N°. 1841. Vrijdag 16 Februari. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD' Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 tn.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 n. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags te 2 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 66 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlcs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 3D m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur, Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - Burgemeesterdagelijks te 10 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 nren. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uren en van 4-7 uren der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsea dagelijks van 91 nren en van 36 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 men. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Z. M. heeft benoemd tot militaire leden en tot hunne plaatsvervangers van de militieraden in Zuid-Holland: te 's-Hage, luit.-kol. Baron van Tuyl van Serooskerke, prov. adj. lid; majoor van der Schrieck van het reg. gren. en jagers, plaatsv. - Rotterdammajoor Eymaelliden kap. Bos plaatsv. beiden van het 4de reg. inf. Leiden majoor d'Har- van Bigot de Villandry, lid; en kap. Raphels, plaatsv. beiden van het 4de reg. inf. Dordrecht, majoor Ham ming, lid; en kap. Engelen, plaatsv. beiden van het 3de reg. inf. Naar men verneemt heeft de regeering den heer H. San ders Ezn., van Veendam die onlangs aan de hoogeschool te Groningen tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd toegestaan om op kosten van het Rijk een wetenschappelijke reis in het buitenland te doen ten einde de voornaamste hospitalen te kunnen bezoeken. Uit Groningen wordt bericht, dat ook aldaar plan bestaat, om Mr. J. R. Thorbecke te stellen tot kandidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dinsdag had door den raad der gemeente Zaandam de benoeming plaats van de leeraren aan de hoogere burger school en de burgeravondschool aldaar. De uitslag was als volgt Tot directeur en leeraar in de natuurkundige wetenschappen aan de hoogere burgerschool en burgeravondschoolde heer A. Pelt, leeraar aan de technische school te Utrecht, sala ris 2400; tot leeraar in de wiskunde aan beide scholen, de heer J. W. Tesch, docent aan de inrichting van den heer van Vliet te 's-Hage, salaris 1700 tot hoogleeraar in de Eransche en Engelsche talen en het schoonschrijven aan de hoogere burgerschool, de heer J. H. Lant, vroeger leeraar aan de handelsschool te Amsterdam, thans privaat docent aldaar, salaris 1300; tot leeraar in de Hoogduitsche taal, de handelswetenschappen en het boekhouden aan de hoogere burgerschool, de heer J. F. C. Okon, onderwijzer te Til burg, salaris 1300 tot leeraar in de Nederlandsche taal, geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burger school en in de beide eerste vakken aan de burgeravond school de heer A. P. Fortanier, kost- en dagschoolhouder te Zaandamsalaris 16 0 0 tot leeraar in het hand-, rechtlijnig en bouwkundig teekenen aan de hoogere burgerschool, en in het rechtlijnig en bouwkundig teekenen aan de burgeravondschool, de heer J. van der Kooghte Zaandam, salaris 650 tot leeraar in het haudteekenen aan de burgeravondschool, de heer J. Arentz, te Zaandam, salaris 150; tot leeraar in de oude talen aan de hoogere burgerschoolde heer H. J. Nassau Noordewier, waarnemend rector aan het gymnasium te Assen, salaris 1200. Uit Amsterdam vertrekken 31, uit Utrecht 2 jonge lieden naar het pauselijk leger. Zondag morgen vertrok van 's-Hertogenbosch de vierde expeditie vrijwilligers om dienst te nemen bij de pauselijke zouaven. Ditmaal was het getal geklommen tot 47. Noord- Brabant en Gelderland waren weder de beide provinciën, die het grootste getal hadden bijgedragen; alleen uit de dorpen Dreumel, Velddriel en Hedel vertrokken er 10. Ook Nijmegen en Kerkdriel waren vertegenwoordigd. De stratenwaar de vijf r jtuigen doortrokkenwaren als bezaaid met menschen die hun bekend of onbekend het laat ste vaarwel toeriepen. Het meerendeel bestond uit stevige jongelingendie in hun soldatenpakje als flinke zouaven zullen te voorschijn komen. Het is te voorzien dat met de volgende expeditie het ge vraagde getal Noord- en Zuid-Nederlanders compleet zal zijn. In een Mosselhuis achter de Groote kerk te Rotter dam is gedurende de groote Vasten iederen avond te ver krijgen een geheele nieuwe delicatesse, waaraan de naam gegeven is van Crocette a la Minister Thorbecke, die zich doorzijn piquanten fijnen en ongemeenen smaak onderscheidt. Het water op den Rijn is sedert eenige dagen sterk wassende, zoodanig dat het zelfs buiten de oevers is getre den en de uiterwaarden bj Amerongen, tot groot voordeel van den eigenaar, bijna onder water staan. In den vroegen morgen van 7 dezer is, ten gevolge van den hevigen stormeen kade bij den Diemerpolder door gebroken, waardoor ongeveer 400 bunders van dezen pol der onder water werden gezet. Die kade is aangelegd langs de Diemwelk water zich in de Zuiderzee ontlast. Onge lukken of verlies van vee zijn bij dezen ramp niet te be treuren zes boeren hebben zelfs in hunne woningen kunnen blijven; de overige hebben hun vee elders gestald. De Bur gemeester van Diemen zorgt thans dat de polder door mid del eener machine van het water bevrijd zal worden.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1