Buitenlandsch Nieuws. ten is het karakter der ziekte zeer goedaardig en daarom werd geen besluit tot onteigening en afmaking genomen. Te Zoeterwoude heerscht de veetyphus vrij hevigook te Leiderdorp heerscht hij met een kwaadaardig karakter de verpleging der zieke beesten schijnt hier veel te wenschen over te laten. In de gemeente Alphen breidt de ziekte zich uit; te Wou- brugge is de sterfte vry groot. Van de 130 aangetaste scha pen stierven 70. Te Hazerswoude was de afloop veelal gun stig; tegen 34 runderen, die aan de ziekte zijn gestorven herstelden er 64 dat is 65 pCt. Te Oudshoorn brak de ziekte op nieuw uit. De veearts te Alphen berigt datnaar zijn overtuiging, in deze streek de ziekte meestal door per sonen wordt overgebrachtvoornamelijk door mollenvangers en door de knechts, die zoowel gezond als ziek vee ver zorgen. Het is hem ook voorgekomen dat een losloopende hond, die een stuk vleesch in den bek had, de besmetting heeft overgebracht. Vervoer van ziek vleesch werkt hier ook de ziekte in de hand. Volgens gehouden aanteekeningen heeft men in 68 ja ren zulk een zachten winter niet gehad als thans. Zeer opmerkelijk is de volgende uitboezeming van on zen geachten stadgenoot Mr. J. T. Buijs in het Tijdschrift //de Gids" van Januarij 1 866: //Ernstig en eerlijk, want met de hand op het hart: ik heb een afschuw van moderne jongens en ik haat de moderne meisjes met een volkomen haat. Geen onvrouwelijker, geen onvriendelijker, geen onbe- hagelijker verschijning dan een jonge dame, theologiserende in moderne rigtiug. Moet de gemengde school noodzakelijk zulke dames kweekendan stem ik voor opheffing van die kweekerij. Als de vruchten niet beter zijnkan de boom niet deugen." - Wij vernemen dat door wijlen Mr. D. Tieboel Sie- genbeekin leven Burgemeester dezer gemeentetwee dagen vóór zijn overlijden bij uitersten wil eenige liefdadige beschik kingen zijn gemaakt, behalve aan het Gereformeerde Wees huis en aan het Luthersche Wees-en Oudeliedenhuisf 1000 aan de Israëlitische armen, f 5000 aan de Doopsgezinde gemeente en f 250 aan elk bestaande bewaarschool. Naar wij vernemen is besloten tot de opheffing van het Nederlandsch-Opvoedingshuis, in het vorige jaar door de zorg van Mevr. van Calcar binnen Leiden gesticht. - Dingsdag avond zal door Ds. J. Herman de Ridder van 's Hage een spreekbeurt worden vervuld in de openbare vergadering met dames van de Leidsche afdeeling der Hol- landsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen. Het algemeen overzigt van den Java-Bode luidt als volgt //Het onderwerp, dat het meest de aandacht onzer pu blicisten boeit, is buiten kijf de cultuurwet. Of de beschou wingen onzer bladenbij den spoed waarmede de vertegen woordiging het ontwerp van wet in behandeling wenscht te nemen veel nut zullen te weeg brengenlaat zich betwij felen. Intusschen is zóó veel zeker, dat geen enkel orgaan der pers zijn onvoorwaardelijke goedkeuring aan de plannen des Ministers hecht. Het huwelijk, dat de Minister tusschen twee heterogene stelsels heeft willen bewerken komt ons voor, óf kinderloos te zullen blijven, óf althans sleohts misgeboor ten te doen verwachten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 40°. Zondag morgen te 5 uur 37te 8 uur 37°, 's middags te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 42°, te 5 uur 42°, te 8 uur 42°, te 10 uur 41°. Maandag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 43°, 's middags te 12 uur 49°, te 4 uur 42°. Te Rheydt had den 15den dezer een vreeselijk on heil plaats. Ten huize van een inwoner van gemeld dorp was des avonds het gansche gezin, bestaande uit vader en moeder met vijf kinderen vereenigd om de tafel; de kinde ren hielden zich bezig met hunnen schoolarbeid voor den volgenden dag. Eensklaps moesten allen hunnen arbeid sta ken dewijl in de lamp niet meer een voldoende hoeveel heid petroleum aanwezig was. Ten einde in dit gebrek met de vereischte omzigtigheid te voorzien stond het hoofd van het gezin zelf op, blies de flaauw brandende vlam uit, met het doel om zonder vrees voor gevaar de lamp te kunnen vullen. On verhoeds ontbrandt de pretroleumde vlammen verspreiden zich met verbazende snelheid en in hetzelfde oogenblik bran den de kleederen van al de aanwezige personen. Zonder op eigen gevaar te letten pogen vader en moeder de vlammen te blusschenmaar dit kon niet snel genoeg geschieden. De kinderen werden derwijze met wonden overdekt, dat twee hunner reeds z\jn overleden; aan het behoud der overigen wordt gewanhoopt. Ook de ouders hebben daarbij zeer vele brandwonden bekomen. Het blaauwe boekwaarvan de meeste dagbladen reeds uittreksels bevatten, beslaat in het geheel 24 8 bladzijden klein folio. Het gele boekwaarin de officiële documenten omtrent de buitenlandsche staatkunde zijn opgenomen, zal eerst Donderdag a. s. het licht zien. Aan het slot van het overzigt van den toestand des Keizerrijks wordt o. a. mede gedeeld, dat het tusschen Nederland en Frankrijk gesloten handelsverdrag niet in werking kon treden, ten gevolge van de weigering der Kamers om de daarbij beloofde afschaffing van het zegelrecht op de dagbladen goed te keuren. Keizer Maximiliaan heeft aan de Keizerin der Fran- schen de medaille van burgerlijke verdienste verleend, om dat zij tijdens het heerschen der cholera de hospitalen heeft bezocht en alzoo een voorbeeld gegeven van moed en chris telijke liefdadigheid. De echtgenoot van een notaris te Parijs had haar man bedreigd zich te zullen verdrinken, indien hij er niet toe over wilde gaan, haar een shawl van 1200 francs ten ge schenke te geven. De notaris echter dit verzoek weigerende, stond zijn vrouw dezer dagen 's nachts uit haar bed op. Na hare bedreigingen te hebben herhaald en ook toen de toe stemming haars mans niet verkrijgende, voegde zij hem toe: //Ga maar uit het raam liggendan zult gij mij zien ster ven De man gaf gehoor aan dat verzoek, en met het hoofd uit het raam ziende, zag hij zijn vrouw zich in den tuin naar een put begeven, en hoorde haar roepen: //Wilt ge mij een shawl geven?" //We zullen zien!" Dit antwoord was niet voldoende, en de vrouw wierp zich in den put. De notaris kon zich van lagchen niet onthouden en ging we der gerust naar bed, wetende, dat zijn vrouw reeds voor acht dagen kussens en andere zachte voorwerpen in den put had gelegd en daar dus gerust in kon springen. Toen zijn vrouw kort daarop weder uit den put en boven kwam, ver haalde de notaris haar, dat hij reeds 8 dagen de shawl in zijn kast had, en haar nu tot belooning voor hare kordaat heid haar deze ten geschenke zou geven. Zij weigerde toen ze aan te nemen en gaf de shawl als prijs in de loterij voor de armen. Onlangs nam in het Grand Hotel te Marseille een Turk zijn intrek, die zeide de neef te zijn van den heer Kallimaki, gewezen gezant der Porte te Londen. Zijn voor komen was wel niet geheel daarmede in overeenstemming, maar de toon waarop hij spraken zijn houding en gedrag deden den eigenaar van het hotel begrijpen, dat een voor name Turk nog niet altijd voornaam behoeft gekleed te zijn: hij gaf de schuld aan de kleêrmakers te Konstantinopel en bediende zijn gast op diens wenken, terwijl hij hem, op diens verlangennog eenige duizend francs voorschoot. De Turk nam plaats op den trein naar Parijs, maar bij een der eerste stations te Saint Chamas ziet hij een meisje wier schoon heid hem zoozeer aantrekt, dat hij van zijn verder reisplan afziet. Hij onderzoekt wie zij is en verneemt dat het de doch ter is van den maire zeiven. Hij brengt dezen een bezoek, noodigt hem te Marseille op een diné, waarop hij de onbe schaamdheid heeft ook den Turkschen Consul te noodigen, en vraagt des maires dochter ten huwelijk. Deze stemt toe, te meer daar de Turk tot de oude Grieksche kerk behoort en zijn aanstaande dus niet alleen niet van geloof behoeft te veranderen, maar ook in geen harem zal worden over gebracht. Alvorens het huwelijk wordt gesloten, wint de maire echter ook zijnerzijds eenige narigten in en het blijkt nu dat de Turk een opligter is. De rechtbank te Marseille heeft hem tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Donderdag 11. heeft de correctionele rechtbank te Pa rijs de uitgevers van de vier evangeliënmet aanteekenin gen van Proudhon veroordeeld tot een jaar gevangenis en 15 00 frs. boeten, omdat zij het godsdienstig gevoel der be lijders van erkende eeredieusten hebben gekrenkt.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2