Lvr1--1 J Dingsdag BO January. N°. 1826. v-. Binnenlandsch Nieuws. II BIT Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 ra. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton L en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Bur gem se eter en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van LI1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 nur. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot burgemees ter te Voorhout H. D. Terwee, secretaris dier gemeente, ten einde die betrekking te gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeente Oegstgeest; voorts 1°. aan den heer W. G. Pluygers, hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de Hoogeschool alluer, op te dragen de algemeene leiding van en het toe- zigt over de academische bibliotheek aldaar, en 2°. tot con servatoren bij die bibliotheek te benoemen de heeren Dr. W. N. du Rieu, dus verre amanuensis der bibliotheek en P. A. Tiele te Haarlem. Z. M. heeft goedgevonden, tot schoolopziener in het 11de schooldistrict van Zuid-Holland te benoemen Mr. A. M. de Cockte Rotterdam. Uit de onderscheidene geruchtendie betreffende de ministeriële crisis loopenblijkt ten duidelijkste dat de HH. Thorbecke en Olivier, en ook later de heer Huissen van Kattendijke bepaaldelijk hun ontslag verlangenmaar dat Z. M. bezwaar zou hebben om den heer Franssen van der Putte met de zamenstelling van een nieuw Ministerie S te belasten. Z. M. gaat te rade met de presidenti der beide Kamers, en met den vice-president van den Raad van State. Pogingen om de bezwaren, waaruit de crisis ontstaan isop te lossen en een verzoening te bewerken, schijnen vruchte loos beproefd te zijn. Er moet echter meer kans zijn, voor een nieuw Ministerie, waarvan de heer Thorbecke het hoofd blijft uitmaken. Behalve dat de Koning de heeren Philipsevan Reenen en Mackay heeft geraadpleegd over de ministeriële crisis, is tot hiertoe omtrent die crisis niets verder met eenige ze kerheid bekend. -Zaturdag 11. heeft de sluiting plaats gehad van de tentoonstelling der teekeningen en plannen voor een paleis van de Staten-Generaal. Die tentoonstelling werd door on geveer 6000 personen bezocht, waaronder zich vele hoogge- plaatsten als ook een aantal werklieden in alle vakken be vonden. Allen gaven hunne tevredenheid te kennen over de moeite en zorg door de inzenders a^n hunne ontwerpen en teekeningen besteed. Zoo men verneemt is het Koninklijk Kabinet van schil derijen en zeldzaamheden te 's Hage in het afgeloopen jaar door meer dan 3 0,000 personen bezocht; er waren dagen dat dit wel 6 00 beliep. Die toevloed van bezoekers is voor namelijk toe te schrijven aan de veelvuldige pleiziertreinen die dat jaar aldaar zijn aangekomen. Vrijdag is voor het front van het regement grenadiers en jagers, een jager afkomstig uit Amsterdam, die reeds een jaar bij de klasse van discipline was ingelijfdwegens aanhoudend wangedrag weggezonden. Op de drie scheepstimmerwerven te Scheveningen hebben zoovele bestellingen van pinken plaats, dat er twee jaren vereischt zullen worden om aan al de bestellingen te kunnen voldoen. Ook te Nijmegen openbaart zich onder de jongeling schap neiging om dienst onder de Pauselijke Zouaven te ne men en is reeds een vijftal naar Rijsselt vertrokken. De Burgemeester dier gemeente heeft het diensvolgens noodig geacht ter algemeene kennis te brengen dat zooda nige aanwerving voor een buitenlandsche militaire dienst vol gens des Konings bevelen krachtdadig behoort te worden tegengegaan en de ingezetenen te herinneren aan de bepa ling in het burgerlijk wetboek, volgens hetwelk ieder Ne derlander, die zonder autorisatie van den Koning in vreemde militaire dienst mogt gaanof lid mogt worden van een vreemde militaire corporatie, zijn hoedanigheid van Neder lander verliest, zonder vergunning des Konings niet in het Rijk mag wederkeeren en de hoedanigheid van Nederlander niet kan terug bekomen dan onder voldoening aan de in het burgerlijk wetboek vermelde voorwaarden. - Door de Staats-Couraut worden berigten van de vee artsen medegedeeld, loopende over de week van 14 tot 20 Januarij Te Stompwijk verbreidt zich de ziekte snel; zeven stallen werden aangetast. Op de meeste stallen maakt men gebruik van sulphas ferrosus tot ontsmetting van den mest. In de gemeente Zoetermeer was de ziekte goedaardig do veehouders verplegen hun vee goed. Te Zegwaard is weder een stal aangetast. Te Voorhout zyn geene nieuwe zieken bijgekomen. De besmette stal is bijna doorgeziekt. Te Sassenheim ontstond de ziekte by vier runderen van een koppel van 27 stuks. Ook te Oegstgeest brak de ziekte uit. In deze drie gemeen-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1