Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandse!] Nieuws. meer of minder worden belast, maar de voorbeelden te kie zen gelijk bij het 's Gravenhaagsche plandoor bloote toe passing van het beginsel op zaken. De tabellen door de Commissie van Financiën opgemaakt tot vergelijking der uitkomsten van ieder ontwerp over een zeker personeelwaren niet openbaar gemaakt. De voorbeel den door den heer Hubreeht uit die tabellen getrokken en de berekeningen die wij daarnevens stelden van den heer Scheltema, pleiten voor het belang der openbaarheid. Wan neer de heer H., afgaande op de juistheid der tabellendie hij niet had aangehaald en slechts in het algemeen daarna had verwezenwij hadden ons daarbij moeten nederleggen om dat die tabellen niet gedrukt of verkrijgbaar waren. Aan het einde onzer beschouwingen mogen wij den wensch niet smoren dat iD zulke gewigtige zaken meer gelet worden op het belang der burgerij bq de regeling van plaatselijke belastin gen op het nut der openbaarheid in dergelijke omstandig heden en op den eisch der gemeentewet, dat volgens art. 72 elk ingezeten der gemeente, dat vragende, ter secretarie inzage kan nemen en ten zijnen koste afschrift kan doen maken van de besluiten van den Raad. Het strookt immers geheel met de bedoeling van den gemeentewetgeverdat, even als vóór de vaststelling en de plaatselijke begrooting rekening en verantwoording algemeen verkrijgbaar worden gesteld ook de ontwerpen voor belasting niet geheim blij ven zullen voor de ingezetenen. Dan zal er gewis niet meer geklaagd worden over slaperigheid of onverschilligheid der burgerijwant dan zal de openbare geest zich ook in be trekking tot dit belang waak- en werkzaam betoonen. Z. M. heeft benoemd bij den prov. staf, tot prov. adj. in Noord-Holland den majoor N. Scheltema, van den staf der infanterie, werkzaam bij het Dep. van Oorlog. Z. M. heeft aan den heer A. J. Verniers van der Loeff op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van ontvanger der in- en uitg. rechten en accijn- sen en van den waarborg en belasting op de gouden en zilveren werken te 's Gravenhage. De generaal-majoor J. C. Wilbrinninx, is naar men verzekert voornemens zijn eervol ontslag met pensioen te vragen als bevelhebber van de 3de militaire afdeeling. De audiëntie van den Minister van Marine zal op 19 dezer niet plaats hebben. Bestuurderen van het Bataafsch-genootschap te Rotter dam hebben met de gouden medaille bekroond de beide ant woorden op een uitgeschreven prijsvraag, betreffende de statis tiek van een hoofdwaterschapingezonden een door den heer J. van der Toorn, ingenieur van den waterstaat te Nijme gen en een door den heer A. van Egmond, hoofdopzichter van den Haarlemmermeerpolder te Heemstede. In de Arnhemsche Courant vindt men het volgende Een drukker zal een in ons land minder algemeene zaak invoeren hij wil door vrouwen laten arbeiden. Blijkens de wijze waarop het berigt werd medegedeeld heeft men slechts te denken aan een philantropischen maatregelom meisjes een bestaan te geven. Hij wil haar opleiden tot zetsters in zijn drukkerij, zooals men dit ook in vele groote steden van het buitenland vindt. Misschien levert die maatregel ook voor hem voordeel op, maar daarvan spreekt het berigt niet en wij laten het in 't midden. Wij beschouwen de zaak met het oog op de arbeidsters en dan verwachten wij voor ons land waar men waarlijk geen handen te kort komt en het aanbod steeds grooter is dan de vraag, niet veel heil van den maat regel. Laat onze vrouwen en meisjes uit de mingegoede klasse, als zij zetten willenzich tot thee en koffij bepalen laat haar huiselijken arbeid verrigten naaijen wasschenstrij ken kindermeid worden; in al die betrekkingen heerscht schaarschte. Men ontrukke ons nu niet juist haar, die eeni- gen aanleg bezittenwant voor een zetter wordt meer ver standelijke ontwikkeling gevorderd dan voor menig ander vak. De ondervinding leert voorts, dat de fabriekarbeidsters juist niet uitblinken door hare zedelijkheid. Als de werk uren geëindigd zijnontbreekt haar de lust om zich weer in den huiselijken kring met den arbeid bezig te houden, die met de bestemming en het karakter der vrouw overeen komten waarin zij leiding en oefening noodig hebben om hem later te kunnen verrigten, als zij zelve aan het hoofd van een gezin staan. Of zullen zij ten allen tijde ongehuwd moeten blijven? - als dit de voorwaarde is, zal geen meisje zich als zetster verhuren. Huwen zijdan beklagen wij het ge zin dat zulk een vrouw tot moeder krijgt. Wij laten nu het geval daar dat in een drukkerij tijde lijk schaarschte aan werk iszooals niet zelden gebeurt. Zul len dan de meisjes naar een andere stad trekken om daar arbeid te bekomenof zullen zij zich bezig houden met werk dat zij niet hebben geleerd. De man verplaatst zich gemak kelijker en vindt hij nergens arbeid in zijn vak, dan blij ven hem altijd nog middelen ten dienste om in zijn onder houd te voorzien. Maar de vrouw zal stil moeten wachten tot er weer //werk aan den winkel" is en in dien tusschen- tijd óf gebrek lijden óf op eenige andere wijzewaarvoor dan de verzoeking dubbel groot is, het broodsgebrek trach ten te ontgaan. Voor de maatschappij hopen wijdat deze proefneming evenzeer mislukken zal als andere proefnemingen van den zelfden aard die vroeger genomen zijn. Wil men de meisjes een maatschappelijken werkkring ge ven men leide haar op tot onderwijzeres voor de lagere openbare scholenof zij leggen zich op de geneeskunde toe. Al onttrekt men haar ook daardoor aan bare eigeuaardige roeping: de voordeelen die de maatschappij er van heeft, wegen er tegen op de vrouw is geschikt om kinderen te leiden en te vormen, en als geneeskundige zou haar raad menigmalen door vrouwen en moeders worden ingeroepen. Maar men make er geene fabriek-arbeidsters vanzoolang men nog mannen en knapen heeft, aan wie dat werk even goed en beter is vertrouwd. Wq achten die pogingen een ver keerde philanthropic. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden December 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de 12 maanden dier beide jaren. Zuivere opbrengst over Zuivere opbrengst over de MIDDELEN. de maand December. 12 maanden. 1864. I 1865. 1 1864. 1865. Geslagt (opc.& inv.) Gedist. (icL) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 2112,41' - 7968,01 .4682,98' 1227,07' 1900,84' 7936,95 7475,17' 31,65 24067,95' - 82069,85' 78390,95' - 19722,75 24607,85 85788,77' 83766,98 v 18973,57' ƒ15990,48' ƒ17344,62 ƒ204251,51' ƒ213137,18 De opbrengst over 1865 bedraagt ƒ12137,18 meer dan op de begrooting van dat jaar daarvoor was geraamd. De Thermometer van .Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 43°, te 10 uur 45°. Woendags morgen te 5 uur 43 te 8 uur 42°, 's middags te 12 uur 4 7c, 's namiddags te 4 uur 44°. - Te Cham heeft een verschrikkelijk duel plaats gehad. Twee jonge knapen kregen in een herberg strijd en werden dien ten gevolge door de aanwezige gasten gescheiden. Zij begaven zich naar buiten en zetten in den tuin den strijd voort; elk hunner was met een lang mes gewapend, en zoo hevig vochten zij, dat de een 20, de ander 30 wonden ontving. Eindelijk kwamen zij afgemat terug en legden de bloedige messen voor zich op tafel. Kort daarna govoelde de een zich ongesteld en verlangde een kussendoch vóór dat hem dit was gebragt, zonk hij stervende inéén, terwijl de ander onmiddellijk daarna dood van zijn stoel viel. Te Londen beginnen de dieven thans de terechtzit tingen te bestormen. Een gaauwdief nam dezer dagen de overjas mede van een der snelschrijvers; deze zag dit, maar kon niet ophouden met schrijven en mogt ook in de ge rechtszaal niet luid spreken. Een ander schrijver voelde een hand in zijn zak; toen hij zich omkeerde, zag hij een

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2