Buitenlandsch Nieuws. king van vreugde dat een verzoek om f 50 dadelijk werd ingewilligd. Neef werd toen aan de overige familie voorge steld en zelfs op den dag van zijn vertrek met een rijtuig naar de boot gebracht. Later vernam men dat dit geld groo- tendeels op de boot aan Champagne was verteerd. Deze_jjlersoon was niemand anders dan Johannes Kelling- haus oud 25 jaren, geboren te Bloemendaal, destijds wo nende te Amsterdamvan beroep bleekersknecht. Sedert acht dagen houdt zich in de provincie Gelder land op een zich noemende D. Muller, naar gissing 30 jaar oudwelke op alle mogelijke sluwe wijze het vertrouwen tracht te winnen der ingezetenen waarschijnlijk om hen des te beter op een bedriegelijke wijze op te ligten. Zoo kwam hij dezer dagen ten huize van den logementhouder Brende- rer te Lochemzeggende te reizen voor de firma Franz Ha- niel te Ruhrort, tot het verkoopen van gas- en andere steen kolen. Met dien logementhouder deed hij een uitstapje naar de omliggende plaatsen en na op die wijzealsmede door het verkoopen aan onderscheidene ingezetenen van aanzien lijke hoeveelheden kolen, het vertrouwen te hebben gekre gen gaf de logementhouder hem op zijn vraag een som van f 40 ter leen, op vertoon van een wissel, groot f 200, be taalbaar te Rotterdam en Schiedam. Den volgenden dag was de quasi-reiziger met de noorderzon vertrokken zonder zyn vertering te betalen of het geleende terug te geventerwijl de door hem verkochte kolen vermoedelijk niet zullen gele verd worden. De rechtbank te Zutphen heeft te dier zake tegen hem rechtsingang met bevel van gevangenneming ver leend. Zondag morgen zijn met 4 rijtuigen onder een toe vloed van duizende menschenweder van 's Hertogenbosch naar Boxtel vertrokken een 40tal jongelingen, om dienst te gaan nemen onder de Zouaven van den Paus; o. a. 17 uit 's Bosch, 6 uit Hedel4 uit Nijmegen en de overige uit de omstreken van 's Bosch. Reeds hebben zich weder tot dat einde andere jongelie den aangemeld, waaronder zelfs zonen van burgemeesters, notarissenenz., zoodat het te voorzien is dat het gevraagde getal van 1000 spoedig zal zijn aangevuld. Uit Almelo schrijft men van den 26sten Jan u ar ij Als iets bijzonders in dit jaargetijde kan men mededeelen dat in deze streken zoo wel des nachts als des daags de paarden in de weiden grazenen de spreeuwen zich sedert eenige dagen reeds vertoond hebben. Ouden van dagen kun nen zich niet herinneren ooit in dezen tijd des jaars de lan derijen zoo groen te hebben gezien als thans. De roggelan den staan allen uitmuntend en beloven veel. Maandag middag is de postkar van Maassluis], her waarts bestemd, door het schichtig worden van het paard, van den dijk nabij Maassluis in de sloot gevallen. De pos tillon is er met eenige kneuzingen afgekomen, terwijl al de brieven en pakketten, hoewel nat, uit het water zijn gehaald. Zaturdag middag ontstond te Nijverdal in het woon huis van den bakker en stalhouder Flim brand, welke zoo spoedig toenamdat in weinig tijds het geheele huis met meubelen en al hetgeen zich verder daarin bevond, een prooi der vlammen werd. Het huis, zoowel als de roerende goe deren waren tegen brandgevaar verzekerd. De oorzaak van het onheil is onbekend. Te Margraten (Limburg) had den 2 5sten dezer een noodlottig voorval plaats. Drie werklieden waren met het graven van een waterput bezig, toen plotseling de boven grond instortte en zij daaronder bedolven geraaktenhet gelukte nog een hunner bij tijds te reddendoch de twee anderen hebben bij dit ongeluk den dood gevonden. ■7— Ter verkiezing van een lid voor de provinciale Sta ten van Zuid-Holland voor het Hoofdkiesdistrict Leiden, zyn van de 1010 kiesgerechtigden opgekomen 396 kiezers. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 41°. Dingsdag morgen te 6 uur 40°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur 46c, 's namiddags te 4 uur 40°. De jonge 20jarige graaf von L.... deed in het vo rige jaar zijn eerste reis door Europa, alleen vergezeld door den ouden getrouwen kamerdienaar Fritsreeds sedert het derde eener eeuw in dienst zijner familie. De tourist bezocht ook Hamburg enzoo als van zelf spreektbeproefde hij ook zijn geluk aan de roulette- en de trente et quarante tafel. De fortuin was hem bijzonder gunstigen de jonge graaf won dien avond ruim 30,000 florijnen. In zijn hotel komende, sloot hij zijn geld in zijn sekretaire en gaf den sleutel aan zijn getrouwen Frits, dien hij en passant deel genoot maakte van zijn geluk, onder aanbeveling van goed voor den sleutel te zorgen. Den volgenden dag waren Frits en de florijnen verdwenenen alle moeite om den ouden knecht te vinden was te vergeefs. Dat de jonge man ge troffen wasmeer nog door de ontrouw van den grijzen kamerdienaar, dan door het verlies van zijn geldis in zyn positie gemakkelijk te begrijpen; maar zijn neêrslagtigheid maakte plaats voor de grootste verwonderingtoen drie da gen daarna de spoorloos verdwenen gryskop plotseling voor hem stond. //"Van waar komt gij?" vroeg de graaf. -//Van Weenen." - //En myn florijnen?" - //Hier is een requ van mijnheer uw vader; ik vreesde, graaf, dat uwe genade weer spelen en dan natuurlijk het geld weer verliezen zoude en daarom heb ik de florijnen maar schielyk naar Weenen ge bracht en breng u het requ en de groeten uwer familie." Eindelijk heeft men den dader ontdekt van een moord, te Iburg voor ongeveer anderhalf jaar op een jong mensch gepleegd. Er is een brief ontdekt, aan de achtergebleven vrouw gerigt van den moordenaar, die naar Amerika was vertrokken, en waarin deze een openhartige en berouwvolle bekentenis aflegt. Een landman uit die streek zijnde, kende hij den vermoorde, dien hij op den vroeger vermelden Zon dag morgen op den weg naar Iburg vergezeldewaar de jongeling hem vertelde, dat hij van zijn leermeester in last had zeven thalers te Iburg te gaan betalen. Het verlangen om de som te vermeerderendie hij noodig had tot zijn vertrek, de hebzucht, bracht hem op het denkbeeld van den moord. Spoedig na de misdaad vertrok hijzonder vermoe dens op te wekken. Verder bekent hij in zijn brief, dat zyn ontwaakt geweten hem geen rust laat, en om die kwelling te ontkomen zal hij uit Amerika terugkeeren, en zich aan zijn straf gaarne onderwerpen. De vrouw deelde den brief mede aan haren biechtvader, en reeds zijn de noodige in lichtingen over den brief en de bekentenis gegeven ter plaatse waar zulks behoort. Dezer dagen zijn in Engeland, te Angletoneen stadje nabij Lancaster, 1000 personen van beiderlei geslacht bijeen geweest, om een groot plumpuddingfeest te vieren. Dit feest wordt alle 21 jaren gevierd en is herkomstig uit het begin dezer eeuw. De pudding werd gereed gemaakt in een pan 6 vt. lang, 2 vt. diep en 2 vt. breed, woog 300 pond, en werd begeleid door twee andere, elk van 70 pond. In drie uren was er niets meer van te zien. Het Engelsche gouvernement heeft zich de belangen der Nestoriaansche christenen in Perziëdie verdrukking en ge welddadigheden van de zijde der Mahomedaansche bevolking te verduren hadden, aangetrokken, en aan het bestuur der Evangelical Alliance medegedeeld, dat zijn gezant onlangs afdoende maatregelen tot bescherming dier christenen van den Schach van Perzië verworven heeft. De betrekkelijke me- deeling besluit aldus: //Onze gezant zal aanschrijving ontvan gen om den Schach namens Hr. Ms. gouvernement te dan ken voor zijn maatregelen ten behoeve der Nestorianenen hem te betuigen dat Hr. Ms. gouvernement hoogen prijs stelt op de rechtvaardige en verlichte regeringsbeginselen door Z. M. gehuldigd in zijn besluiten tot wegneming van de grieven zijner christelijke onderdanen." Ten gevolge van het besluit van de administratie der telegrafen in Frankrijk zullen 160 bureaux aan vrouwen wor den opgedragen; 80 dames hebben hunne functiën reeds aanvaard. In 1862 benoemde Koningin Victoria een commissie tot onderzoek van den arbeiddie in de fabrieken van kin deren gevorderd werd. Het resultaat van dit onderzoek is in drie lijvige boekdeelen publiek gemaakt, waarin feiten wor den aangegeven die het hart verscheuren. Een dagblad wijst op den arbeid, die, ofschoon boven de krachten van het kind, toch van hem gevorderd wordt. Van de districten waar landbouw gedreven wordt, zal hij nog niet spreken,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2