TE HUUR SCHOUWBURG TE LEIDEN. De man moet de Baas zijn! Aan HH. Kerkvoogden. Advertentiên. 4« pCts. Hypotheek-Obligatiën. aflossing. maar van die waarin de fabriek de kroon spant. In Devons hire, een der schoonste graafschappen van Engeland houdt men zich bezig met het maken van kantendie een goede industrie opleveren. Nog geheel kleine kinderen worden reeds naar de kantenschool gezonden, maar wat is die school? De hut eener arme oude vrouwwelke het onderrigt geeft. Geen de minste zorgen worden voor de leerlingen genomen die in kleine, bedompte vertrekken arbeiden, met gesloten vensters en schoorsteenen die gedurende den zomer toege maakt wordenom het indringen van den wind te voorko men. In den winter wordt het niet noodig geacht ze te ver warmen de warmtestof der aanwezigenwordt voor vol doende gehouden. De leden der commissie verklaren dat de lucht in deze vertrekken, waarin kinderen waren opgehoopt, onverdrage- lijk was. De kinderen worden reeds op hun 5de jaar naar die school gezonden, en werken 8 uren per dag; naarmate zij in ouderdom toenemen wordt het werk er vermeerderd. Zy blijven in die verpeste vertrekken tot dat zij in staat zijn te huis kanten te kunnen maken. Daar wordt soms geheele nachten gewerkt. Intusschen is voor de opvoeding en het onderwijs der kinderen in niets zorg gedragen. Nogtans zijn er eenige dorpen waar de on derwijzeres der kantenschool lezen leert, namelijk gedurende 10 minuten eiken dag. Te Thornton moeten de kinderen van 6 jaar van 's mor gens 8 tot 's namiddags 4 uren arbeidenslechts met één uur verpozing om te eten. Zijn zy een weinig ouder, dan moeten zy arbeiden tot aan de schemering. De leerlingen krijgen soms een kleedingstuk maar geen geld tot belooning; 40 tot 60 cents is het leergeld dat wekelijks moet betaald worden. Het maken van kant is een ongezond beroep, en zeer schadelijk voor de oogen. Borstziekten zijn in deze dis tricten algemeen, alsmede bulteu. Niet de minste zorg voor eenig onderrigt wordt genomenen de meeste vrouwen wor den moeder zonder er de pligten van te kennen. Te Buckingham in Bentford wordt de kant ook uit de hand bewerkt, en daar doen dezelfde schadelijke uitwerksels zich kennen van de verkeerde inrigting van den arbeid en de weinige zorg voor de opvoeding. :i Om de kinderen wakker te houden en tot den arbeid aan te zettenprikt men hen met spelden in de knie of slaat men hen op het hoofd. Dikwijls barsten de kinderen in tra nen uit, uitgeput van vermoeijenismaar dit baat hen niet; zij moeten voortwerken. In het college St. Lous hebben ongeregeldheden plaats gehad. De Minister vau Openbaar ouderwijs heeft zich zelf naar het gebouw der instelling moeten begeven om de slaap zaalwaarin de kweekelingen zich hadden gebaricadeerd met geweld te doen openen; 32 jongelingen zijn naar hunne ouders terug gezonden. Geheel Parijs is vervuld met het proces tegen Lacroix en diens veroordeeling. Zijn misdaad is geweest het uitgeven der aanteekeningen op den bijbel door Proudhon. Lacroix werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 1500 frs. boete; zijn compagnon Verboeckhoven tot 1500 frs.; de drukker Ponparte Davyl tot drie maanden gevangenisstraf, ofschoon de schrijver dood is en zijn nagelaten werken dus tot de geschiedenis behoorenterwijl RenanMichelet en velen met hen geheel soortgelijke werken hebben geschreven. Men wil nu plotseling aan die litteratuur een einde maken en door dit vonnis, waarbij Lacroix is beschuldigd geworden van aanranding der door den staat erkende godsdienstende verspreiding der moderne theologische begrippen tegengaan. De president van den kerkeraad der Hervormde ge meente te Parijs, heeft een uitvoerigen brief aan den Mi nister Baroche gerigt, om de houding dier vergadering te genover den heer Martin Paschoud te rechtvaardigen. Voorts beeft de kerkeraad besloten naar aanleiding van het schrij ven des Ministersvoorloopig niet tot het benoemen van een opvolger van den heer Paschoud over te gaan. De voor zitter heeft bovendien aan den heer Baroche het rapport toegezondennaar aanleiding van hetwelk de bedoelde pre- dikaut werd op pensioen gesteld; als eenige reden wordt daarin opgegevendat ten gevolge van herhaalde afwezig- beidde heer Paschoud, hoewel hij in 1836 tot predikant werd benoemdeigenlijk slechts gedurende twee jaren zijn ambtsbetrekking heeft vervuld, De Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, hun by het overlijden hunner Schoonzuster betoond. J. DE WAL. J. P. DE WAL, geb. Servatiüs. Leiden, 30 Januarij 1866. Op een buiten bij Voorburg worden gevraagd ÊÊSSr eene KEUKEN" ea eene WERKMEID, P.G., voorzien van goede getuigschriften. Adres, met franco brieven, onder Letter M. bij den Boekhande laar P, C. VAN DRIEM te Voorburg. eene HUIZING, bevattende 2 Kamers, Kelder, Keuken, Zolder en Bergplaats, met een daarachter gelegen Boom gaard gelegen aan den Princen Zandvaart te Heemstede nabij het station de Vogelenzang. Dadelijk te aanvaarden. jFranco te bevragen, onder Letter A. bij H. BRINKMAN in de Nieuwe Geleerde Mante Bennebroek. Het Bestuur der Nederlandsche Hypotheekbank berigtdat hare Schuldbrieven, opeischbaar den 31sten Januarij 1866 met de tot op dien dag sedert den laatst vervallen Coupon verschuldigde rente, betaald worden ten Kantore van de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdamop Donderdag den lsten February 1866 en volgende werkdagen. Salon des Variétés onder Directie van P. BOAS en N. JUDELS. OP MAAAUACi 5 F eb RU Alt IJ 1866, Nieuw Tooneelspel in 5 Bedrijven en 6 Tafereelennaar het Fransch. Op het Théatre Francais, meer dan 150 malen achtereenvolgenden onlangs te Amsterdam voor het eerst in het Nederduitsch met uitbundigen bijval ten tooneele gevoerd. GEVOLGD DOOR: Nieuwe vrolijke Vaudeville in een Bedrijf met nieuwe coupletten enz. Aanvang 7 uur. Deuren open dp Entrée-Billetten zijn op den dag der Voorstelling verkrijg baar tegen verhooging van 5 Cents. S3 Het alom bekende goedkoopste Magazijn van By- bels en Kerkboeken is weder ruim voorzien van KERK- o« en PREEKSTOEL-BIJBELS, met en zonder gezangen; zoowel knappe, weinig gebruikte, als nieuwe oude 2 Bijbels worden op nieuw ingebonden of in ruil aan- genomen. "3 Brieven en geld francoaan den Bijbelhandelaar A. VAN ROSSUM Jr., Singel bij de Gasthuismolen- steeg, G. N°. 341, te Amsterdam. V J0C0NDE. De 'plaatsen zijn te bespreken in den Schouwburg voor Aandeelhouders op Zaturdag 3 Februarij J voor Niet-aandeelhouders op den Speel-IvawlOtotl uur. dag 5 Februarij SS

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3