Buiteijiandscli Nieuw». ren. Zij gaf ev<nwel i og een pleats aan het welgeschreven stuk van den heer A. Ising, waarvan wij de volgende merk waardige beschouwinger overnemen: Wij beleven in Nederland een tijd van crisis op godsdien stig wijsgeerig, zedelijk gebied, en ieder die denkt, wordt genoopt in die crisis party te kiezen. Terwijl wij ons nog zeer goed den tijd kunnen herinne rendat de zoogenaamde vrij zinnige" christenen met den goddelijken Jezus tegenover de orthodoxen met den Chris tus-God stondenhebben wij velen der eersten in zooge naamde modernen zien veranderen. De modernen nu verwer pen de goddelijkheid van Jezus. Maar sommige modernen zijn verder gegaan en verwerpen //met" den Zoon ook den Va der. Zij sluiten zich aan bij de philosofen die den persoon lijken God ontkennen die een 9oort van spinosistische we reldbeschouwing aannemen en God zien in alle stof, waaruit alle geest zich openbaart. De philcsofen bewerendat hun stelsel alle godsdienst kan vervangen. //Geef ons achttien eeuwen", roepen zij uit, ii en gij zult zien hoever wij de wereld brengen Binnen de eenvoudigste grenzen teruggedrongen komt hun stelsel hierop neder: de mersch moet zijn plicht ver vullen en deugzaam zijn, omdat dit ligt in zijn natuur, omdat hij, wanneer hij zijn plicht niet deed, ook ziet zou beantwoorden aan zijn bestemming. En, voegen zij er bij, 't is veel schooner deugdzaam te zijn om de deugd zelve, en dus uit plichtbesef, dan uit zucht om een God welge vallig en hier namaals gelukkig te zijn. Mijn eerste grief tegen dit stelsel is, dat het, zedelijk heid stellende in de plaats ran godsdienst, ontkent de in geschapen zucht van den mensch om zich een God te deu ken, om aan iets buiten zich dankbaar te zijn voor geluk, op iets buiten zich te steunen bij ougeluk. Mijn Iwteede grief is, dat ik het voor onmogelijk houd om bij het volk de vaste overtuiging te doen wortelen dat hij, die zijn plicht doet, er altoos het beste aan toe is, omdat naar den uiterlijken schijn - en daaraan blijft het volk immers hangen - de deugdzame lang niet altoos het gelukkigst lijkt. Mijn derde grief is, dat, wanneer men aan iedtr individu wil overlatenom zonder vrees voor straf of hoop op be looning, in elk geval waarin de burgerlijke rechter niet kan betrokken wordenzij plicht te doenmen zou moeten be ginnen met den prikkel van hartstocht of behoefte zoo te verstompen als die slechts bij enkele individuen onder be paalde omstandigheden het geval kan wezen. En dan vraag ik ten slotte, of het stelsel, dat men deugdzaam moet zijn om der deugd wille, begrijpelijker is dan het stelsel dat men deugdzaam moet zijn om Gods wil? Is deugd, plicht of hoe men het noemen wil, niet even goed een abstract idee als God? - Gebruikt men niet den eenen naam voor den andere, stelt men niet het eene ideaal in plaats van het andere? - Ik gelouf het wel." De Thermometer van Fahrenheit leekeude alhier Donder dag des namiddags te 5 uien 48°, des avonds te 8 uren 5 0°, te 10 uren 50°. Vrijdag morg<-u te 5 uren 48', te 8 uren 47°, 's middags te 12 uren 52c, 's namiddags te 4 uren 46°. De trichinen-ziekte onder de varkens begint niet alleen in Duitscliland bij dc deskundigen en autoriteiten bezorgd heid te wekken maar ook in België waar reeds maatrege len genomen zijn volgens de ^voorschriften van gezondheids- commissiën. Het varkensvleesch wordt aan een nauwkeurig onderzoek der experts onderworpen voor dat het tot con- sumtie wordt afgeleverd. Het is intusschen opmerkelijk, dat er aldaar zich nog geen wel geconstateerd ziektegeval beeft voorgedaan. Zondag 11. overleed te Weenen de hoogbejaarde gravin Zichy Ferrais, de grootmoeder van Prins Metternich. Tijdens het congres in 1815 aldaar werd gehouden, wa9 haar huis de verzamelplaats van Keizers en Koningen. Zij was beroemd door hare schoonheid en geestrijken omgang; van haar zeide de maarschalk Marmont in zijn Mémoires r/9es propos n'é- taient pas toujours dictés par la bienveillance." Te Staude is een zekere Lorenz Hala9z overleden die den ouderdom van 120 jaren bereikte. 3 8 jaren lang diende hij als soldaat, en bleef daarna 60 jaren in een en dezelfde heerendienst. Tot vóór 2 jaren bezocht hij wekelijks twee malen de op een uur afstands gelegen kerk. Op zijn 90ste jaar trad hij voor de derde maal in het huwelijk; de uit dezen echt geboren zoon is thans onder-officier bij het re- gement huzaren. De uit Dublin ontvangen berichten luiden steeds meer zorgwekkend; men vreest voor een algemeenen opstand der Fenians, zoodra zij slechts het wachtwoord van den ontsnap ten leider Stephens vernemen. Het zou dus niet. onwaar schijnlijk wezen indien men eerstdaags vernam dat een groot deel van Ierland, zoo niet het geheele eiland onder de ex- ceptioneele wet wierd gesteld. Terwyl het Evangelisch verbond zich zoo bjjzouder heeft beijverd voor de belangen der Nestorianen in Perzië, blijkt het, dat Sir Mosts Montefiore te gelijker tijd zich even ijverig onledig heeft gehouden in het belang der Israëlieten aldaar te landemet het gevolg dat alsnu van den Brit- schen gezant aldaar een dépêche bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is ingekomen, meldende dat de Schah van Perzië de gewenschte toezeggiugen heeft verleend tot op heffing der Israëlieten uit den staat van verdrukking, waarin zij aldaar tot nu toe verkeerden. In de vorige week verloor John Maddocks, pachter te Withby in Cheshireten gevolge der ziekte 7 runde ren. Zaterdag 11. werden er nog vijf in zijn stal aangetast. Daar hij nu opzag tegen de slachting, en niet dadelijk kon besluiten wat hrj er ineê zou aanvangenliet hij ze voor- loopig ter afzondering in zijn boomgaard brengen, en be proefde of zij daar water wilden drinken. Dit gelukte niet, maar een oogenblik later terugkomende, zag hij ze allen drinkeu uit een breede met water gevulue sleuf, die vroe ger gediend had lot het blusschen van kalk. Kort daarna bemerkte hij kenteeken van beterschap en Dinsdag verklaarde de veearts Home, van Little Sutton, dat zij buiten gevaar waren. De veearts, even ab de eigenaar, verrast over die spoedige en onverwachte herstelling, heeft van het bedoelde water een paar tlesschen naar huis genomenom het aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen. De //Temps" deelt een proces mede van erfgenamen te gen de bedienden van een bótel te Napels, aan wien door een Franschman welke zich in dat hotel van het leven be roofd had bij testament eenige legaten waren vermaakt. Bij de behandeling van dat proces zijn over dien zelfmoord cu- rieuse bijzonderheden aan het licht gekomen. Het blad ver haalt die als volgt: //Zekere heer Couvreux had twee idees fixes: vrees voor zijn vrouw en zonder lijden te sterven. De eerste had hem doen besluiten zich van kant te makende tweede om dat door middel der guillotine te doen. Hjj las alles wat op de guillotine-straf betrekking had, o. a. over het onderzoek of het hoofd van een geguilloti neerde noch ziet en gevoelt, en uit alles mag men opma ken, dat hij de overtuiging kreeg dat die wijze van sterven zeer zacht moe3t zijn. //In dat denkbeeld richtte hij een prachtige guillotine op in de deurdie zijn salon van zijn slaapkamer scheidde. Het voornaamste van zijn vinding bestond in een beweegbare bijl, op wier steel 60 kilo gewicht drukte. Hij beproefde zyn werktuig op verschillende dieren. Men herinnerde zich dat hij dikwijls katten en gevogelte mede naar zijn kamer had genomen die men nimmer had teruggezien. //Toen hij overtuigd was van de uitmuntende werking drapeerde hij zijn machine. Aan beide kanten hing hij tus- schen de deur roode gordijnen opdie sierlijk waren opge bonden. Tusschen de gordijnen zette hij onder de bijl een stevige tafel met trappenen bedekte die met een zwart kleed. Een zacht wit kussen werd door bem aan het einde der tafel gelegd, ter plaatse waar het hoofd na den val van de bijl zou liggen. //Nadat dit all es geheel in orde was, speelde hij tegen half 10 's avonds op zijn piano een door hem gecomponeerde hymne van de H. Maagd. Hij was in het wit gekleed. Daarna beklom hij de trappen van zijn klein schavot, legde zich op den rug, zoodat hij het moordwerktuig op zijn hals kon zien vallen. Hij maakte daarop het touw, dat de bijl opgeheven hieldlosde by 1 viel en onmiddelijk was het hoofd van het lichaam gescheiden. Het hoofd bleef byna op dezelfde

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2