerd in de bureaux van het Dept. van Financiën; tot directeur van het postkantoor te Zaandam, den heer W. Jutathans directeur van het postkantoor te Hilversum belast met de tijdelijke waarneming van de di rectie van het postkantoor te Zaandam. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkan toor alhier den heer J. Fichetthans directeur van het post kantoor te Goes, Men verzekert, dat Z. M. de Koning in dezen zo mer Leeuwarden zal bezoeken en wel bij gelegenheid der opening van den spoorweg Leeuwarden-Groningen. In de Arnhemsche Courant wordt helder en beknopt betoogd, dat de ministeriëele crisis reeds op 22 Juli 186 5 is aangevangen; dat de Minister Fransen van de Putte zon der voorafgaand overleg met zijn ambtgenoot van Justitie tegen vroegere officiëele verklaringen der Regeering aan de Kamers in en vóór dat de zaak nog behandeld was door den Raad van Ministers geheel eigendunkelijk gesproken en gehandeld heeft. //Niet het verschil over de wijze van in voering der strafwetgeving in Indië was de oorzaak en de reden der crisiswant dat verschil was nog niet uitgemaakt door den Ministerraadbij welken het te huis behoordemaar de eigenmachtige kennisgeving den lsten December door den Minister van Koloniën in de Tweede Kamer gedaan waar door hij het Ministerie in het algemeen en de Minister van Binnenlandsche Zaken en Justitie in het bijzonder, in het aangezicht sloeg." Op dat laatste evenwel kan niet zoo zwaar worden ge drukt, omdat in den Ministerraad het geschil is behandeld en beslist in dier voegedat de meerderheid in het Minis terie zich overhelde tot den Minister van Koloniën. Zoo die meerderheid zich had gevoegd by de Ministers Thorbecke en Olivier zou de crisis echter dezelfde uitkomst hebben ge hadnamelijk - dat de strafwetgeving in lndië hij besluit wordt ingevoerd. Het nieuwe Ministerie treedt op met dat schibboleth want de nieuwe Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie moeten geacht worden op dat punt met hunne voorgangers te verschillen. Raakt dat geschil nu geen staatkundig beginsel, zoodat, hoe de beslissing zijhet beginsel ongedeerd blijft, dat is de questie. Dieper licht evenwel de grond van den twist en wel in de eigendunke lijke handeling van een Minister, die scheuring moest ver oorzaken door geen tijdelijk uitstel der beslissing te voor komen of te heelen. De Gemeenteraad van Haarlem heeft besloten tot het sloopen van de Eendepoort met de aangrenzende gebouwen uitgezonderd de portierswoningalsmede tot het uitbreiden der Kermis van Zaterdagvolgende op den laatsten Zondag in de maand Juni, tot den tweeden daaropvolgenden Maan dag en dus 10 dagen. Volgens opgaven in de Staats-Courant betreffende de veeziekte zijn in de week van 4 tot 10 Febr. ia Zuid-Hol land aangetast 1899 runderen, waarvan 235 zijn gestorven, 121 afgemaakt en 190 hersteld. - De ziekte breidde zich uit te Koudekerk. Te Weesperkarspel zijn 36 en te Sloten 4 6 runderen onteigend. Uit Tilburg wordt geschreven dat ook twee broeders der Congregatie van O. L. V. moeder van barmhartigheid van daar zijn vertrokken, om als Pauselijke zouaven Z. Hte gaan verdedigen. Zij hebben die taak aanvaard onder de voorwaarde, dat zij bij hun terugkeer uit Rome hunne plaats in de Congregatie zullen kunnen hernemen. Te Lobith is een meisje van drie jaren een prooi der vlammen geworden. Met nog een jonger kind alleen in huis gelatenhebben de kleederen waarschijnlijk van de kachel vlam gevat. Het arme wicht snelde de deur uit, het vuur werd door een buurvrouw uitgedoofdmaar het kind is aan de gevolgen der brandwonden overleden. In den nacht van 12 op 13 dezer is te 's-Hertogen- bosch in een herberg, nabij de kazerne der marechaussees, twist ontstaan tusschen een dragonder en een infanterist welke beiden beschonken waren, met het ongelukkig gevolg

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1