f 12852,80 13622,44^. Buitenlandsch Nieuws. lijnolie; die aan doorloop leden een afkooksel van lijnzaad met aluin en opium." Uit Strijen wordt bericht, dat ten gevolge van een nuiselijken twist de Burgemeester op last van een Wethouder is in hechtenis genomen, maar des anderen daags weder losgelaten. Door de brigade Kon. marechaussee te Eindhoven is ter zake van diefstal van goud en kleederen te Veghel, aan gehouden zekere Pepers, onlangs eerst ontslagen uit de ge vangenis te Leeuwarden; in deze gevangenis en die te Hoorn heeft hij meer dan 30 jaren doorgebracht. Ten gevolge van den sedert twee dagen en nachten te Meppel woedenden storm laatstelijk gepaard aan hevig onweder en ontzettende slagregens, staat alles zoover het oog reikt, naar den zeekant onder water. Zoo de wind in den westhoek blijft en de storm niet bedaardvreest men voor erger. De zeeweringen hebben het hard te verantwoorden. Maandag nacht heeft te Delft een vrij hevige storm gewoed, waarbij zich, hetgeen in dit gedeelte van het jaar zeldzaam isde bliksem herhaalde malen aan de lucht ver toonde. Te 12 uren is in den Abtswoudschen polder van een boerenwoning, genaamd de Vrede, toebehoorende aan den heer Philipse en bewoond door den bouwman G. van Schie, vermoedelijk door een hoos een gedeelte van het dak en den achtergevelalsmede de kap van een nieuwen hooiberg weggeslagen. De zoon van van Schie, die op den zolder sliep, is als door een wonder aan het gevaar ont komen van verpletterd te wordendaar de zolder geheel door binten sparren enz. versperd was en hij slechts met moeite van onder de puinhoopen, die ook zijn legerstede bedekten te voorschijn kon komen. Hij is met eenige kneuzingen aan armen en beenen gelukkig vrij gekomen. Nadat het Zaterdag en Zondag hevig gestormd en ge regend hadbarstte te Zwolle in den vroegen ochtend van Maandag, omstreeks 1 uur, boven de stad een hevig on weder losvergezeld van hagelsneeuw, regen en een ont- zettenden storm. Het was zoo duister, dat men het eene huis niet van het andere kon onderscheiden. Een familie die huiswaarts keerde kon hare woning Diet vinden, zoe kende die door de duisternis misleid, in een andere straat dan waar zij gelegen was; eindelijk kwam zij, door de flik kerende bliksemstralen voorgelicht, terecht. Het regende zoo geweldigdat er in eenige huizen tapijten moesten worden opgenomen en de bewoners hunne slaapplaatsen moesten ver laten. Van ongelukken door het onweder veroorzaakt heeft men tot nu toe niets vernomen. Maandag nacht ongeveer te één uur ontlastte zich boven Deventer een zwaar onweder, gepaard met felle blik semstralen en dichten hagel. Het vreemde van dit natuur verschijnsel deed verscheiden personen angstig uit den slaap opstaau. Men brengt het in verband met de bijzondere zoele, en voor den tijd des jaars onnatuurlijke weêrsgesteldheid. Zaterdag 11. toch teekende de thermometer 5 2 graden Fah renheit. Men kan dan ook het zeldzame verschijnsel ziendat op den weg naar Gorssel een kerseboom in vollen bloei staat, dat de kamperfoelie en andere heesters geheel in het blad staanen dat de weilanden rondom deze stad - als verheugden zij zich in hunne toekomstige lotsverwisseling, gelijk het voorstel daartoe bij den raad aanhangig is - even als anders in April, in vollen bloei staan. De bliksem is bij een der logementen in den muur geslagenzonder evenwel eenige schade van beteekenis dan het splijten van den muur aan te richten. Onze stadgenoot Ds. P. Bruyn heeft Maandag 11. een spreekbeurt vervuld in een vergadering van leden der ver- eeniging //Oefening kweekt Kennis", te 's-Hage. Zijn talent werd bijzonder geroemd bij de voordracht eener breede schets van //Heine's leven en werken. - Zijn redevoering was uit nemend bewerkt en helder gedacht. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente ge hevengedurende de maanden Januari 1865 en 1866. Middelen. 1865. 1866. Geslacht (bij opcenten en invoer), f 1967,891 f 3163,44. Gedistilleerd (idem)5996,67£ 6017,38. Gemaal (eigen middel) n 4888,23 4441,62-1. Men schrijft uit Telok-Betong Volgens opgave bedraagt het verlies bij den brand van 3 dezer jl. het aanzienlijk bedrag van f 1,600,000 aan han dels-artikelen geldhuizen en huisraad. Door een hevigen wind en het springen van eenige vaatjes kruid in verschil, lende toko's, was er aan geen blusschen te denken. Gelukkig heeft men den moed niet verloren en is men reeds begon nen aan de oprichting van een nieuwe passer op ruimere schaal, 't Is voor de plaats echter een ontzettend verlies. Wij vernemen dat er bij de firma Thieme Kolff Comp. te Soerabaijater perse licht een Algemeene Ge schiedenis der Vrijmetselarij in Indië," sinds 1729, en om vattende het Oostelijk halfrondvan de Kaap de Goede Hoop tot het Himalayagebergtetot Tasmania en China. De uit gave geschiedt onder goedkeuring van de overheid in het Oosten. De schrijver en opsteller is J. Hageman J. Cz. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 47°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 48°. Woensdag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 52c, 's namiddags te 4 uren 48°. Men verzekert dat de Fransche Minister van Eere- dienstBarochebesloten heeft in het geschil tusschen den predikant Martin Paschoud en den kerkeraaadie hem heeft ontslagen uitspraak te doen. Uit Teheran schrijft men van 31 December jl. dat Perzië in dezen winter door een zeldzaam verschijnsel ver rast is geworden. Er viel sneeuw en wel in zulk een hoe veelheid en met zoo veel kracht, dat hooge en sterke cy- presboomen door de zwaarte van den sneeuwlast bogen en op den grond vielen. De schah had zich door het ruwe we- oer niet laten terughouden van het jachtvermaak, en zijn Ministers moesten nolens volens met hem het nomadenleven leidenen klappertandende en bibberende van de kou in de legerplaats bij Jorgercool dagelijks bij hunnen Souverein hunne opwachting maken, om met hem te arbeiden. Einde lijk werd ook zijn hoogheid door de kou, die aan verschei dene personen van zijn gevolg het leven had gekost, gedron gen naar de hoofdstad terug te keeren. Ook de vossen, wolven en jakhalzen verlieten het gebergte en verschenen in de valleien om hunne schatting aan schapen en rundvee te bemachtigenbij deze gelegenheid moeten zij ook eenige menschen genuttigd hebben. Kortomin dat gedeelte van Perzië heeft men sedert een zeer groot aantal jaren zulk weder niet beleefd. Te Pernes had dezer dagen een dubbele misdaad plaats. De vrouw van zekeren Allègre stond in ongeoorloofde be trekking met zekeren Claiot, iemand van ongeveer 50 jaren. Haar man sloot de oogen voor die verhouding en ontving van C. voor die inschikkelijkheid nu en dan geld. Maar Vrijdag kwam Allègre, van het veld terugkeerendein het huis, door zijn vrouw bewoond, wat eten vragen. De vrouw, geen antwoord gevende, herhaalde de man eenige malen de zelfde vraagdoch steeds zonder antwoord te bekomen. Al lègre (werd daarop woedend en riep dat hem die toestand begon te vervelen en hij er een einde aan zou maken. Eeu mes van de tafel grijpende viel hij op zijn vrouw aan en bracht haar verscheidene wonden toe. De ongelukkige zou stellig het slachtoffer zijner woede geworden zijn ware niet Claiot, haar minnaar, uit een naburig huis op het hulpge schrei toegeschoten. Toen A. die man zag verdubbelde zijn woede: hij viel hem aan en verbrijzelde hem met een en kelen slag de hersenpan. De gendarmes, door de buren gewaarschuwd, verschenen op dat oogenblik op de plaats der misdaad. Hen ziende vloog Allègre den trap opbarrikadeerde alle deurenen ver schanste zich op een kleine vliering die door een kleine opening haar licht ontving. De officier van justitie en de rechter van Instructie van Carpentras kwamen weldra te Per nes aan. De kapitein der gendarmerie, vergezeld van een twaalftal soldaten en een brigade gendarmerie te paard, volgden hen spoedig. Het huis werd omsingeld en was on middellijk door een groote volksmenigte omgeven. Allègre werd toen met zachtheid uitgenoodigd zich over te geven. Hij antwoordde, terwijl hij drie geladen geweren vertoonde, dat hij twee gendarmen, die hij als zijn vijanden kende, wilde dooden en daarna zich zelf door den kop zou schie ten. De burgemeester trachtte hem tot andere gedachten te

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2