N°. 1840. Donderdag 15 Februari. A0. I8f.(l Binnenlandsch Nieuws. v--. DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regels0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar Graveuhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 48 m.; 11 u. 43 m.; 2 a. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebyt) naar Leiden, 'snamiddags te 2 uren. Dei Zondags buiten dienst. Postbualiohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'a namiddags te 8 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren 's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sin. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethoudert, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. - Burgemeesterdagelijks te 10 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 aren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelyks van 104 uren. - Thesauriedagelyks van 102 uren. De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 aren. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uren en van 4—7 uren der In- en Uitgaande Rechten en Aoeijnaen dagelyks van 9laren en van 86 uian; van 'sRijlta Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag van 92 man. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Bij Koninklyk besluit van 2 Februari 11. is afgewe zen bet verzoek van D, Hooydonk te Leidentot vernieti ging van het besluit van het gemeentebestuur waarop aau B. H. Vos en Zn. wordt vergund hunne huiden-zouterij van het Levendaal over te brengen naar de Heerengracht. De schout-bij-nacht Pels Rijcken directeur en komman- dant van het Marine-etablissement te Willemsoord, is nog maals uitgenoodigd tot een onderhoud met Z. M. den Ko ning, betrekkelyk de portefeuille van Marine. Men meent te wetendat de schout-bij-nacht ook thans niet geneigd zou zijn deze portefeuille te aanvaarden. Men schrijft aan de Arnhemsche Courant uit 's-Gra venhage van 11 dezer; //De Staals-Courant heeft gesproken. Het nieuwe kabinet is gevormd en de redenen van de crisis zyn blootgelegd. Ik heb u goed ingelicht; het officieele blad van heden draagt daarvan het bewijs. De ministerieele crisis is het werk van den Minister van Koloüiënhij heeft immers, in strijd met vroegere afsprakende vaststelling der Indische wet boeken bij besluit willen doordrijven: hij heeft elk uitstel van de crisis geweigerdhij noodzaakte de heeren Thorbecke en Olivier tot heengaan. Dat is gelukt. Wij hebben thans een romp-ministerie. Voor hoelang? Wie zijn toch de veroveringen, die de heer van de Putte gemaakt heeft? De heer Geertsema liet zich verbidden en de heeren Pické en van Bosse zijn Ministers geworden. Laat ons het kabinet nu eens ontleden. De heer van de Putte is de maker van het kabinet. Zyn Indisch tarief en zyn cultuurwet zijn bewijzen van zijn geest van transactie met liberale beginselen. De heer Blaoken - zijn liberaliteit is bekend. Wat is de heer van Bosse? Een financier; een man van kabinetten van fusie; zijn naam ver tegenwoordigt geen beginsel. De heer Cremers is de heer Cremers. De heer Geertsema zal Thorbecke opvolgenik geef eens toe dat hy even liberaal zal handelen als Oliviermaar kan hij Thorbecke vervangen Reeds zal de Ministerraad beslissen of bij hem de aanleg der staatsspoorwegen zal bly- ven; hoogst waarschijnlijk zal die tak van bestuur naar Fi- nantiën overgaan. En nu de heer Pické. Die heer, zoo ver haalt men bier ter stede, kwam uit Tholen om den heer Kappeyne een advies te vragen over een moeilijke kwestie, hem als kantonrechter ter beslissing voorgekomen. Op de groenmarkt ontmoetten zij elkander. ////Laat dat advies ter zijde, - zou de heer K. gezegd hebben;. - ////wilt gij de fortefeuille van Justitie aannemen; gij komt juist goed van pas hier."" De heer Pické stond verbaasd bedacht zich een oogenblik en - accepteerde. Wie is nu de heer Pické? Is hij een liberaal? Stel Geert sema Olivier; is dan Pické Thorbecke? Neen, vol gens de N. R. C. en het Handelsblad. Herinner u de laatste verkiezing in Goes. Toen zeide de N. R. C., dat de heer de Laat de Kanter de kandidaat van de liberalen was dus niet de heer Pické. Het Handelsblad sprak nog duidelijker en zeide, dat het den heer de Kanter daarom aanbeval, omdat de heer Pické zoo liberaal is, //dat hij nota bene zelfs door het Dagblad werd aanbevolen." Inderdaad was de heer Pické de kandidaat van de conservatieven in Tholen en hy trok zich dan ook niet terug tegenover den liberalen kandidaat, maar gaf per telegraaf eerst bij de herstemming aan zijn vrienden den raad op den heer Laat de Kanter en niet op zijn anti-revolutionairen tegenstander te stemmen. Van waar geeft nu de N. R. C. aan het ministerie, dat Thorbecke en Olivier uitdreef, een brevet van liberalisme? De Tweede Kamer komt den 27sten dezer bijeen. Het ministerie zal wel een programma geven. Anders is er een prachtige aanleiding voor den ouden heer van Golslein om te interpelleerendaar hij op den 27sten dezer eindelijk wel te rade zal zyn geworden dat een minisieriëele crisis ont staan is, en hij zal te dien aanzien inlichtingen willen ont vangen. Naar ik verneem zijn reeds de ontwerpen van wet op de schutterijen, de inkwartieringen en tot vaststelling van het wetboek van strafverordening ingetrokken. Eerste vrucht der crisis. De heer Thorbecke heeft, onmiddelijk nadat hij de por tefeuille aan den heer Geertsema had overgegeven de resi dentie verlatenten einde een bezoek te brengen aan eenige zyner vrienden binnen 's lands. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft met 24 te gen 6 stemmen besloten f 100,000 uit de gemeentekas op beleening of prolongatie op soliede onderpand uit te zetten. Karei II, ex-Hertog van Brunswyk is Dinsdag, bij

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1