Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. De gemeente-wetgever heeft met groote zorgvuldigheid en oordeelkundig de bevoegdheid geregeld van den Burgemeester van het collegie van dagelijksch bestuur en van den gemeente raad. Bijgestaan door ambtenaren die in het raderwerk een niet altijd naar waarde geschatte plaats beslaan, zal een goed geheel gevormd zijndat niet anders dan nuttig wer ken kan. Wij wenschen den nieuw benoemden Burgemeester te steu nenals hij steun behoeft; een billijk en grondig oordeel te blqven vellen over al wat in het openbaar zijn bestuur kenmerkt en, niet vergetende wat goeds zijn voorgangers be zaten en ook in hem te waardeeren alles wat hem gunstigs van hen onderscheidt; - in het vertrouwen dat hij oprecht gezind is naar eed en pligtnaar zijn beste vermogen en de mate zijner talenten de belangen onzer zoo dierbare gemeente te behartigen en te bevorderen. Z. M. heeft benoemdtot burgemeester der gemeente Voorburg J. C. F. baron van Heerdt, tot dus ver burgemees ter van IJselstein; tot burgemeester te Kerkerade J. H. J. Savelberg; tot off. van gezondheid 1ste kl. (naar ouderdom van rang) den off. van gezondheid 2de kl. B. G. van der Hegge Zijuen, van Kon. Mil. Akad.tot off. van gezond heid 2de kl. (naar ouderdom van rang) den off. van ge zondheid 3de kl. A. van O-nselen Spruytvan het 2de re- gement infanterie. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der in- en uitg. rech ten en acc. te Babbenikden heer W. Schaddthans com- 1 i mies der 1ste klasse bij 's Rijks bel. te Wageningen; tot ontv. der dir. bel. te Leeuwarden, den heer E. Jochim, thans te Dordrecht en tot ontv. der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc. te Simpeldeld c. a., den heer M. G. A. Co- lenthans te Catera. Op Donderdag 8 dezer zal de gewone audiëntie van den Minister van Financiën en op Vrijdag 9 dezer die van den Minister van Marine niet plaats hebben. Naar men verneemt is de Minister van Oorlog, Ge neraal Blankenad interim belast met de portefeuille van Marine. De vrees voor een gevoelig verliesdie men in de jongste weken koesterde heeft zich verwezenlijkt. Jhr. W. J. C. ridder Huyssen van Kattendijke, Minister van Marine, is he den morgen te 's-Hage overleden. Hij was den 2 2sten Ja nuari 1816 geboren en had dus onlangs den ouderdom van 50 jaar bereikt. Sedert 14 Maart 1861 stond hij aan het hoofd van genoemd Departement. Uit 's-Hage deelt men mede, dat de heeren Godefroi en Wolfson bepaald geweigerd hebben zich met het Minis terie van Justitie en van Marine te belasten en dat ook de heeren de Vries en van Bosse nog niet bereid zijn de por tefeuilles van Binnenlandsche Zaken en van Financiën te aanvaarden. Meer en meer geraakt de heer Fransen van der Putte op den achtergrond. Uit Utrecht wordt bericht, dat de tweede voordracht van het dichtstuk //de Schepping" door Ds. ten Kate van Amsterdam Donderdag avond door een nog talrijker publiek dan de eerste werd bijgewoond. Schitterend was de triumf door den dichter behaald die door zijn bezielde taal en on gelooflijk prachtige schilderingen als het ware getuige doet zijn van het Scheppings-proces der aarde. Hij is een ware reus onder de dichters, wiens talenten te Utrecht hoog worden gewaardeerd waarvan het talrijk en toenemend aanzienlijk gehoor wel een ondubbelzinnig bewijs geeft. Voor Leiden's ingezetenen is de gelegenheid tot zulk een genot geopend en het verblijdt ons, dat het plan voldoende ondersteuning heeft verworven om weldra de voordrachten van Ds. ten Kate te hooren. Zij, die begiftigd zijn met aes- thetisch gevoel, met liefde voor het wareedele en schoone voor wat liefelijk en welluidend is, zullen daar een hoogstver- rassend genot smaken en velendie vroeger wel eens dien keikleeraar voor Leiden begeerden en niet begeerden, zullen tha.'S kunnen oordeelen over de gaven en talenten van een man, die als dichter, maar ook als prediker, voor de cathe- der en voor den kansel, een grooten naam verwierf. Maandag avond werd in den Schouwburg door het gezelschap van de heeren P. Boas en N. Judels ten tooneele gevoerd //Joconde", uit het Fransch vertaald. Joconde bleek een bijnaam te zijn gegeven aan een onvergelijkelijk schoon, jong meisje dat door oneerlijken omgang met een gekroond hoofd in de groote wereld schitterde en om hare gelijkenis met een vrouwenportret van Leonard da Yinci, Joconde werd genoemd. Zij werd later de echtgenoot van Maurice de Guitrt en ofschoon zij trachtte haar vroeger gedrag door een voor. beeldig stil en huiselijk leven goed te makenondervond J zij toch dat een misstap der jeugd niet zoo gemakkelijk uit het geheugen kan worden gewischt. Dit karakter werd dooi Mevr. Sablairollesals Louise, op uitnemende wijze uitge voerd; Mevr. Korlaar en de heeren Morin, Bouwmeester, Korlaar en Kapper stonden haar flink ter zijde. Overigens heerschte in het geheele stuk iets eentoonigsvooral in di vier eerste bedrijven waarbij nog komt dat het zeer inge wikkeld was hetgeen veroorzaakte dat hetofschoon de ver- tooners zich alleruitmuntend van hunne taak kwetenhier niet met uitbundigen bijval ontvangen werd. Het tegenovergestelde was het geval met het nastukje //De man is de baas", dat de algemeene goedkeuring weg droeg; behalve de nuttige lessen die daarin gegeven wer den kon het in waarheid een geestig stukje genoemd worden, Vooral de heer Bamberg bracht door zijn spel en de ko mische voordracht van eenige coupletten over karikaturen de lachspieren in beweging waardoor hij bij herhaling werd te ruggeroepen. Aan het algemeen overzicht van het Bataviaasch Han delsblad wordt het volgende ontleend Zyne Exc. de Gouverneur-Generaal is den 18den Decem ber in goeden welstand te Batavia teruggekeerd. Op Java viel in de laatste helft van December weinig merkwaardigs voor. De heer Steinmetz, laatst Resident van Soerabaijaeen kundig en ijverig Landsdienaar, is overleden. Op Borneo is weder gevochtente Nawa werden de onzen aangevallen door een vijandelijke macht van ongeveer 1501 man, die met verlies teruggeslagen werd; bij die gelege? heid heeft de tegenwoordigheid van geest van kapitein Ki- lian de bemanning der Boni voor een groot onheil behoed De sterkte te Pinang is than3 door de onzen ontruimd ge worden omdat men haar behoud onnoodig en lastig achtte, Op Ceram hebben de opstandelingen bij de nadering on zer troepen allerwege de vlucht genomenzoodat er zeer wei nig te strijden viel. Onder zijn laatste berichten deelt het Bataviaasch Han delsblad nog het volgende mede: Wij vernemen uit een zeer goede bron dat door den Mi nister van Koloniën machtiging is verleend omovereen- komstig het voorstel der Indische Regeering, de straf vat rottingslagen als politiestraf geheel af te schaffen, uitgezon derd als middel van bedwang tegen veroordeelden tot dwang arbeid en om tevens op te heffen de straf van rietslagen bij het Indische leger. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 43°, des avonds te 8 uren 43°, i te 10 uren 43°. Dinsdag morgen te 6 uren 48°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 51c, 's namiddags te 4 uren 48°, Woensdag 11. was Baden, nabij Weenen gelegen, in rep en roer ten gevolge van een gelukkigerwijze zeer zeld zaam voorkomende misdaad. Een dochtertje van een der meeat geachte inwoners dier stad werd door een heidin geroofd en alle pogingen om het aan de ouders te hergevenzijn tot heden vruchteloos gebleven. De cholera schijnt te Brest te hebben opgehoudenns aldaar in het geheel 230 personen ten grave te hebben ge sleept. Te Toulon is een inschrijving geopend ten behoeve der oprichting van een monumentter nagedachtenis van hen die bij het heerschen der cholera aldaar als offers hun ner plichtvulling zijn gevallen. Nadat reeds in 1864 het lager onderwijs in Polen was geregeld, heeft de Russische regeering thans ook bel middelbaar onderwijs aldaar georganiseerd. In het besluit dienaangaande is bepaald dat in bijna alle steden van hel Koninkrijk gymnasiën en voorbereidende scholen zullen wor*

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2