Buitenlandsch Nieuws. Dingsdag avond had te Rotterdam de vijfde lees- vergadering van de afdeeling der Iiollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen plaats, in welke de heer Dr. E, Laurillardpredikant te Amsterdamals spreker optrad. Een kleine inleiding, waarin hij ons ver telde (want vertellen is hier het woord)hoe hij eens te Utrecht, den Dom beklimmende, peinzend bleef staan voor de groote Domklok,- bracht hem tot zijn onderwerp: //de klok." - Op humoristisclren populairen trantmen zou zeg gen op Laurillardsche wijze, aangezien het een wijze van voordracht geldt, den gevierden redenaar bij uitsluiting ei gen - liet hij voor het zeer aandachtig en uitgelezen ge hoor de revue passeren van al het opmerkelijke, het wetens waardige, het anecdotischedat de geschiedenis van de klok ken, - dat het geluid, de taal dier metalen monden, al zoo opleveren. In de oudheid, bij het jeugdige Christendom, in de middeneeuwen werden wij verplaatst en wij woonden bij den oorsprong der klokhet bijgeloof verbonden aan de klok, en, dat alles klonk als een klok. Wij waren tegen woordig bij het fabriceren eener klok bij haren doop dooi den bisschop, om haar te beveiligen tegen den duivel, baai- gezworen vijand; wij vernamen iets (wat weinig) van Schil lers klokook werd gesproken van de verschillende soorten van klokken als daar zijn de klagers-, de nood-, de dood-, de arme zondaarsklokenz.; alles bont door elkander, alles doorweven met tal van piquante toepassingen op onze he- dendaagsche maatschappelijke toestandenalles gekruid met geestige zetten en bon mots, die de vergadering in een vro lijkste stemming brachten en het deden betreuren, dat een vernuftige voordracht zooveel spoediger uit is dan een ver velende preek. Voordracht zeggen wij, en niet lezing. De heer Laurillard onderscheidt zich ook hierindat hij niet leest, maar spreekt. Gelukkig was het woord, waarmede de spreker eindigde. Ik hebzeide hijgegeven wat ik kon vindt gij u teleurgestelddacht ge wat meer degelijkheid wat meer wetenschap te vinden: denkt dan maar: //Hij heeft de klok hooren luiden maar hij weet niet waar de klepel hangt." Na de pauze trad de heer Laurillard ten tweeden male op en droeg voor een vers: //Het Paradijs en de Peri." Ieder zal toestemmendat dit een ware bonne fortune was. Immers een goed vers goed te hooren declamerenbehoort tot de zeldzaamste zeldzaamheden Volgens opgave van de Tijd zijn de giften voor den Paus geklommen tot f 114,637,38. - In den nacht van Zaturdag op Zondag zijn te Kam pen twee sigarenmakers in zwaar beschonken toestand in den Burgwal geraakt. Niemand had zulks gezien. Het daardoor ontstaan rumoer was echter oorzaak, dat er hulp opdaagde en ras een persoon uit het water werd gehaald. Ook vond men zijn pet, althans, zoo dacht men; na een klein uur met dien man te zijn bezig geweest, vertelde men hem dat die pet te klein was, waarop de nog beschonken man antwoordde-. dan is het de pet van mijn kameraad." Hierdoor begon men vermoeden te krijgendat er welligt een tweede in het water was geraakt en werd de ander spoedig, maar na tuurlijk dood, opgehaald. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Wijnaldum (Eriesland) J)s. B. W. Colenbrander, thans te Engelum. Zooals wij gisteren beloofden komen wij nu op de tooneelvoorstelling van Maandag 11. terug. Op den titel staat//nieuwe vrolijke vaudeville" - en deze benaming verdient het ten volle; het stukje doet ons een blik slaan in het karakter der Grisettesdie vrolijk en on bezorgd het leven genieten. - Augustine gaf, bij al het wulpsche van haar karakterook het denkbeeld van trouw en gehechtheid te zien. - Zij was jaloersch en naijverig op anderen zij beminde haren Antony met wien zij later in den echt trad. Mevr. Corijn heeft zich dan ook fiks van hare taak ge kweten; die losheid van spel, dat vrije in hare bewegingen, dat vleijende, nu en dan taxeerende van hare stem, stond haar lief en verdiende ten volle den algemeenen bijval. De heer Judels, als Crattoirgaf ons een aardige type van een portier te zien; houding en stem werden goed vol gehouden. De coupletten door hem gezongen waren zeer aardig en duidelijk genoeg aangegevenom op te merken wat er in stak. De heer Corijn als Antony was in alles vrij en los, terwijl de andere medespelers het hunne bijdroegen om het stuk zoo aangenaam mogelijk te maken. Ingezonden,;i De Thermometer an Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 6 uur 45°, des avonds te 8 uur 43°, 1 te 10 uur 41°. Donderdag morgen te uur 42°, te 8 uur 44°, 's middags te 12 uur 47c, 's namiddags te 4 uur 44°, Op eeu vlieringkamertje in de voorstad Rosental te Berlijn woont een bedelares in de vreeselijkste ellende. 1 Deze ongelukkige was vroeger een door het publiek ge liefkoosde zangeresdie zichdank zij hare schoonheid en bevalligheid, door een drom van aanbidders omringd zag. In hare goede dagen maakte zij te Hamburg kennis met een jongen en rijken advocaat en onderhield met hem gedurende drie jaren de teederste betrekking. De jonge verliefden leef den met de grootste zorgeloosheid, verteerden hun geld en reisden van de eene plaats naar de andereom afwisseling in hunne vermaken te brengen. Maar na verloop van drie jaren was de fortuin van den advocaat versmoltenen twee kinderen waren de behoeften der huishouding komen ver meerderen. In dtze omstandigheid koos de advocaat spoedig partijhij verliet de jonge vrouw, de moeder zijner twee kinderenDe ongelukkige verstootene wilde toen tot het tooneel terugkeerenmaar hare stem was versleten. In hare wanhoop gaf zij zich aan den drank over, en van toen af was haar ondergang volledig en moest zij toevlugt nemen tot den bedelstaf. Zij zond eiken dag hare kinderen uit om aalmoezen te vragen en mishandelde hen wanneer zij geen geld genoeg t'huis brachten. De vreeselijkste tooneelen volg den daaruit dikwyls, en de hartverscheurende kreten der kleinen drongen vaak tot de buren door. Dezer dagen viel weder zulk een tooneel voor, en dit maakte dermate de ver ontwaardiging gaande van een nieuwen bewoner van het huis, waar de bedelaarster bet vlieringkamertje bewoonde, dat hij besloot deze aan de justitie over te leveren. Hij klom de trappen op, trad de ellendige verblijfplaats binnen en hief de hand op, om de wreedaardige moeder aan te grij pen maar naauwelijks had zijn blik zich op het gelaat der gewezen zangeres gevestigd of hij wijkte sidderend te rug. Hij had in de bedelares zijn vroegere minnares herkend de vrouw, die hij laaghartig aan de schande en wanhoop had prijs gegeven Uit Exeter wordt berigt, dat door de buitengewone zwelling van de Exe, de spoorweg tusschen Bristol en Exe ter is overstroomd en de aankomst der treinen aanmerke lijk is vertraagd. Voorts zijn er een menigte schapen en en kele paarden verdronkenboomen ontworteld en met den stroom afgedreven en onderscheidene straten van de voor stad van Exeter dermate onder water gezet, dat de bewo ners der huizen genoodzaakt zijn geweestnaar de boven verdiepingen de vlugt te nemen. Volgens berekening wordt er voor een dameskleed te genwoordig minstens 3 ellen stof meer gebruikt dan toen er geeD crinolines gedragen werden. Frankrijk alleen ver bruikt jaarlijks 20 millioen vrouwenrokken, waarvoor dus 60 millioen ellen goed meer vereischt worden. Ieder el goed gemiddeld op 1 gulden gerekend, maakt dus 60 millioen gulden uitgaaf meer. Ook kost, volgens dezelfde berekening, ieder der twee onderkleederen, waarvan de el slechts op 5 5 cents gesteld wordt, 60 millioen gulden meer; en de cri nolines zeiven kosten bij een duur van 2 jaar naar bereke ning 75 millioen gulden per jaar. Aldus veroorzaakt de cri noline aan de Franschen alleen een buitengewone uitgaaf van 195 millioen gulden, dat is een som, die gelijk staat met hei vijfde gedeelte van het geheele bedrag der staatskosten. Volgens het Kaapsche Volksblad van 14 December duurt de droogte aan de Kaap steeds voort. De groote ten toonstelling van Landbouw, 14 Nov. gehouden, onderscheidde zich niet door tal of keur van ingezonden artikelen. Echter was zij een verblijdend bewijs dat de cultuur van tabak vooruit gaat. - Er worden voorloopige stappen gedaan tot de aanhechting van Britsch-Kafferland. - Van den oorlog met de Basutos is weinig bijzonders te melden. De Vrijstaat behoud nog altijd de bovenhand. - In de Malutis heeft een patrouille van 220 burgers en 180 inlanders een veel tal rijker vijand op de vlugt geslagen, en daarbij 150 man

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2