N°. 1816. Donderdag 18 Januarij. Een nieuwe plaatselijke directe belasting. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van Zegelrecht 35 Cts genootschappen 5 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10*u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden's namiddags ten 2 ure. Des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 m. s avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 ra. 's namiddags. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'a m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op on bepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uut. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie aan Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur;der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. {Slot.) De Leidsche gemeenteraad heeft uit de ingediende ont werpen een keuze gedaan die we hadden verwacht. In zyn vergadering van 28 December 1865 moest een beslissing genomen wordenwant met den laatsten dier maand was de termijn der herziening gesloteneu niets was gemakke lijker dan zich, immers voorloopig, te houden bij het oude en op nieuw ter goedkeuring voor te dragen den bestaanden hoofdelijken omslag, waarbij het twintigvoudig bedrag der hoofdsom van den aanslag in de Rijks personele belasting wordt genomen voor het vermoedelijk inkomen der belasting schuldigen met verlaging voor elk kinddat zij boven de vier en beneden den ouderdom van 18 jaren ten hunnen laste hebben terwijl in aanmerking worden genomenwat de dienstboden betreft, alleen die der eerste en tweede klas sen en van de paarden alleen die der eerste klasse. Van dat inkomen wordt geheven 3J pCt. en derhalve met een on beduidende wyziging een heffing, die gelijk staat meten in den grond weinig anders is dan 75 gemeente-opcenten op de hoofdsom van 's Rijks personele belasting. Zal de Minister Thorbecke zulk eeu besluit ter goedkeu ring aan den Koning vooordragen? Wjj betwijfelen het zeer en kunnen het niet geloovenwant zulk een onbewimpelde afwijking van de letter en den geest der gemeentewet kan ook door een Koninklijke goedkeuring niet worden gewet tigd. De wet wildat geene gemeente-opcenten op de per sonele belasting worden geheven dan nadat een hoofdelijke omslag tot minstens een gelijk bedrag bestaat; - zal men dan een hoofdelijken omslag goedkeuren, die langs de tafel van vermenigvuldiging hetzelfde verkrijgt wat men door ge meente-opcenten zou genieten? Zal men daarbij een hoofde lijken omslag goedkeuren die alle de grondslagen der Rijks personele belasting tot een redelijken maatstaf van het in komen der belastingschuldigen heeft genomeniets hetgeen de gemeentewet verbiedt? En wat ook niet buiten bedenking is, zal men de belastingschuldigen in den hoofdelijken om slag op 1 Januarij aanslaan naar den toestandwaarin op 1°. Mei te voren zij of de vorige bewoners van het hui» zich bevonden? Ook dit komt ons ondenkbaar voer en be schouwen wij alleen de keuze der meerderheid in den ge meenteraad, bij den korten tijd die er overschoot om iets beters te kiezen en te regelenals een middel om tijd te winnen. Immers blijkt uit de beraadslagingen dat de meerderheid het bestaande voorloopig behouden wil, om iets beters te verkrijgen, 't zij een belasting op het inkomen naar eigen aangifte, zoo als te Arnhem en te 's Hertogen bosch't zij naar de huurwaarde, zoo als te Haarlem, st zij naar het geheel afgerond plan van den heer Schekema 't zij een ge wijzigde en verbeterde belasting naar het voorstel van den heer de Fremery of wel een geheel nieuwe, naar het voor beeld van andere gemeenten wanneer zij reeds eenigen tijd gewerkt heeft. Wij zijn van meening, dat de tijd die ge wonnen is niet zoo lang zal duren en men zich zal moeten haasten met het ontwerpen van een planwaarmede men gereed is als na verloop van eenige weken de beslissing van den Minister in den geest, dien wij vermoeden, bekend wordt, 't Ontbreekt niet aan plannen en voorstellendie vroeger en later zijn ingediend en ook thans weder in be handeling kwamen, maar waarvan de meeste, die gron dig en uitvoerig beoordeeld en behoudens enkele wijzigin gen in de Gemeeote-Stem zeer werden aanbevolenverwor pen werden. Wij herinneren aan het voorstel van den heer Hartevelt in 1852 aan dat van de heeren Krantz, de Moen en du Rieu iu 1856 aan het plan vooreen belasting naar eigen aangifte in 186 5 en aan het voorstel van den heer Scheltema, oülangs behandeld. Al die ontwerpen, 't zij ieder op zich zelf, 't zij met elkander in verband gebragtver dienden weder grondig en onpartijdig te worden beschouwd want daarin liggen de bouwstoffen tot een goed planmits men zich onthoude van onuitvoerlijke en onhoudbare maat regelen en vlugtige berekeningen, vooral ook van zich te veel te hechten aan hetgeen sommige belastingschuldigen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1