was; hij had gedacht, dat de geadresseerde hem daar wel vinden zou. De Christelijke Afgescheidene Gereformeerde kerk in Nederland telt 7 9943 leden en 283 gemeenten, met 192 leeraars en 78 openstaande leeraarsplaatsen. Door mej, Alida Schuttedezer dagen te Zwolle over ledenis o. a. gelegateerd aan de Michaëlikerk 1000 en aan de kerk der Christelijke Afgescheidene gemeente al daar 400. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft aan Ds. J. H. Gunning te Leeuwarden op zijn verzoek het eer vol emeritaat verleend, in te gaan 1 Junij 186 6. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Neuzen, Ds. J. Westrik te Driebergen, Ds. G. D. Kruyff te Oudewater heeft voor het be roep naar Hengelo bedankt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Middelbuig, Ds. A. S. Entvagh te den Helder. De aangekondigde Duitsche voorstelling van Maandag 29 Januarij a. s. heeft onze aandacht gelrokken. Ofschoon het gezelschap ons geheel onbekend is, vinden wij toch aan leiding om deze voorstelling aan te bevelen uithoofde de ondernemerde heer A. van Lier, van een zeer gunstige zijde op het gebied der kunst bekend is. - Er is niemand dan hij, die zooveel ondernemingsgeest bezit, niemand die beter blik in de tooneelwereld weet te slaan en zoo goed weet te berekenen, wat de behoefte van het publiek is. - Met deze overtuiging durven wij dus de aangekondigde voorstel ling aanbevelen. - Het onderwerp van het stuk zelve geeft reeds aanleiding om iets goeds te verwachten: niet waar, een zamenzwering van vrouwen is uitlokkend genoeg om het stuk te gaan zienterwijl list en onverschilligheid zeer veel stof tot opwekking geeft, vooral als men de gevatheid der Duitsche tooneelspelers in aanmerking neemt, die door tal van aardigheden het publiek weten te boeijen. Wanneer het orchest door den heer Krahl gedirigeerd wordt, kunnen wij, wat dit betreft, mede een aangeuamen avond verzekeren. Ingezonden De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 41°, te 10 uur 4lu. Zaturdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 41°, 's middags te 12 uur 43c, 's namiddags te 4 uur 41°. Buitenlandsch Nieuws. De volgende mededeelingen komen voor in het Jour nal de Bruxellesbetrekkelijk de diverse Associatiën en Ban ken opgerigt door graaf Langrand 1. De //Compagnie Beige des rentiers réunis", die reeds sedert 13 jaren bestaat. De jaarlijksche winst bedraagt ge middeld 16 °/0. Het volgens de statuten vastgestelde re servefonds, benevens het saldo der nog onverdeelde winst, bedraagt nog 100 °/0 meer dan de door de deelhebbers ge storte gelden. Op het Belgische Grootboek staat zij voor meer dan 26 millioen ingeschreven, en deze som wordt jaarlijks met eenige millioenen vermeerderd. Deze effecten blijven dan ook steeds in dezelfde handen en worden door de Maat schappij ook niet vervreemd. 2. De //Royale Beige" deelde gedurende 11 jaren ge middeld 8 °/0 uit. Het reserve-kapitaal bedraagt meer dan zeven maal het gestorte kapitaal. 3. De Maatschappij //Anker" gaf gedurende 6 jaren ge middeld 19 °/0 per jaar. Het reservefonds is ruim achttien maal het gestorte kapitaal. 4. De Anonyme Maatschappij //Nederland" deelde gemid deld 18 0/o uit gedurende den tijd van 6 jaren. Het vol gens de statuten bepaalde reservefonds is 70 °/0 van het gestorte kapitaal. 5. De //Vindabona" bracht meer dan 15 °/0 op gedu rende 5 jaren. Het reservefonds bedraagt meer dan 70 °/0 van de gestorte gelden. De winst van het laatste boekjaar liet een dividend over van 2 5 °j0; hiervan ontvingen de aandeelhouders 15 °/0|, terwijl de resterende 10°/0 bij het reserve-kapitaal gevoegd werden. 6. De //Banque Hypothécaire Neêrlandaise" gaf een di vidend van gemiddeld 15°/0 gedurende 4 jaren, terwijl haar reservefonds 25 °/0 meer bedraagt dan de gestorte gelden. Het laatste boekjaar leverde een winst op van 20 °/0waar van 15°/0 werden uitgedeeld aan de aandeelhoudersterwijl de resterende 5 °/0 bij het reserve-kapitaal werden gevoegd. 7. De //Banque Hypothécaire Beige" likwideerde na een 2jarig bestaan, gedurende welken tijd zij 10 °/0 en 25 °j uitdeelde, eindigende met een winst, welke het dubbele be droeg van het gestorte kapitaal. 8. De //Association Générale d'Assurances" likwideerde met een winst van 5 0 °/0na 3 jaren bestaan te hebben. 9. De //Banque de crédit foncier et industriel" gaf het eerste jaar reeds 20 °/0, gedurende het tweede 10 °/0. Men zoude een dividend van 2 0 °/0 hebben kunnen uitdeelen, doch hield het voor voordeeliger het reserve-kapitaal te ver- grootenhetwelk na twee boekjaren 20 °/0 is van het ge storte kapitaal. 10. De ^Société de crédit foncier international" deelde in het eerste jaar 10 °jQ uit. Het loopende boekjaarhetwelk den 31 sten December werd afgesloten, wees een winst aan van fr. 8,000,000 hetwelk op een kapitaal van fr. 45,000,000 18 °jQ uitmaakt, Men verzekert, dat de Belgische regering voornemens is Antwerpen tot een vrijhaven te verklaren. Volgens het ingekomen rapport van wege den direc teur-generaal der Engelsche posterijen bedroeg het aantal brieven en pakketten in 1864 respectievelijk 37 millioen en 7 millioen meer dan ten vorige jare; het totaal der afge geven brieven was ongeveer 6 80 millioen, van welke alleen te Londen 170 millioen. Men verzekert, dat Keizer Napoleon persoonlijk deel zal nemen aan de wereldtentoonstelling van 1867. Z. M. zal onder de inzenders van de klasse 93 (10de groep) een plaats innemen, welker voortbrengselen, van groot belangvoorde arbeiders-bevolking, proeven zullen zijn van woningen, eigen aardig door goedkoopte vereenigd met gezondheid en aange naamheid. De Keizer zou in het park der tentooonstelling twee of drie typen van familiewoningen doen oprigtenge schikt voor de arbeiders van de steden en vanhet platte land. Nadar, de man van de leer //zwaarder dan de lucht", en dezelfde man die onlangs den Amsterdammers een was sen neus heeft opgezet, is verpligt zijn verzameling van por- celeinen en zeldzaamheden te verkoopen. Woensdag waren in de vendu-zaal te Parijs al die voorwerpen te zien. Nadar geeft zijn plan niet op om met een zwaren toestel in de lucht op te stijgen. Men maakt soms Victor Emmanuel voor rooverkoning uit, maar dat de Italiaansche staatslieden den naam van roo- vers niet verdienen blijkt o. a. uit d'Azeglioook deze stierf arm. Farini, die thans ernstig ziek ligt, leeft van zijn pen sioen. Manna is het vorige jaar in behoeftige omstandighe den gestorven. Generaal Fanti heeft slechts eenige duizend francs nagelaten. Nigra, de Minister voor het huis des Ko- nings, liet zoo weinig na, dat zijn broeders zijne nalaten schap slechts onder benefice van inventaris aanvaardden. Garibaldi's fortuin kent men genoeg. Men zal dus niet zeg gen dat de Italiaansche staatslieden uit eigenbelang hun vaderland gediend hebben. - Volgens een brief van den te Washington gevestig- den correspondent van de //Times", gedagteekend 9 dezer, telt de Fenians-broederschap in de Vereenigde Staten op dit oogenblik ruim 380,000 leden. De vaste maandelijksche ont vangsten bedragen 200,000 doll., en, naar men zegt, heeft O'Mahony verscheidene milioenen in de bank belegd. Uit Australië en uit bijna alle landen der wereldwaar Ieren wonenkomt geld. De broederschap onderhoudt allerwege spionnen voornamelijk in de groote hotels. Volgens den be doelden berigtgever, begint men zich in Amerika, en waar lijk niet zonder reden over de ontwerpen van deze reus achtige zamenzwering ernstig bezorgd te maken. De planters in het zuiden van Amerika, trachten zich zoo goedkoop mogelijk schadeloos te stellen voor het ver lies aan werkkrachtendat zij door de bevrijding der sla ven leden. Natuurlijk is de groote menschenmarkt Duitseh- land de plaats waarheen zij bij voorkeur hunne begeerige blikken werpen. Het volgende kan als een staaltje dienen van de verregaande onbeschaamdheid, waarmede die handel gedreven wordt. De agenten Knox en Smith te Alexandria bij Washington brengen in een circulaire ter kennis van hunne kalanten dat zij in staat zijn ten allen tijde en binnen een

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2