Buitenlandsch Nieuws. - Bij den Zondag avond te Tilburg gewoed hebbenden stormwelke op een orkaan geleekis de vóór eenige maan den opgerichte stoomfabriek voor wollen manufacturen van de heeren H. Eras en Zonenop het Goirke aldaarmet een verschrikkelijk geraas ingestort, zoodat dit kolossale, bijna zestig ellen lange en drie verdiepingen hooge gebouw heden niets meer dan een puinhoop vertoont, terwijl alleen de hooge schoorsteen en het gebouw, waarin de stoomketel ligt, zijn staande gebleven. De fabriek was reeds in zoo verre voltooid dat zij met April e. k. in werking zou ko men, terwijl reeds een gedeelte der machineriën aangevoerd was, welke nu onder de puinhoopen bedolven liggen. De schade is zeer aanzienlijk en wordt op 10 a 15,000 gul dens begroot. Bij het vertrek der stoomboot Willem II, der Nederl. stoombootreederij van Emmerik op Maandag na den middag circa 3 urenwerd dit vaartuig bij het zwaaien derwijze door een orkaan of windstoot beloopen dat het dreigde om ver geworpen te worden. De op het dek geladen vaten, goed gesjordwerden naar de overhellende zijde geworpenen het mocht aan het kloeke beleid van den gezagvoerder en de manmoedige houding der ekwiepage gelukkenden overi gen deklast, die het vaartuig dreigde te doen zinken, door het lossnijden der touwen over boord te doen vallen, waarna de boot weder langzaam begon te rijzen en het dreigende gevaar ontkwam van in de diepte weg te zinken. Aan den gezagvoerder was slechts één oogenblik tijd van beraad ge bleven en daarvan wist hij in het belang der passagiers en ekwiepageals ook in dat der reederij en assurantie-maat schappijenpartij te trekken. De overboord gevallen last, bestaande uit wijn in kistjes, is voor een groot deel in de omstreken van Spijk en Lobith opgevischt geworden. Tot predikant der Hervormde gemeente te Vlijmen, is beroepen Ds. N. J. H. Oudegeest, thans te Maurik. Ds. W. Zegers heeft voor de beroeping naar Warns c. a. bedankt. Uit Curasao meldt men in een particulier schrijven van 22 December, dat de ex-Keizer van HaïtiSoulouque het eiland met zijn bezoek heeft vereerd en er zijn verblijf schijnt te kiezen, daar het gouvernement hem niet op St. Thomas heeft willen houden, waarop hij zijn schoon zoon, generaal Lubinhad uitgezonden om het terrein op Curaqao te onderzoeken. Ons gouvernement maakte met de minste moeilijkheid om den ouden half verlamden ex-Mo narch toe te laten, terwijl het Deensche Bewind bevreesd wasdat Soulouque inderdaad betrokken was in de kwestie van Jamaica, daar men bij zijn secretaris een plan zou ge vonden hebben van Kingston, met de aanwijzing hoe en waar die stad in brand te steken. Soulouquedie echter niet beter te wenschen heeft, dan een rustigen ouden dag, zal zoo dwaas wel niet geweest zijnzich met die zaken in te laten, maar wel geheel buiten spel zijn gebleven. Den 17den December is te Curasao met veel plechtig heid de eerste hoeksteen gelegd van de nieuwe Nederland- sche Hervormde Synagoge. Het gouvernement, boewei daar toe uitgenoodigd was niet tegenwoordig. Doctor Henriquez zoon van Mr. Mozes Henriquez, hield bij deze gelegenheid een zeer schoone redevoering. Dertien personen traden toe by de nieuwe gemeente. De nieuwe kerk verrijst ten westen van de vleeschhal en zal ongeveer even groot zijn als de oude synagoge. - Volgens bijzondere berichten uit Batavia, schijnt in den boezem van den Raad van Neêrl.-Indië een ernstig ge schil te zijn ontstaan over de benoeming van den heer Nieu- wenhuizen en zijn betrekking tot het drukpers delict, waar voor de heer Roorda van Eijsinga uit Indië is gebannen. Na een gedaan onderzoek, die geen bevredigende uitkom sten heeft gehadweigert de meerderheid van den Raad aan de verdere werkzaamheden van dit staatslichaam deel te nemen. Uit Paramaribo wordt ons van Januari 1866 het vol gende gemeld Dezer dagen bevatte in een reeks van volgnommers de Surinaamsche Courant, Gouvernements Advertentieblad, de begrooting van inkomsten en uitgaven der kolonie Suriname voor bet jaar 1866. Daaruit blijkt, dat de verschillende inkomsten slechts bedragen 73 2,037 maar de uitgaven 2,036,037 welke laatsten dus gespecificeerd worden: I. algemeen bestuur 193,556 (de centen worden weggelaten). II. justitie en politie 299,082. III. administratie van finan ciën 108,333. IV. onbeheerde boedels en weezen 37,753. V. eeredienst en onderwijs ƒ95,140. VI. plaatselijke en huis houdelijke kosten 150,284. VII. bouw-departement 163,626. VIII. geneeskundige dienst 135,367. IX. militaire kosten 423,5 62. X. koloniale vaartuigen en het loodswezen 192,279. XI. uitgaven verbonden aan de opheffing der slavernij ƒ200,000. XII. buitengewone en onvoorziene uitgaven 37,000. Dus een tekort in de inkomsten van 1,304,000. Van de uitgaven komen krachtens art. 107 van het nieuwe regeerings-regle- ment, ten laste van 's Ryks schatkist: 1°. de wedde en ver blijfkosten van den Gouverneur. 2°. de kosten van de tot bescherming der kolonie gevorderde Rijks zee- en landmacht. Ook zoude van de koloniale begrooting moeten afgeschreven worden het beloop der premies voor den aanvoer van vrije arbeidershetwelk ten laste van het Moederland moet ko men. - En van waar moet dan het overige komen? Na tuurlijk door subsidie van het Moederlandzoodat er dan ook maandelijks door den administrateur van financiën gou vernementswissels worden verkochtgetrokken op het Minis terie van Koloniën; deze maand: 45 stellen wissels, ieder a ƒ1000 en 10 dito, ieder a 500 op 30 dagen zicht. Men verneemt, dat de administrateur van financiën, de heer Immerzeel, voornemens is, in April met verlof naar het Moederland te vertrekken, als ook de predikant bij de Her vormde gemeente, C. Conradien deze laatste wel, na bijna 30jarige dienst in West-Indië, tot herstel van zijn gezond heid; zoodat dan de gemeente weder gedurende geruimen tijd door één predikant zal moeten bediend worden name lijk door Ds. S. van Dissel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 6 uren 40°, des avonds te 8 uren 3 8°, te 10 uren 36°. Donderdag morgen te 5 uren 36°, te 8 uren 3 8°, 's middags te 12 uren 42c, 's namiddags te 4 uren 45°. - Te Sydenham had dezer dagen het volgende curieuss voorval plaats, dat wellicht ernstige gevolgen zal hebben. De heer Fergusoneen pianistbegaf zichvan een partij komende, naar huis. Het was omstreeks half drie uren in den morgen toen hij het kristallen-paleis genaderd was, in welks nabijheid de politie agent Maddock was gestationneerd. De heer Ferguson droeg een doosen de agent die dit ver dacht vondvolgde hem. De heer Ferguson verhaastte zijn schreden, welk voorbeeld door Maddock werd gevolgd. De pianist, die meende door een garotter vervolgd te worden, zette het op een loopen. Maddock werd daardoor nog ver sterkt in zijn gevoelen dat hij een //vaDgst zou kunnen doen," en al zijn krachten inspannendehaalde hij den heer Fer guson weldra in. Daarop greep een worsteling plaats, waarbij Maddock op drie plaatsen gewond werd. De agent begon om hulp te roepenwaarop twee andere agenten toeschoten die Ferguson goedwillig volgde. Maddock is naar het hos pitaal, de pianist naar de gevangenis gebracht. De laatste heeft reeds een eerste verhoor ondergaan. Prins Napoleon is Zaterdag naar Toulon vertrokken waar hij zich zal inschepenhij gaat een pleizierreis door Italië doen en wil zich dus verzetten tegen het hem opge legde stilzwijgen. Ongeveer twee jaar geleden gaf pater Benardte Nantes, een werk uit, getiteld: //Christus en Caesar," en met het motto: //Door ons de vrijheid te ontnemen, hebt gij ons de waardigheid willen ontrooven." De Regeering meende in dat boek beleedigende toespelingen op den per soon des Keizers te zien en de schrijver, bij den Minister ontboden, kreeg van dezen een scherp verwijt; bovendien werd een gerechtelijke vervolgiug ingesteld, die eindigde met de veroordeeling van pater Bénard tot drie maanden gevangenisstraf en eenige duizenden francs boete. In het vonnis waren al de geïncrimineerde plaatsen volledig aan gehaald. Sedert echter heeft pater Bénard van zijn werk een tweedenverbeterden druk het licht doen zien waaruit weg bleven al de plaatsen, die tot de veroordeeling hadden aan leiding gegeven. Deze tweede uitgave heeft voor den schrij ver de onderscheiding ten gevolge gehaddat Pius IX hem een brief zondhoudende betuiging van bijzondere tevreden-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2